Más technológiai nagyvállalatok is követhetik a Dell példáját, hogy privát befektetők segítségével vonuljanak ki a tőzsdéről.

A nevét viselő vállalat alapító vezérigazgatója, Michael Dell szerint a közeljövőben más nagyválalaltok is megpróbálkoznak majd a hitellel történő kivásárlással (leveraged buyout, LBO), hogy kivonuljanak a tőzsdei kereskedelemből. Mint arról annak idején mi is beszámoltunk, a Dell vezette tőkebefektetői csoport tavaly októberben szerezte meg a részvényesek többségének jóváhagyását, hogy közel 25 milliárd dollárért felvásárolja a cég papírjait. Ez a pénzügyi válság kezdete óta a legnagyobb értékű üzlet volt a technológiai iparban, és rekordnak számít a magántőkés kivásárlások történetében. A tranzakció nyomán a Dell azóta is zárt körű részvénytársaságként működik.

Az LBO betűszóval az olyan felvásárlásokat jelölik, amelyeket alapvetően hitelekből finanszíroznak, azok fedezetül pedig általában a megszerzett vállalat eszközei szolgálnak. Bár a tőzsdei jelenlét nyilvánvaló előnyökkel is jár, a befektetők ritkán vannak tekintettel a cégek reális körülményeire és piaci kilátásaira. Az esetleges átalakításoknak és az évekre szóló stratégiák megvalósításának sem kedvez, ha folyamatosan figyelembe kell venni a részvényesek rövid távú profitérdekeit, és gyakran azért is a tőzsdei pressziót okolják, ha elhibázott, idő előtt kibocsátott termékek jelennek meg a piacon.

A Dell kivonulása a best practice

A Dell esetében a tőzsdei kivonulás állítólag meghozta a kívánt eredményeket. Júniusban a vállalat európai elnöke, Aongus Hegarty a Bitportnak is elmondta, hogy a Dellnél az elmúlt időszakban felgyorsult az üzleti döntéshozatal, és olyan pénzügyi források szabadultak fel, amelyeket korábban részvény-visszavásárlási tranzakciókra vagy osztalékfizetésre kellett fordítani. Ezeket a cég most kutatás-fejlesztésre vagy akár partnereinek támogatására fordíthatja, hogy a hagyományosan hardvergyártóként jegyzett vállalat folyamatosan bővítse portfólióját, és sikeresebben alkalmazkodjon az átalakuló IT-piac igényeihez.

Michael Dell most a Bloomberg Television interjújában fejtette ki, hogy sokkal hatékonyabban lehet irányítani egy magánkézben lévő (értsd: nem tőzsdei) céget: neki személy szerint például 20 százalék munkaideje szabadult fel, amit most már a Dell hosszú távú startégiájának kidolgozására fordíthat. A kollégáival folytatott beszélgetéseire hivatkozva azt jósolta, hogy a közeljövőben más informatikai vállalatok is ezt az utat választják majd. Bár konkrét márkákat nem említett, annyit megszellőztetett, hogy már a Dellnél nagyobb társaságok is kikérték a véleményét az LBO tapasztalatairól.

Az interjúban az aktivista befektetőkről külön is szó esett, akik mindenhol rövid határidejű döntésekbe próbálják belehajszolni a cégvezetést – ezek a döntések Michael Dell szerint időlegesen kifizetődőek lehetnek a részvényesek számára, később azonban károkat okoznak az üzletnek. Az aktivisták tevékenysége eszerint mindig masszívan növekvő piaci trendet feltételez, amit Dell igen rizikós hozzáállásnak tart. Ilyen kockázatokat egy távlatokban gondolkodó tulajdonos vagy üzemeltető nem szívesen vállal, saját magát pedig éppenséggel "egy élethosszig, sőt azon is túl tervező" vezetőnek tartja.

Ugyancsak a Bloomberg szólaltatta meg a Blackstone Group vezetőjét – a befektetésialap tavaly szintén ajánlatot tett a Dell részvényeire, de utóbb elállt vásárlási szándékától. Joseph Baratta a Dellnél levezényelt irányváltást modellértékűnek nevezte az olyan hardvergyártók szempontjából, amelyek szintén vissza akarnak húzódni a nyíltpiaci forgalomból. Baratta elárulta, hogy a Blackstone Group már ebben az évben is hat, egyenként 10-12 milliárd dolláros kivásárlás lehetőségét vizsgálta meg: szerinte a tőke egyértelműen rendelkezésre áll, a kérdés csak az, hogy a hitelezők miben látják meg a megfelelő értéket.

Piaci hírek

MI-hirdetésekkel turbózná reklámbevételeit a Netflix

A világ legjelentősebb streamingszolgáltatójánál jól fogynak az olcsóbb, reklámokat tartalmazó csomagok. Az ambíciózus növekedési tervek elérését pedig saját kiszolgáló platform és generatív algoritmusok támogatják.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.