Kedden Budapestre érkezett a Dell éves roadshow-ja, a Dell Solutions Tour. Az egynapos rendezvény vezérszónoka, az amerikai cég európai elnöke, az ír állampolgárságú Aongus Hegarty volt, aki először jár Magyarországon.
K+F-re és a partnerekre költ a Dell
Nyitóbeszédében kitért arra, hogy fél éve teljesen megújult az üzleti környezet a Dellnél. Az ismert tény, hogy a cég kikerült az amerikai tőzsdéről, és azóta privát vállalatként működik, jó néhány dolgot megváltoztatott a társaság életében. Az európai elnök szerint gyorsult az üzleti döntéshozatal, és felszabadultak olyan pénzügyi források, amelyeket korábban a különféle részvény-visszavásárlási tranzakciókra vagy osztalékfizetésre kellett fordítani. Ezeket a pénzeket a cég most kutatás-fejlesztésre, vagy a partnerei támogatására fordíthatja.
Aongus Hegarty emlékeztetett rá, hogy a hajdan szinte kizárólag hardvergyártóként ismert vállalat portfoliója ma már jóval szélesebb, és igazodik az átalakuló IT-piac igényeihez. Az új profilhoz kapcsolódik ma már a 110 ezer főt foglalkoztató cég létszámának a 65 százaléka.
A Dell Solutions Tour négy aktuális informatikai kihívást emelt a középpontba, amelyek napjainkban leginkább befolyásolják a vállalatok fejlődését. Az első a transzformáció, amelynek a fókuszában a virtualizáció, a konvergencia és a felhőalapú megoldások állnak. A második az adatrobbanás, amelyben a valódi üzleti információk megtalálása az igazi kihívás. A termelékenységet javítja a konnektivitás, amely a mobilizáció révén állandó kapcsolatot is teremt, és az adatokat bárhol, bármikor és bármilyen eszközön elérhetővé teszi. Legalább ilyen fontos a biztonság is. Ezt a területet a Dell a konkurenseihez hasonlóan elsősorban felvásárlásokkal erősítette meg .
Jó üzlet az XP-migráció, de már készülnek a Windows Server 2003-ra
Az, hogy az amerikai IT-nagyvállalatot ma már nemcsak hardvergyártóként ismerik, egyebek mellett azzal a példával igyekezett alátámasztani az európai elnök, hogy a Dell számos ügyfelénél segítette a Windows XP-ről történő migrációt. A Microsoft lejárt támogatottságú operációs rendszerének a lecserélését az elmúlt időszakban számos európai vállalat bízta a Dellre. Hegarty elmondta: már készülnek az egy év múlva hasonló sorsra jutó Windows Server 2003 migrációjára is, ami főleg az adatközponti rendszerek számára lesz kritikus lépés.
Aongus Hegarty: Közép-Kelet-Európában jót tesznek az IT-piacnak az EU-s támogatások
A Bitport kérdésére elmondta, hogy az EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika), azon belül is a közép-kelet-európai piac a válság elmúltával egyre fontosabb a Dell számára. Azt nem kívánta számszerűsíteni, hogy a cég bevételéből mekkora részt képvisel az EMEA régió, csupán annyit jegyzett meg, hogy ez a második legfontosabb földrajzi terület Amerika után, azaz Ázsiát is megelőzi. Jelenleg itt a leggyorsabb a cég növekedése, amivel vélhetőleg az EMEA régión belül nem Európára, hanem inkább a dinamikusan bővülő Közel-Keletre és Afrikára utalt.
Ugyanakkor stabilnak és gyors növekedés előtt állónak ítélte meg az uniós közép-kelet-európai országokat is, amelyeknek jól jönnek az IT-fejlesztések szempontjából az EU-s támogatások. Hegarty elmondta, hogy fontos cél, hogy az uniós forrásokból finanszírozott projektekben a Dell is minél nagyobb részesedést szerezzen.
A Bitport kérdésére, hogy mennyiben más hozzáállást, üzleti modellt igényelnek az európai vállalati ügyfelek, Anja Monrad, a Dell közép-európai vezetője azt válaszolta, hogy a globalizációnak köszönhetően a különbségek nem elsősorban földrajzilag, hanem vertikálisan, iparági, illetve tevékenységi kör szerint jelennek meg. Térségünkben a legnagyobb kihívást a Dell számára most az ismert politikai okok miatt az ukrán piac jelenti, ahol a cég a magyarországihoz hasonló kereskedelmi jellegű képviseletettel van jelen.
Befektetések a partneri hálózat erősítésére
Az egyik legnagyobb figyelmet Aongus Hegarty azon bejelentése keltette, amelyben kilátásba helyezte a magyarországi üzletek finanszírozásának a segítését. A Dell az európai piaci részesedés növelése érdekében kilenc hónappal ezelőtt létrehozta a cég saját finanszírozási alapját, amit a kontinens nyugati felén már igénybe vehetnek a partnerek és az ügyfelek. A következő hetekben tárgyalnak arról, hogy a pénzügyi lehetőséget kiterjesztik Közép-Kelet-Európára is. Hegarty szerint ennek bevezetésében "Magyarország az elsők között jöhet szóba”. Mint mondta, elégedettek az itteni piaccal, ezért hajlandóak további befektetésekre is, amit elsősorban és közvetlenül a hazai partneri kör élvezhet.
Dienes-Oehm Tivadar: az új partnerkategória bevezetése azonban nem jár feltétlenül
a partnerek számának a bővülésével (fotó: bevezetem.hu)
A részletekről megkérdeztük Dienes-Oehm Tivadart, a Dell magyarországi tevékenységért felelős vezetőjét, aki egyben régiós értékesítési menedzser is. A cég hazai partneri köre jelenleg hét úgynevezett "preferred" partnerből áll, ezek azok a cégek, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a többnyire nagyvállalati végfelhasználókkal. Rajtuk kívül van három disztributoruk is a hazai viszonteladói kör kiszolgálásához – mondta. A későbbiekben szükség lehet egy újfajta partnerségre is. A value-added disztribútorok (VAD) feladata lehetne, hogy igény szerinti többletérték szolgáltatást nyújtsanak a viszonteladóknak. A hazai partneri kör támogatása és az új partnerkategória bevezetése azonban nem jár feltétlenül a partnerek számának a bővülésével – tette hozzá Dienes-Oehm –, hiszen továbbra is az a cél, hogy a partnerek is megtalálják a számításukat a Dell üzletekből.
Az uniós forrásoktól a magyarországi vezető azt reméli, hogy tovább növekszik az állami megrendelések száma, amelyekre az utóbbi két-három évben már saját bevallásuk szerint sem panaszkodhattak. Dienes-Oehm Tivadar csupán annyi változást vár, hogy a nagy állami tenderek helyett a jövőben a hazai viszonteladói, kereskedői kör előfinanszírozási képességeihez jobban igazodó kisebb tételű kiírások jelenhetnek meg.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak