Bő egy évvel azután, hogy a Microsoft megszüntette a Windows XP támogatását, újabb népszerű operációs rendszer kerül lapátra. 2015. július 14-ével véget ér a Windows Server 2003 támogatása is. A döntés a szerver operációs rendszer összes kiadását érinti.
A támogatás leállítása azt jelenti, hogy az utolsó hibajavító csomag akkor jelenik meg, és a továbbiakban a cég nem ad ki az operációs rendszerhez hibajavításokat. Arról, hogy hány Windows Server 2003 fut világszerte, nincs pontos statisztika, tekintve, hogy webszerveres statisztikák erre nézve nem adnak pontos adatokat. A szakértők azonban úgy vélik, hogy meglehetősen nagy számban vannak telepítések, különösen a kkv szektorban.
Az ok, hogy sok cég nem váltott újabb verzióra, hasonló, mint az XP esetében. Eléggé bevált, kiforrott szerver operációs rendszernek bizonyult. Mivel a későbbi verziókban sok minden változott, ráadásul a váltás költségekkel is jár, sok vállalkozást egyszerűen semmi nem motivált arra, hogy újabb verzióra álljon át.
A frissítési kényszer egyébként meglehetősen bosszantó, értekezett egy februári blogbejegyzésében Mark Bartrick, a Forrester elemzője. Ha ugyanis az új termék nem kínál a felhasználónak valódi előnyöket – értsd: nincs benne olyan újdonság, amit a felhasználó ki tudna aknázni –, ráadásul még pénzügyileg sem előnyös, miért kellene váltania?
Veszélyes lesz maradni
Az egyértelmű, hogy a terméktámogatás leállítása komoly veszélyeket hordoz, hiszen az újonnan felfedezett biztonsági résekre nem érkeznek majd foltok, így a Windows Server 2003 – ahogy ezt az XP esetén is megírtuk (http://bitport.hu/kockazatos-lesz-az-xp-tamogatasanak-leallitasa) – egy időre fokozottan ki lesz téve a kibertámadásoknak.
Ráadásul, mint a Forrester elemzője is felhívja a figyelmet, a third-party szoftverszállítók közül sokan nem fogják támogatni termékeik Windows Server 2003-ra fejlesztett változatait. Ez további üzemeltetési kockázatot jelent. Ráadásként akár az üzemeltetetést is költségesebbé teheti, hiszen ez ilyen rendszerek fokozottabb felügyeletre szorulnak, ha csökkenteni akarják a már nem támogatott rendszer a biztonsági kockázatait.
Szakértők egyébként arra is figyelmeztetnek, hogy az sem lesz egyszerű, ha egy vállalat úgy dönt, mégis átáll Windows Server 2008-ra vagy újabbra. A 2003-as telepítések zöme ugyanis 32 bites rendszer, míg a Windows Server R2 már 64 bites. De emellett számtalan egyéb probléma is felmerülhet, például az új operációs rendszerhez új hardvert is kell venni.
Mindenesetre a kockázatokat is mérlegelve valószínűleg sokan kényszerülnek az átállásra a következő egy évben. Az átállás problémaköréről magyar nyelven is alapos és gyakorlati szempontú összefoglalást olvashatnak Gál Tamás tollából egy kattintásnyira.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak