Globálisan gyenge negyedévet tárt a Dell, ám magyarországi leányvállalata az idei első negyedévben éves összevetésben kétszámjegyű bevételnövekedést mutatott fel.
A régióban az egyik legjobban teljesítő leányvállalat volt az első negyedévben a magyarországi – mondta a Dell Magyarország szegedi partnertalálkozóján
David Spruyt, a kelet-közép-európai disztribúció igazgatója. Bár az egyes országok eredményeit nem közölte, annyit elárult, hogy Magyarországon éves összevetésben két számjegyű volt a bevétel növekedése.
Dienes-Oehm Tivadar, a hazai leánycég vezetője, ezzel kapcsolatban elmondta: az értékesítés a vállalati, kormányzati és a lakossági szegmensben egyaránt javult. Mint azt a közelmúltban lapunk megírta, 2012-ben a forgalombővülés erősen 10 százalék alatt maradt, és annak is egy jelentős részét a
kormányzati megrendelések felfutásának köszönhette a cég Természetesen idén is építeni akarnak a központi közbeszerzésre – mondta Dienes-Oehm.

Dobozolják a Dell-gépeket Lódzban
Elmarad a "csak", de marad a PC-profil ■ A szegedi rendezvényen megjelent regionális vezetők ismételten emlékeztettek a cégnél 2009-ben elindult átalakulási folyamatra, amelynek célja, hogy az egykori PC-szállító komplex informatikai megoldásszállítóvá váljék. Ezt szolgálták az elmúlt időszak több milliárd dollárt felemésztő
felvásárlásai is, melyekkel elsősorban a termékportfóliót szélesítették, többek között adatközponti tárolókkal és hálózati eszközökkel. Az átalakulás már a bevételekben is érezteti a hatását. A Dell globális forgalmának a fele már nem a PC-eladásokhoz kötődik.
Anja Monrad, a Dell fejlődő piacokért felelős vezetője ugyanakkor azt is kihangsúlyozta, hogy a személyi számítógép, legalábbis közép távon a cég profilja marad, de az a cél, hogy a jövőben már ne „csak” PC-gyártóként tartsák számon. De az elemzők feltételezéseivel szemben nem követik az IBM bejárta utat. (Mint emlékezetes, az IBM előbb kiszervezte, majd el is adta a kínai Lenovonak a teljes PC-üzletágát.)
Drága a testreszabás ■ Mindezzel együtt sok változás várható még a PC-üzletágban.
Wojciech Glownia kelet-európai vezérigazgató, aki egyben a Dell régiós klienstermékeket gyártó üzemét is felügyeli a lengyelországi Lódzban, a Bitport kérdésére megerősítette, hogy a piac által kikényszerített költséghatékonyság miatt egyre kevesebb gép készül egyedi megrendelésre, inkább haladnak a fix konfigurációk irányába. Hozzátette a kisebb haszonrésű termékek gyártását egyre jobban kiszervezik, de a jól jövedelmező szerverek összeszerelését saját kézben tartják. Az említett lengyel üzem fő profilja is a szervergyártás.
A Dell nemet mond az okostelefonra ■ A termékportfolió racionalizálását szolgálja továbbá – mint azt Anja Monradtól megtudtuk –, hogy az okostelefon-piacot nem tartja stratégiai területének a Dell, mint ahogy lemondott korábbi nyomtatópiaci álmairól is.
Az amerikai cég körüli aktuális fejleményekről a régiós vezetők csak annyit mondtak, hogy mind addig tőzsdei cégként kell viselkedniük, amíg le nem zárul
a tervezett ügylet. Mint ismert Michael Dell február elején jelentette be, hogy ki akarja vezetni a céget a tőzsdéről, és át akarja alakítani a társaság tulajdonosi szerkezetét. A kivásárlásra ajánlott 24,4 milliárdos összeget a részvényesek egy nagyobb csoportja kevesli. Egy ideje nyílt háború folyik
Michael Dell és az ellenérdekelt csoport között. Utóbbihoz tartozik a dúsgazdag befektető Carl Icahn, illetve a vállalat részvényeinek egy tekintélyes hányadát birtokában tudó Southeastern Asset Management cég is. A végső döntést augusztusig kell meghozniuk a részvényeseknek.