Egy tudományos alaposságú kutatás szerint nem sok értelme van azoknak a megoldásoknak, amelyek a ChatGPT és társai által összetákolt szövegeket próbálják automatikusan kiszúrni.

Ahogy tavaly év végén széles körben elérhetővé vált az OpenAI ChatGPT-je, szinte azonnal feltűntek az első példák arra, milyen módokon lehet az emberi nyelvezethez hasonlatos szövegeket pillanatok alatt elkészítő algoritmust nemtelen célokra használni. Az egyik leginkább érintett terület az oktatás és a tudományos világ volt. New Yorkban például már idén januárban kitiltották a ChatGPT-t, több nagy tudományos kiadó pedig szabályzatának módosításával igyekezett visszagyömöszölni a szellemet a palackba.

A fentiek miatt hatalmas érdeklődés kezd kialakulni azok iránt a megoldások iránt, amelyeket kifejezetten a gép által készített szövegek felismerésére fejlesztettek. Gond azonban, hogy a jelenleg elérhető GPT-detektáló szoftverek finoman szólva sem képesek hozni az elvárható pontosság szintjét. Mindezt egy nemrégiben nyilvánosságra hozott tudományos kutatási anyag is alátámasztja.

A detektoroknak ez teljesen kínai

A projekt keretében hét, általánosan elterjedt GPT-detektor teljesítményét tesztelték. A próbára tett megoldásoknak két igen különböző forrásból származó csomagot kellett ellenőrizni. Az egyikben 91, kínai anyanyelvűek által írt, nyelvvizsgához szükséges angol esszék szerepeltek, míg a másik adagban 88 olyan fogalmazás volt, amelyeket amerikai nyolcadik osztályosok készítettek.

Az eredmények hatalmas különbségeket mutattak. Az amerikai diákok anyagait minden szoftver hiba nélkül azonosította emberinek, ám a nem angol anyanyelvű (de amúgy nem helytelen, vagy értelmetlen) fogalmazások esetében átlagosan 61 százalékban adtak fals riasztást, azaz értékelték gépi alkotásnak az adott művet. A legrosszabbul teljesítő szoftver egészen arcpirító, 97,8 százalékos hibaszázalékkal kategorizált.

A másik irányból sem ment flottul

A kutatók megnézték azt is, hogy boldogulnak a valóban algoritmusokkal generált szövegek felismerésével a GPT-detektorok. A ChatGPT-vel készített esszéket első körben egészen tűrhető 70 százalék körüli pontossággal szúrták ki az ellenőrző alkalmazások. Probléma viszont, hogy mindez nagyon könnyen lerontható, amennyiben a megfelelő utasításokkal látják el a generatív MI-t.

Például ha az első körben készített szöveget visszaadták a ChatGPT-nek azzal, hogy emelje annak színvonlát "irodalmi nyelvezet alkalmazásával", a detektálási pontosság 3 százalékra zuhant, azaz a detektorok az esetek 97 százalékában arra a téves következtetésre jutottak, hogy az esszéket emberek írták.

Csúnyán diszkriminál

A Stanford Egyetem kutatásvezetője a fentiek miatt leginkább azt tudja tanácsolni, hogy a lehető legnagyobb óvatossággal kezeljük ezeket a programokat. A legjobbat pedig azzal tesszük, ha egyáltalán nem használjuk a detektorokat.

Mindez különösen fontos tanács lehet olyan területeken, ahol ugyanazért a dologért versengenek angol anyanyelvű és külföldi személyek. Egy álláspályázat esetén például a pozíciót meghirdető szervezet és a "csalás miatt" hibásan kiszűrt nem angol anyanyelvű pályázó számára is negatív hatással járna az automatikus detektoroknál kimutatható diszkrimináció.

Ráadásul a GPT-detektorok fentebb kimutatott tökéletlensége paradox módon éppen arra kényszerítheti a hátrányba kerülőket, hogy a generatív MI bevetésével tegyék cizelláltabbá írásaikat. Utóbbi ugyanis a jelek szerint egyelőre bőségesen elegendő ahhoz, hogy átmenjen a szöveg a szoftveres ellenőrzésen.

Cloud & big data

Bejelentették az OpenAI új modelljét, és mindjárt kockázatosnak minősítették

Felhasználható például biológiai és nukleáris fegyverek gyártására. Annyit a cég is elismer, hogy technológiája "közepes kockázatú".
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.