Újdonság például, hogy mobilok kameráján keresztül immár videófelvételekkel kapcsolatban is kikérhetjük a Gemini intelligens asszisztens segítségét.

Érezhetően felcsavarták a lángot a Google boszorkánykonyhájában, hiszen futószalagon érkeznek az újabb és újabb funkciókról, bővítésekről szóló bejegyzések. Az iparkodásnak jó oka van, hiszen a keresőóriásként ismert technológiai mamut alapvető szolgáltatását is fenyegeti, ahogy más műhelyekben nyaktörő ütemben zajlik a mesterséges intelligencia fejlesztése.

Van képük hozzá

A keresés területén élvezett kiváltságos helyzetét a cég a sárkány ellen sárkányfű módszerével igyekszik megvédeni, azaz MI-funkciók tömegével turbózza fel saját szolgáltatását. A tegnapi bejelentés szerint a Google Lensben most már nemcsak képek alapján tudjuk könnyedén feltúrni a netet, hanem akár valós időben készített kapcsolatban is.
 


A cég fenti magyarázó animációjában például egy akváriumban keringő halraj kapcsán kapja meg a digitális asszisztens a kérdést, hogy miért úsznak szorosan egymás mellett az állatok. Az algoritmus erre az AI Overview-nak hívott kibővített találati listával reagál, amely arról tanúskodik, hogy a rendszer helyesen ismerte fel az alapanyagként megkapott jelenetet, majd a kérdéshez kapcsolódó, releváns anyagokat válogatott össze.

Mindez egyelőre csak a Search Labs azon felhasználóinak érhető el, akik jelentkeztek az AI Overviews and more kísérleti prokjektre, de ha a szűkebb körű éles teszteléssel nem lesz probléma, várhatóan hamarosan a Google Lens androidos és iOS-es verziójában is megjelenhet majd.

A témához kapcsolódik egy már általánosan elérhető újítás. Az eredetileg képek keresésére kihegyezett Google Lens ugyanis immár hangutasításokkal is irányítható. Ehhez elég a kép elkészítésére használt exponálógombot hosszan nyomni.

A Google reményei szerint sikerült javítani a Google Lens egy alapvető felhasználási területén is. A vásárlási célú keresések esetén ugyanis bővebb információs csomagot kapnak a felhasználók. Az adott termék áruházi találatai mellett megjelennek a vásárlói vélemények, az árak és egyéb hasznos adatok.

A vizuális kutakodás mellett a hangalapú keresésben szintén erősítettek. A Circle to Search funkcióval mostantól már nemcsak képi elemeket lehet bekarikázni egy oldalon, hanem beazonosíthatjuk az ott játszott dallamokat is. Tehát például ha Instagramon barangolva belebotlunk egy érdekes dalba, annak forrásáról még az adott oldalon könnyen utána tudunk járni.

Nyelveken szól az MI

A fentiekkel egyszerre, de külön posztban jelentette be a cég, hogy hamarosan jelentősen kibővül a Gemini Live nyelvtudása. A Google chatbotja mobilon eddig csak néhány nyelven kommunikált, ám a bejegyzés alapján ez a szám 40-re bővül, egy készüléken pedig két nyelven is tudunk majd segítséget kérni a gépi asszisztenstől. Az írás nem tér ki tételesen a használható nyelvekre, de mivel asztali környezetben szintén nagyjából 40 nyelven (köztük magyarul) kommunikál a Gemini, valószínűleg ugyanezek válnak elérhetővé a telefonokon is.

A fentiek mind részét képezik annak a grandiózus csomagnak, amelyet a Google még tavasszal mutatott be a világnak. A Google Gemini Ultra modelljére épülő Project Astra egy valós időben reagáló, multimodális asszisztens, amiből a fejlesztéséért felelős DeepMind a felhasználók mindennapi feladatait támogató univerzális alkalmazást faragna.

(Illusztráció: Google)

 

Cloud & big data

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.