A SoftBank csoport megkezdte nagy menetelését a mesterségesintelligencia-iparban is.

Tavaly kora ősszel, az Arm sikeres tőzsdére vitele után a SoftBank alapítója, Szon Maszajosi bejelentette, hogy jövőben elsősorban mesterséges intelligencia cégekbe fektetnek. Már akkor szivárogtak hírek arról, hogy az MI csipeken dolgozó brit Graphcore is célkeresztbe került. A pletykából tegnap valóság lett.

A Financial Times szerint a felvásárláshoz a tőkét nem a Vision Funds biztosította, hanem maga a SoftBank Group, ami a befektetés stratégiai jellegére utal. Vikas Parekh, aki a SoftBanknál az ügyletért felelt, ezt azzal magyarázta, hogy az MI fejlődésének gyorsulásával felértékelődik a modelleket kiszolgáló infrastruktúra, benne a félvezetőkkel.

A vételárat nem hozták nyilvánosságra, a becslések pedig 500 és 700 dollár között szórnak. A cég alapító-vezérigazgatója, Nigel Toon (a fenti képen jobbra), valamint alapítótársa, aki jelenleg a cég CTO-ja, Simon Knowles (balra) továbbra is a cég vezetői maradnak.

A SoftBank előző jelentős befektetése is az Egyesült Királyságban történt. Májusban egymilliárd dollárral szállt be az önvezető technológiát fejlesztő londoni Wayve-be.

A Graphcore-t 2016-ban alapították brit félvezetőipari szakemberek, a jelenlegi vezérigazgató, Nigel Toon korábban az Altera, a PicoChip és az XMOS felső vezetője is volt. A brit cég szép reményekkel indult, egyesek már az Nvidia lehetséges kihívójaként emlegették. Az angyalbefektetők között olyan nevek voltak, mint Demis Hassabis (DeepMind-alapító) vagy Greg Brockman (OpenAI-alapító), majd érkeztek a jó nevű intézményi befektetők, például a Microsoft és a Sequoia.

De míg az Nvidiának elképesztően sikert hozott az MI-hájp, a Graphcore folyamatos nehézségekkel küzdött. Az utolsó nyilvánosan elérhető pénzügyi jelentése szerint 2022-ben mindössze 2,7 millió dollár bevétele volt, amihez 205 millió dollár adózás előtti veszteség társult. Tavaly ősszel pedig már arról volt szó, hogy további tőkét kell bevonni, különben leállnak a fejlesztések.

Más utat kerestek, mint az Nvidia

A céget az alapítók eleve azzal a céllal hozták létre, hogy az MI számítási igényeihez fejlesszenek csipeket. De más úton akartak haladnak, mint az Nvidia. Csipjüket nem is GPU-nak, hanem intelligens feldolgozó egységnek (intelligence processing unit, IPU) nevezték, melynek architektúráját eleve a nagy méretű párhuzamos feldolgozáshoz és az összetett gépi tanulási modellekhez tervezték.

Toon szerint a cég legnagyobb problémája a tőkehiánya volt. Mivel a fejlesztői kapacitást nem tudták növelni, az utóbbi időszakban főleg kármentés folyt. 2020-ban például, amikor még 2,8 milliárd dollárra becsülték az értékét, kénytelen voltak elküldeni az alkalmazottak ötödét, és leállítani a Norvégiában, Japánban és Dél-Koreában működő egységeket. Erre jött a Kínával szemben hozott szankciók hatása: tavaly be kellett zárni a kínai egységet, ami miatt olyan jelentős partnerek estek ki, mint a Baidu.

A felvásárlással a pénzhiány megoldódik: a SoftBank biztosít elegendő forrást ahhoz, hogy a Graphcore versenyre kelhessen az Nvidiával és az AMD-vel. Ez többek között jelentős létszámbővülést is hozhat majd. Az előzmények alapján azonban a befektetés mindenképpen kétesélyes: lehet belőle egy újabb Arm, de lehet belőle második WeWork is.

Szon Maszajosinak egyébként a mintegy 10 milliárd dollárba kerülő WeWork-kudarcra van a pozitív magyarázata: az csak a bemelegítés az MI-korszak megteremtésére. És hát olyankor nyilván könnyebben mellényúl az ember.

(Fotó: Graphcore)

Piaci hírek

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.