A szállítási volumen 2020 után először tudott tavaly emelkedni. A trónon továbbra is stabilan ül az Apple, de fokozódik rajta a kínai nyomás.

A pandémia első évében, a távmunka és a digitális oktatás globális bevezetése miatt a számítógépek mellett a táblagépek is sosem látott mennyiségben fogytak. A váratlan fellendülést aztán folyamatos, egyre gyorsuló ütemű erodálás követte. A szegmensben érdekelt gyártók viszont tavaly egy markáns trendfordulónak örülhettek.

A Canalys előzetes kalkulációja szerint a 2024-es szállítási mennyiség elérte a 147,6 millió készüléket, ami közel 10 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi adat. Mindez annyiban egyáltalán nem meglepő, hogy már az évközi negyedéves adatokból is világosan látszott, vége a hét három szűk esztendőnek.
 

 

Ahogy a fenti táblázatból kivehet, az iPad-uralom továbbra is tart a szegmensben, de az Apple-nél biztosan nem boldogok a piaci átlag alig több mint felét kitevő növekedési dinamika miatt. Az almás cég szerencséjére, a második helyezett Samsung sem mutatott lényegesen jobb teljesítményt.

Mindez nem mondható el az éllovasokat üldöző kínai hármasról: a Huawei, a Lenovo és a Xiaomi is kétszámjegyű iramot diktálva közelít. Ez leginkább a hazai piacukon történt erősödésnek köszönhető, de a távol-keleti gyártók többsége igyekszik megvetni a lábát a világ más régióiban is.

Óvatos bizakodás

Bár a tavalyi ünnepi szezonban a szállítási dinamika (5,6%) elmaradt az éves növekedési rátától, a Canalys szakértői óvatos optimizmussal tekintenek az idei kilátásokra. A kutatócég által megkérdezett, üzleti célú tableteket forgalmazó kereskedők bő fele mondta azt, hogy 2025-ben növekedni fognak a szállítások, mintegy harmaduk stagnálást, 16 százalék pedig csökkenést prognosztizált. Az otthoni felhasználók vásárlásait már visszafogottabb várakozások övezik, extra keresletet leginkább az egyes régiókban bevetett állami támogatási programoktól várnak.

A jelentés nem felejti el megemlíteni a Donald Trumphoz kapcsolódó kockázatokat. Az Egyesült Államok régi-új elnöke immár rutinszerűen fenyeget vámok bevetésével: például a félvezetőkre belengetett, akár 100 százalékos teher bizonyosan alapjaiban kavarná meg a kereskedelmi folyamatokat, többek között a táblagépek szegmensében is.

(Fotó: Redmi Pad Pro / Xiaomi)

Konzumer tech

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.