A TMSC-től vásárolta a gyártó egyik ügyfele, ám a rendelések végül az amerikai korlátozások alatt álló kínai vállalatnál landoltak.

Tajvani forrásokból úgy értesült a Reuters, hogy a TSMC a közelmúltban felfüggesztette a szállításait az egyik ügyfelének, mert felmerült a gyanú, hogy az továbbadta a csipeket a Huaweinek. A csipgyártó vizsgálatot rendelt el, valamint értesítette az amerikai és a tajvani kormányt, mert az eset felvetette az amerikai exportkorlátozások megsértésének gyanúját, állította a hírügynökségnek egy névtelenséget kérő tajvani kormánytisztviselő. Egyelőre azonban nem tudni, hogy milyen technológiával készült csipről van szó, és a TSMC-ügyfél nevét sem hozták nyilvánosságra.

Az információk szerint a csipet ismét a kanadai TechInsights elemzőcég találta meg egy Huawei-gyártmányú eszköz elemzése során.

Mint a Reuters megjegyzi, a tajvani kormány Peking katonai és gazdasági fenyegetései miatt érzékeny minden olyan ügyre, ami az amerikai exportszabályok megsértésével kapcsolatos. Az exportellenőrzést is szigorították, hogy megakadályozzák a tiltott fejlett félvezető technológiák Kínába jutását.

A Mate 60 Pro megjelenése óta él a gyanú

A TechInsights tavaly szeptemberben, a Huawei akkor bemutatott csúcstelefonjában, a Mate 60 Próban talált először olyan technológiájú csipet, ami elvileg nem lehetett volna a szankcionált kínai vállalat eszközében. A mobilban Kirin 9000s-ként azonosított SoC-ot (system on a chip) 7 nm-es gyártástechnológiával készítette a SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation), a legnagyobb, részben állami tulajdonban lévő kínai bérgyártó. A SMIC-nek azonban elvileg nem voltak (vagy nem lehettek volna) olyan berendezései, melyekkel ilyen csipet lehet gyártani.

Nem sokkal később a kanadai elemzőcég más érdekességet is felfedezett a Mate 60 Próban: egy LPDDR5-ös memóriamodult és egy NAND flash tárolót, amiken még látható volt a dél-koreai SK Hynix címkéje. Aztán hamarosan robbant az újabb bomba: az év elején a Huawei Qingyun L540 notebookjában már 5 nanométeres tajvani gyártmányú csipet talált a kanadai elemzőcég.

Mivel egyértelmű magyarázat nem volt, elindultak a találgatások. Három főbb elmélet élt-él a fejlett csipek forrásáról. Egyesek feltételezték, hogy a Huawei, pontosabban gyártó partnerei képesek valamilyen barkácsmódszerrel fejlettebb technológiájú félvezetőket gyártani. Ezt sugallta a TechInsights is. Volt olyan elmélet is, hogy a Huawei még az amerikai exportszigorítások előtt tárazhatott be fejlettebb félvezetőkből, és amint kifogynak a készletei, a telefonok gyártása is leáll (vagy csendben átalakítják a modelleket).

A harmadik eshetőség, amelyre számos bizonyítékot is találtak, hogy Kína (ahogy pl. Oroszország is) third-party és offshore partnerek, fedőcégek beiktatásával kerüli meg az exportellenőrzési rendszert, és lényegében bármilyen technológiához hozzá tud jutni.

A fejlett technológiákhoz való hozzáférésnek egyébként vannak egyszerűbb módozatai is: kínai szervezetek előszeretettel veszik igénybe olyan vállalatok felhőszolgáltatásait, mint az Amazon. Így ha csak közvetve, de hozzáférnek a fejlett amerikai csipek és a legújabb MI-technológiák nyújtotta lehetőségekhez.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.