Egy brit techcégnél bejött a dolgozóknak, igaz, némi plusz szervezést igényelt. Mások inkább azt szeretnék, hogy heti 60 óra legyen a keret.
Hirdetés
 

Meglehetős ellentét feszül a munkavállalók és a munkaadók között a munkahelyi értékrendet illetően. A Randstad 35 országra és 26 ezer munkavállalóra kiterjedő idei Workmonitor kutatása először mérte azt, hogy munkahelyválasztásnál a munka–magánélet egyensúlya egyértelműen felülírja a fizetést. Ha pedig a munkahely ezt nem tudja biztosítani, hajlandóak lépéseket tenni azért, hogy teljesüljenek az elvárásaik. Ez gyakran felmondáshoz vezet: a kutatás szerint tavaly a technológiai iparban ötből két szakember keresett új állást emiatt.

Ezzel szemben a munkaadók egyre keményebb munkára akarják fogni az alkalmazottakat. Ennek egyik látványos példája, hogy a távmunka egyik haszonélvezője, a Zoom is visszaparancsolta dolgozóit az irodába.

De ez még a finomabb elvárás. Februárban a The New York Times hozta nyilvánosságra a Google társalapítója, Sergei Brin egy belső levelét, ami szerint a mesterséges intelligencián dolgozó mérnököknek heti 60 órát kellene dolgozni, és ebből legalább öt napot az irodában.

Lehetnek más utak is

Egy brit cég vezetője teljesen más tapasztalatokról számolt be. A Civo nevű brit hosting cég átállt négynapos munkahétre. Bár a termelékenység nem nőtt – igaz, nem is csökkent –, abban mindenképpen segített, hogy a cég megtartsa a dolgozóit, állította a The Registernek a cég vezetője, Mark Boost.

2020-ban indítottak egy pilotot, majd 2021 januárjában a teljes szervezetre kiterjesztették. Az alkalmazottak szinte egyöntetűen azt jelezték, hogy javult a munka és a magánélet egyensúlya. Ám az interjúból az is kiderül, hogy ez komoly szervezést igényelt. Bizonyos részlegeknél ugyanis folyamatos munkára volt szükség, miközben a legtöbb dolgozó érthetően a pénteket választotta extra szabadnapjának.

A négynapos munkahéttel a Microsoft is próbálkozott, igaz, csak egy országban és nagyon rővid ideig. A Work Life Choice Challenge 2019 Summer nevű program keretében egy hónapig csupán négy napot kellett dolgozniuk a japán iroda munkatársainak. A visszamérések szerint a kísérlet teljes sikert hozott: a teljesítmény látványosan javult, az alkalmazottak elégedettebbek voltak, sőt még az irodában kinyomtatott oldalak száma is több mint felére esett vissza.

Az azonban némileg érthető, hogy ezek a kísérletek nem fordultak át gyakorlatba. A Civo egy másfél száz főt foglalkoztató kkv, azaz mindenki ismer mindenkit a portástól a vezérigazgatóig. A Microsoft pedig három nagyságrenddel nagyobb foglalkoztató: több mint 220 ezer dolgozója van világszerte. Ráadásul ez a "világszerte" kitétel sem lényegtelen, ugyanis ahány ház, annyi szokás. Azaz hiába egy cégről van szó, ahány ország, a Microsoft vállalati kultúrájának annyi variánsával kell számolni. Talán mondanunk sem kellene: a japán munkakultúra (lásd Wim Wenders legújabb filmjét, a Perfect Dayst) némileg eltér az európaitól, a kelet-európaitól meg még inkább... De mivel ez előre tudható volt, azt is lehetett (volna) sejteni, a Work Life Choice Challenge csupán egy remek önfényező reklámfogás.

Közösség & HR

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.