Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
Hirdetés
 

Ugyan vannak már arra mutató jelek, hogy az új gazdasági környezetben a nagy technológiai vállalatok is átütemezhetik MI-infrastrukturális fejlesztéseiket, általában még nem látszik, hogy megtorpantak volna az elképesztő összegű beruházások. A The Wall Street Journal ezzel kapcsolatban a Citigroup becslését idézi, amelynek értelmében a Microsoft, a Meta, a Google és az Amazon együttesen több mint 270 milliárd dollárt költene idén újabb MI-adatközpontok építésére. A hozamokat tekintve azonban egyre kétségesebb, hogy ezek a "moonshot" befektetések tényleg tarthatják-e az eddigi növekedési ütemet.

A WSJ az Amazon példáján keresztül festi le a helyzetet. A TD Cowen technológiai elemzője a cikkben felidézi, hogy a vállalat Amazon Web Services (AWS) cloud részlegénél eddig 4 dolláros bevételnövekedést sikerült elérni minden elköltött 1 dollár után, a generatív mesterséges intelligencia esetében azonban megfordult ez az arány. Az Amazon itt már csak 20 centet hoz be 1-1 befektetett dollárjával, ami még akkor sem indokolja a pénzszórást, ha idővel közelebb kerülnek majd az AWS beruházásainak eredeti hozamához.

Nem segít, hogy senkinek sincsenek pontos adatai

A cikkben szokás szerint felhívják rá a figyelmet, hogy az Amazon sem közöl konkrét kiadásokra lebontott jelentéseket, így mindenképpen becsült arányokról van szó a korábbi és az újabb eredmények alapján. Az viszont minden piaci szereplőnél látszik, hogy mennyire meredek a generatív MI jövedelmezőségéhez vezető út, és semmi sem garantálja, hogy mindenki el is jut rajta a célig. A költségek ugyanis igen magasak (sőt egyre magasabbak) a technológia fejlesztését és üzemeltetését tekintve is, az MI-szolgáltatások pénztermelő képessége azonban tele van bizonytalansággal.

Az MI-chatbotok például látványos dolgokra képesek ugyan, de üzleti környezetbe való beépítésük az ügyfélszolgálati szerepkörökben és más területeken sem igazán sikeres, nem beszélve a technológia meghatározó hibáinak – a mesterséges intelligencia hallucinációra való hajlamának vagy a hamis információk generálásának – megoldatlan kérdéseiről. A Futurism összeállítása ezzel kapcsolatban emlékeztet rá, hogy az OpenAI már havi 200 dollárt kér a ChatGPT teljes hozzáféréséért, de a prémium előfizetéseken is csak még több pénzt bukik.

Az elfajult kereskedelmi háború és az ellátási láncokat felforgató vámtarifák közepette kérdés, hogy eljön-e az a pont, amikor a sok tízmilliárd dolláros fejlesztési terveket lobogtató nagyvállalatok is félrerántják a kormányt. Az Amazon a WSJ szerint erre az évre összesen 100 milliárd dolláros tőkekiadással számol, amelynek nagy részét értelemszerűen az AWS-re fordítaná. Ott Project Rainier néven éppen a világ egyik legnagyobb adatközpont-fürtjét építi az Anthropic számára, amelynek költségeit szokás szerint titokban tartja, de az elérhető információk szerint több százezer egyedi gyártású Trainium csipet állít munkába az Anthropic modelljeinek tanítására.

Piaci hírek

Vállalná három szabad napért, hogy négy napig intenzívebben dolgozik?

Egy brit techcégnél bejött a dolgozóknak, igaz, némi plusz szervezést igényelt. Mások inkább azt szeretnék, hogy heti 60 óra legyen a keret.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.