Hiába utazhat vámmentesen Amerikába a legtöbb félvezető, ha a csipeket tartalmazó termékekre ugyanúgy vámot kell fizetni. Az eszközök összeszerelése természetesen mérsékelné az új vámok hatását, de úgy meg az előállításuk lesz sokkal drágább – derül ki a Business Insider elemzéséből.
Hirdetés
 

Bár évi 45 milliárd dollár értékű félvezető (benne 12 milliárd dollárnyi Tajvanról származó alkatrész) egyelőre mentesül a Donald Trump kormányzatának vicckategóriás vámtételei alól, az MI-ökoszisztéma felépítéséhez nem csak csipekre van szükség. Az adatközpontok, számtalan nyersanyag és komponens tartozik a többször megemelt, majd részben felfüggesztett kötelezettségek hatálya alá, ezekkel kapcsolatban pedig még mindig több kérdése, mint válasza van az iparági szereplőknek – olvasható a Business Insider összeállításában.

A lap a Morgan Stanley elemzőit idézi, akik szerint a legtöbb félvezetőipari termék olyan árucikkekbe, mondjuk laptopokba vagy játékokba építve jut el az Egyesült Államokba, amelyekre a vámoknak valószínűleg sokkal nagyobb befolyása lesz, így ezek a másodlagos hatások valószínűleg sokkal lényegesebbek. Az aktuális mentességek például nem vonatkoznak azokra a szerelvényekre, amelyek Nvidia GPU-kat tartalmaznak (márpedig a szállítmányok jellemzően ilyenekből állnak), és akkor még nem volt szó az adatközpontokban használt állványokról acélszekrényekről, a végtelen mennyiségű kábelről, a hűtőrendszerekről és különféle kapcsolókról.

Bár a tajvani TSMC egy újabb 100 milliárd dolláros amerikai befektetési csomag ígéretével egyelőre levegőhöz jutott, a gyártási folyamatok áthelyezése az USA-ba vagy a vámmentes területekre nem lesz olcsó dolog, az esetleges megtorló vámok pedig a másik irányból csökkenthetik a keresletet az így készülő termékekre. Ahogy a BI írja, az érintett cikkek gyakran lépik át a határokat, miközben több lépésben gyártják, csomagolják, tesztelik, validálják és a végső rendeltetési helyükre szállítják őket, a "globális vámokban gazdag környezetben" pedig nem valószínű, hogy bármilyen módon el lehetne kerülni a költségek növekedését.

A hyperscale szolgáltatók és az ökoszisztéma köztes szereplői persze megtalálják a módját, hogy egy bizonyos pontig miként fedezhetik ezeket az extra költségeket az egyelőre nem különösebben árérzékeny MI-adatközponti piacon. A Morgan Stanley figyelmeztetése szerint azonban nemsokára véget érnek azok az idők, amikor a vállalatok számolatlanul költik a pénzt a mesterséges intelligenciára, és elkezdenek reális becsléseket készíteni a hagyományos üzleti mérőszámok (így a megtérülés, az egységgazdaságosság vagy a jövedelmezőség) alapján, a vámok pedig éppen ezeket fogják hosszú időre megterhelni.

Annyira zavaros, hogy még nem egyetérteni is nehéz vele

Mindez természetesen csak a pillanatnyi állapotokból kiinduló spekuláció, hiszen a helyzet napi szinten változik. A Fehér ház egyik szóvivője például abszolút elképzelhetőnek nevezte, hogy az iPhone-ok gyártását tokkal-vonóval az Egyesült Államokba költöztessék, amire az Apple eddig nem igazán mutatott hajlandóságot. A Futurism a vállalat vezérigazgatója, Tim Cook egy korábbi nyilatkozatát idézi, amelyből kiderült, hogy az iPhone-okat előállító 700 ezer munkás 30 ezer képzett mérnök felügyelete alatt dolgozik, vagyis a dolog picivel bonyolultabb annál, hogy elnöki rendeletekkel lehessen elintézni.

Cook az említett nyilatkozatban a kínai munkaerőpiacot dicsérte, megállapítva, hogy odahaza Amerikában egy szobát is nehéz lenne megtölteni magasan képzett szerszámtervező mérnökökkel, míg Kínában több futballpálya sem okozna problémát. A cikk alapján az Egyesült Államoknak több évtizedébe kerülne, hogy egyáltalán felmerüljön az iPhone-ok gyártásának hazaköltöztetése, nem beszélve róla, hogy az eszközöket olyan áron kellene előállítaniuk, hogy az Kínában is piacképes legyen. Az egyik iparági elemző szerint az egész olyan, mintha Trump egy NBA-mérkőzést nézne, és azt mondaná: ó, hát ennyire könnyű kosarat dobni.

Az amerikai kereskedelmi miniszter nemrég lelkesen beszélt róla, hogy amerikaiak "milliói fognak kis csavarokat becsavarni" az iPhone-ok gyártásakor. Ez a szakemberhiányon túl is felveti, hogy az amerikaiak tényleg ilyen jellegű munkákat akarnak-e maguknak, amit korábban még Trump alelnöke is rabszolgamunkához hasonlított. Nem könnyű elképzelni, hogy az amerikai munkaerő költségeit és az automatizálás fejlődését is figyelembe véve milyen szerepük lehet mindebben a vámoknak, így nem is marad más hátra, mint várni a mesterterv kibontakozására.

Piaci hírek

Vállalná három szabad napért, hogy négy napig intenzívebben dolgozik?

Egy brit techcégnél bejött a dolgozóknak, igaz, némi plusz szervezést igényelt. Mások inkább azt szeretnék, hogy heti 60 óra legyen a keret.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.