Az OpenAI szuper felkészült technológiai vezetője szerint nem is kár azokért a munkahelyekért, amelyeket megszüntetnek a mesterséges intelligencia miatt.

Tán meghaltok páran, de ilyen áldozatra hajlandó vagyok – mondja a Shrek gonosz nagyura a vállalkozó kedvű lovagoknak, akiket elküldene a sárkányhoz, hogy megküzdjenek vele az ő nevében. Persze ami az animációs filmben jó poén, a valóságban már kevésbé az, pláne, ha az OpenAI egyik vezetőjétől jön: a Fortune üzleti magazin nemrég szúrta ki, hogy a vállalat CTO-ja, Mira Murati hasonló módon kommentálta egy beszélgetés során azokat az aggodalmakat, amelyek egyre erősebbek a mesterséges intelligencia szerepével kapcsolatban a kreatív munkahelyek és más állások megszüntetésében.

Egyes kreatív munkakörök talán megszűnnek, de lehet, hogy eleve nem is kellett volna létezniük – mondta Murati a június elején közölt interjúban. Ehhez hozzátette, hogy általában sok munkakörben lehet majd változásokra számítani az MI alkalmazásával meg fog változni, és véleménye szerint a szigorúan ismétlődő feladatok lesznek azok, amelyeket a technológia kiválthat. Ezek természetesen homályos előrejelzések, mint ahogy azok is, hogy a mesterséges intelligencia milyen sok új állást hozhat létre, de az előrejelzések nagyjából ebbe az irányba mutatnak a nagy nyelvi modellek fejlődésével kapcsolatban.

A Futurism beszámolója például a brit IPPR agytröszt jelentését idézi, ami egy "közelgő munkaügyi apokalipszisre" figyelmeztet. Ennek alapján a legnagyobb veszély a belépő szintű, részmunkaidős és adminisztratív pozíciókra leselkedik, illetve az "ismétlődő kognitív feladatokat" érinti, mint amilyenek az ügyfelkapcsolati és a call centeres munkák. Emellett persze már más területeken, így a zenészek, a fotósok, a dizájnerek, az újságírók vagy az illusztrátorok között is komoly feszültséget kelt a jogvédett anyagok felhasználása és átláthatatlan feldolgozása, ami az eredeti források kiváltását is lehetővé teheti.

Megfelelő embert a megfelelő helyre

Bár az érintett technológiai vezetők megnyilatkozásaira eddig is jellemző volt az automatizálásról vetített rózsaszín köd, vagy az átlátszó maszatolás a felelősség, az elszámoltathatóság és a díjazások kapcsán, Murati nyilatkozata ezen belül is új szintet képvisel. Ma már elég egyértelmű, hogy a generatív mesterséges intelligencia nem azért jelent fenyegetést sok munkahelyre, mert jobban dolgozik, hanem azért, mert olcsóbb. A kommentárok azonban itt sem mulasztják el megjegyezni, hogy a generatív MI fejlesztése éppen azoknak a produktumoknak a felporszívózására épül, amelyek előállítóit az OpenAI egyik vezetője most kiválthatónak és feleslegesnek nevezi – némileg ellentmondva annak a reklémszövegnek is, hogy az MI fő célja az emberi tevékenység támogatása.

Érdekes adalék, hogy tavasszal Murati pont ebben a témában lépett rá a gereblyére, amikor a The Wall Street Journalnak nyilatkozva arra a kérdésre kellett volna válaszolnia, hogy az OpenAI szöveg-videó generátora, a Sora tanításában támaszkodtak-e a YouTube-ról származó tartalomra. A vállalat CTO-ja "nem volt benne biztos", hogy erre sor került-e, amiből megint kiderült, hogy a C-szintű vezetői feladatok között is bőven lenne lehetőség az automatizálásra. A YouTube vezérigazgatója mindenesetre úgy reagált a dologra, hogy az ilyesmi a szolgáltatási szabályok egyértelmű megsértését jelentené.

Közösség & HR

2029-re sem válik még mindenhol dominánssá az 5G

Öt év múlva globálisan 60 százalék részesedést hasíthat ki magának a legújabb mobilkommunikációs technológia, de néhány régióban, például a környékünkön sem válik belőle lokális bajnok.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.