A héten egyértelműen enyhült az Egyesült Államok és Kína között az utóbbi években folyamatosan zajló kereskedelmi adok-kapok. Washington tegnap visszavonta többek között a csiptervező szoftverekre tavasszal bevezetett szigorú kiviteli korlátozásokat, aminek az érintett cégek mellett a befektetők is nagyon örültek.
Az USA különböző szabályozó rendelkezésekkel hosszú ideje igyekszik gátolni, lassítani első számú potenciális kihívójának technológiai fejlődését, ám a konfliktus idén új szintre emelkedett azzal, hogy a második elnöki ciklusát kezdő Donald Trump extrém magas vámterheket kezdett kiszabni Pekingre. A távol-keleti nagyhatalom persze nem maradt adós, és gyorsan meglobogtatta egyik legerősebb aduját, a ritkaföldfémek exportjának korlátozását. Válaszul a Trump-adminisztráció még keményebb kiviteli rendelkezéseket hozott, többek között megtiltva a félvezetők tervezéséhez elengedhetetlen EDA (Electronic Design Automation) szoftverek kínai ügyfeleknek történő értékesítését.
Enyhébb szelek fújnak
A csiptervező alkalmazások kivitelét egyébként még a Biden-érában, 2022-ben szigorították az Egyesült Államokban, de az idei intézkedések ennél lényegesen komolyabb korlátozásokat tartalmaztak. Ennek is köszönhető, hogy a csütörtöki bejelentést követően minden érintett szállító részvénye felfelé indult a tőzsdéken. Az amerikai Synopsys és Cadence Design Systems egyaránt 5-6 százalékkal ugrott meg, míg a piac harmadik legjelentősebb szereplője, a német Siemens 1,5 százalékot tudott erősödni a frankfurti parketten.
A szektor szereplői egyaránt pozitívan nyilatkoztak a fejleményekről, hangsúlyozva, hogy azonnal, vagy maximum néhány napon belül felveszik kínai partnereikkel a kapcsolatot (és a fonalat), amely a május végén bevezetett korlátozások miatt szakadt meg.
Washington tegnapi lépését az elemzők egyértelműen a nagyhatalmak közötti viszony javulásaként értékelik, ami utat nyithat egy általánosabb kereskedelmi megállapodásnak a felek között. A Cadence Design Systems számára pedig reményt ad arra, hogy talán lezárulhatja az iparág egyik legjelentősebbnek ígérkező felvásárlását. A cég még tavaly jelentette be, hogy 35 milliárd dollárért megvásárolná a szintén tervezőszoftvereket fejlesztő Ansyst. Az ügyletre azóta egy kivételével minden illetékes szabályozó hatóság rábólintott a világban, ám Peking – minden bizonnyal politikai okokból – nem sieti el a döntést.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak