Egy fejlesztő szerint az üzleti közösségi oldalon egy nap alatt feleződött az Apple-alkalmazottak száma.

Ön szerint hányan dolgoznak jelenleg az Apple-nél? Ezt könnyű kideríteni, pár másodperc, és a Google az "apple employee number 2022" kulcsszavakra máris köpi az eredményt: idén júniusban 154 ezeren voltak alkalmazásban a vállalatnál. És a LinkedIn szerint? Jay Pinho fejlesztő, aki egy olyan terméken dolgozik, amellyel nyomon lehet követni a fontosabb vállalati adatokat, például a toborzásukat, 576 ezer LinkedIn-profilt számolt össze, amelynél a jelenlegi munkáltatóként az Apple-t jelölték meg.

Aztán a profilok fele egyik napról a másikra hipp-hopp eltűnt. De drámai csökkenést figyelt meg Pinho az Amazon esetében is. Ott 1,2 millióról 840 ezerre esett a profilok száma. (Mellesleg utóbbinál még akár hihető is lenne az 1,2 millió, ugyanis jelenleg kb. 1,6 millió alkalmazottat foglalkoztat világszerte, csakhogy jelentős részük jellemzően nem LinkedIn-felhasználó.)

Brian Krebs biztonsági szakértő, aki a blogjában foglalkozott a jelenséggel, megkereste mindkét céget, ám választ nem kapott. Ahogy a LinkedIntől sem. A közösségi oldal csak az ilyenkor szokásos szöveget küldte: folyamatosan dolgoznak a hamis fiókok eltávolításán.

Egy üzleti hálózatban hatványozottak a veszélyei

Krebs ellenőriztette Jay Pinho számait a SignalHire-rel. A kaliforniai cég toborzóknak, marketingeseknek fejleszt olyan eszközöket, melyekkel nyilvánosan elérhető kontaktinformációkat gyűjthetnek potenciális jelöltekről, célcsoportba tartozó személyekről többek között a LinkedInről, ezért folyamatosan monitorozzák is a platformot. Bár Pinhónál kisebb mértékű, de még mindig jelentős csökkenést mértek a két vállalathoz köthető profilok számában, de szerintük is feltűnő a változás. Korábban ilyesmit nem tapasztaltak: a két vállalathoz köthető profilok száma plusz-mínusz egy százalékot szokott mozogni két nap között.

A jelenség a közelmúltban került a figyelem középpontjába. A Bitport is foglalkozott vele (szintén Krebs nyomán), hogy például nagy számban kerültek fel a LinkedInre hamis CISO-profilok. Aztán kiderült, hogy a probléma az összes vezetői pozíciót érinti, ami nem csak a toborzók, fejvadászok helyzetét nehezíti meg, hanem ráadásként súlyos biztonsági kockázatai vannak. Ez magyarázhatja a gyors beavatkozást, amit Krebs szerint a toborzók, fejvadászok is érzékeltek.

Azt azonban nem lehet tudni, hogy a LinkedIn vetette-e be magát, vagy a vállalatok maguk álltak neki a felülvizsgálatnak. De ennél izgalmasabb, hogy egyelőre csak teóriák vannak arra, hogy ki állhat a hamis CxO-profilok közelmúltbeli elterjedése mögött. A profilhamisítással kapcsolatban a Microsoft kiadott egy figyelmeztetést: a kiindulópont Észak-Korea, a cél pedig adathalászat, illetve olyan távmunkás állások megszerzése, amelyeknél érzékeny adatokhoz lehet jutni. A hamis profilok segítségével adathalász-tevékenységet is lehet folytatni (pl. ha valaki toborzónak állítja be magát, akkor könnyebben hozzájuthat álláskeresők érzékeny adataihoz). Nagyjából ugyanerre jutott a Mandiant kiberbiztonsági cég is: a kutatók szerint a hamis profilok egy részével kifejezetten kriptovaluta-cégeket akartak becserkészni, hogy könnyebben követhessenek el csalásokat.

Egy nagy terv része is lehet

A Berkeley Nemzetközi Számítógéptudományi Intézetének kutatója, Nicholas Weaver viszont egy sokkal átfogóbb tervet sem tart elképzelhetetlennek. Mint mondta, ilyen tömegben profilokat botokkal lehet létrehozni, és egy ilyen akciónak meglehetősen nagyok a költségei. A hozadéka azonban szintén jelentős: létre lehet hozni a hamis profilok olyan átfogó hálózatát, amely a teljes platformról tud leszedni profilinformációkat. Ez rengeteg adat, hiszen még egy átlagos LinkedIn-fiókban is sok értékes információt lehet találni.

A LinkedIn egyébként továbbra is állítja, hogy biztonsági rendszerei a hamis fiókok mintegy 96 százalékát észlelik és blokkolják. Lehet, hogy így van, mondta Weaver, csak épp nincs eszköz az állítás tesztelésére. (Ha megnézzük, hogy hány Apple-höz kapcsolódó profil maradt a nagy tisztogatás után, lehetnek kétségeink.) Weaver szerint a probléma olyan méretűvé vált, hogy lényeges változásokat kényszeríthet ki a LinkedIntől. Ha másért nem, azért, mert egyre látványosabb lesz, hogy az oldal statisztikái az aktív fiókokról köszönő viszonyban sincsenek a valósággal – ez pedig alááshatja az egész üzleti modelljét.

Közösség & HR

Európai módra kötik gúzsba a Google-t az Epic-per következményeként

Az amerikai bírói végzés értelmében a Google nem kötheti röghöz az androidos alkalmazásfejlesztőket. Mindez hasonló helyzetet teremt a tengerentúlon, mint amire Európában már rászorították a monopolhelyzetben lévő platformokat.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.