A hamis profilok erősen szennyezik a keresőmotorok találatait, de a valódi céllal kapcsoltban találgatni is nehéz.

Nagy mennyiségű hamis CISO (Chief Information Security Officer) profil jelent meg a közelmúltban a LinkedInen, adta hírül Brian Krebs, IT-biztonsági szakíró a blogján. A jelenség azért különösen érdekes, mert a kamu profilok szinte kizárólag a Fortune 500 listán szereplő cégekhez kötődnek. Mint Krebs írja, egyelőre rejtély, hogy ki áll hamisítás mögött, ahogy az elérendő célról is csak találgatások vannak. A hamisított LinkedIn-identitások azonban összezavarják a keresőmotorok találatait, sőt még a különböző adathalász-források is elfogadják igaznak.

Krebs több példát is hoz. A Chevron információbiztonsági vezetőjét keresve például a LinkedIn feldob egy Victor Sites név alatt futó profilt, aki az ohiói Westerville-ből származik, és a Texas A&M Egyetemen szerzett diplomát. A Chevron valódi CISO-ja eközben Christopher Lukas a kaliforniai Danville-ből. De az igazán érdekes, hogy amikor Krebs rákeresett a Google Serach-ön, hogy ki a Chevron jelenlegi információbiztonsági igazgatója, az első találat a hamis profil volt. (Mi is elvégeztük a keresést, nekünk második helyre futott be Victor Sites).

A IT-biztonsági szakíró azt is kiderítette, hogy a LinkedIn valamiféleképpen össze is kapcsolja a hamis profilokat. A  "People Also Viewed" oszlopban más hamis profilokat is felajánl. Victor Sites mellett például egy Maryann Robles nevűt, aki állítólag az ExxonMobil CISO-ja lenne (a profilt azóta törölték, de a Google e sorok írásakor még őt azonosította a vállalat globális CIOS-jának). A profil létrehozói nem fektettek nagy energitá a profil hitelesítésére, összelopkodták más profilokról a leírásokat. Az állítólagos Robles esetében például egy Baltimore-i cég, a Centers for Medicare & Medicaid Services valódi CISO-jának profiljából másoltak át elemeket.
 

Victor Sites és Maryann Robles a Google keresési találatai között


Viszont ez a profil annyira jól sikerült, hogy Maryann Robles még a Cybercrime Magazine CISO 500-as listája is felkerült.

Egy CISO fedezte fel a hamisítást

A hamis profilokra Rich Mason, a Honeywell cég korábbi CISO-ja figyelt fel, és riasztotta is kollégáit. Ő is azt emelte ki, hogy egy csomó mértékadónak elfogadott oldal veszi át ezeket a hamis LinkedIn-tartalmakat.

A hamis profilok egyébként sok esetben gyenge tákolmányok. A Jennie Biller név alatt futó LinkedIn-profil például azt állítja, hogy tulajdonosa a Biogen biotechnológiai óriáscég CISO-ja (a valódi CISO Russell Koste). Miközben Billerről neve alapján azt gondolnánk, hogy nő, a személyről adott leírásban férfi névmást használnak. Az is segíthet hamisként azonosítani a profilt, írja Krebs, hogy mindössze 18 kapcsolata van, ami egy ilyen beosztásban dolgozó embertől minimum furcsa.

A hamisítás okára eddig egyetlen támpont a Mandiant kiberbiztonsági cég (márciusban vette meg a Google) nyilatkozata, miszerint észak-koreai hekkerek önéletrajzokat és profilokat loptak a LinkedIn és az Indeed állásközvetítő platformról, hogy kriptovalutás cégeknél szerezzenek állást.

Kissé nehézkes az ellenőrzési mechanizmus

A LinkedIn azt nyilatkozta Krebsnek, hogy aktívan dolgoznak a hamis fiókokat azonosításán és eltávolításán (Maryann Robles profilját pl. pénteken már nem találtuk). A Microsoft tulajdonában lévő közösségi oldal válaszában állította, hogy a hamis fiókok mintegy 96 százalékát, a spamek és csalások 99,1 százalékát tudják automatizált rendszereikkel azonosítani. Brian Krebs ugyanakkor megjegyzi, a LinkedIn egy egyszerű lépéssel is sokat segíthetne a hamis fiókok azonosításában: minden profilnál kiírhatná létrehozása dátumát.

Az esetet felfedező Rich Mason szerint aggasztó, hogy sok CISO-t megtévesztettek a hamis profilok: Maryann Robles profiljának szakmai hálózata például pár nap alatt száz kapcsolattal nőtt. És ha az információbiztonsági szakemberek bedőlnek egy ilyen átverésnek, akkor milyen esélyei vannak a nem szakmabeli tömegeknek? – teszi fel a kérdés Krebs.

A LinkedIn ráadásul lassan reagál: amikor egy cégvezető le akart vetetni egy hamis profilt, amelynek tulajdonosa állította, hogy cégénél dolgozik, azt a választ kapta a közösségi oldaltól, hogy fel kell vennünk a kapcsolatot az illetővel, és utána majd döntenek. A procedúra átfutása több mint két hét volt.

Biztonság

Európai módra kötik gúzsba a Google-t az Epic-per következményeként

Az amerikai bírói végzés értelmében a Google nem kötheti röghöz az androidos alkalmazásfejlesztőket. Mindez hasonló helyzetet teremt a tengerentúlon, mint amire Európában már rászorították a monopolhelyzetben lévő platformokat.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.