A most bejelentett Android XR platform már a Gemini MI-technológiájára épül, és új korszakot nyitna az immerzív technológiák fejlődésében.

A Google hivatalos blogján jelentette be az Android XR-t, a vállalat új operációs rendszerét a kiterjesztett valóságot (extended reality, XR) alkalmazó headsetek és szemüvegek működtetésére. A Samsunggal és a Qualcomm-mal együttműködésben fejlesztett rendszer lényegében a társaság második nekifutása, miután a több mint 10 évvel ezelőtt bemutatott Google Glasst először megpróbálták átmenteni a vállalati felhasználásba, majd tavaly márciusban végleg befejezték az értékesítését. Az Android XR azonban már egy másik piaci környezetbe érkezik, és az XR-eszközök új generációjának ágyazna meg, amelyek tényleg úgy működnének, hogy az átlag felhasználók számára is valódi értéket képviseljenek.

A Google a térbeli számítástechnikára (spatial computing) vonatkozó megközelítése már abba a trendbe illeszkedik, mint az Apple Vision Pro vagy a Meta Quest 3 frissítései: a bejegyzés szerint a felhasználók YouTube-videókat nézhetnek nagy virtuális képernyőkön, felfedezhetik a 3D-s fényképeket, új funkciókat vehetnek igénybe a Google térképszolgáltatásában, vagy egy rakás virtuális képernyőt kezelhetnek a Chrome böngészővel. Az Android XR-ben emellett már alapvető szerepet kap a Gemini mesterséges intelligenciája is, amelynek segítségével az MI-alapú virtuális asszisztenssel meg lehet beszélni a látottakat, és különböző módokon fel lehet majd használni az XR-eszközök vezérlésére is.

A Samsung jövőre kezdi a sort

A közlemény alapján a "Circle to Search" keresést új szintre emeli, ha szó szerint körbe lehet rajzolni bármit, amit az ember lát, de a Gemini által működtetett súgók is mindig elérhetők lesznek a navigációs vagy a fordítási feladatoknál. A Vision Próhoz hasonlóan itt is futtatni lehet az Android telefonos és táblagépes appokat, a most bejelentett előzetes fejlesztői kiadás pedig olyan eszközöket támogat, mint az ARCore, az Android Studio, a Jetpack Compose, a Unity és az OpenXR, amelyek révén rögtön lehetőség lesz alkalmazások és játékok fejlesztésére az Android XR készülékekhez. A Google állítólag már olyan partnerekkel dolgozik együtt a jövőbeni termékeken, mint a Sony, az Xreal vagy a Magic Leap.

Mint kiderült, az első ilyen megerősített készülék a Samsung Project Moohan kódnéven emlegetett XR-headsetje lesz (lásd a fenti képet), ami 2025-ben lesz elérhető, de ennél sokkal többet egyik vállalat sem osztott meg vele kapcsolatban. A Qualcomm részéről annyi azért kiderült, hogy a headset az ugyancsak 2025-ben megjelenő Snapdragon XR2+ Gen 2 lapkakészlettel fog futni, a Samsung pedig megoldaná az Apple Vision Prót érintő ergonómiai problémákat. Az csak később derül ki, hogy sikerül-e alávágni az Apple 3500 dolláros listaárának vagy túlhaladni a jelenlegi csúcskategória legfeljebb kétórás akku-üzemidejét – igaz, ebben az Android XR már a későbbi, eltérő kivitelű és árú eszközök megjelenésére építhet.

Részletek a Google termékblogján »

a kép forrása: news.samsung.com

Konzumer tech

Ha megfejtették a szuperintelligencia titkát, akkor nagyon ügyesen titkolják

Újabb egyszerű kísérlettel mutatták be, hogy a legfejlettebb MI-modellek érvelési képességei egyből elfüstölnek, ha ismeretlen terepen találják magukat.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.