A pandémián turbómód felhízó kommunikációs platform olyan szintű felvásárlást jelentett be, amilyet csak a legnagyobb cégek szoktak megejteni.

Tegnap a Zoom (nem túl hosszú) története legjelentősebb akvizícióját jelentette be. A célpont a call centerek szoftveres hátterét biztosító Five9, az ügylet értéke pedig közel 15 milliárd dollár.

Gombócból is sok

A gigantikus felvásárlással a mindössze 2011-ben alapított Zoomhoz kerül a kétszer annyi ideje működő Five9. A vevő a vételárat teljes egészében részvényekkel fizeti ki: minden Five9-papírból 0,5533 Zoom-részvény lesz. Így a bejelentéskori árfolyamon számolva az üzlet 14,7 milliárd dollárt tesz ki.

A Five9 a tervek szerint külön egységként működik majd az új szervezetben, annak mostani vezetője, Rowan Trollope pedig a Zoom elnöki pozícióját is megkapja amellett, hogy továbbra is az ő irányítása alatt folytatódhat a munka a divíziónál.

A 2020 első felében lezárni tervezett akvizíciótól természetesen azt remélheti a Zoom, hogy a vállalati ügyfelek számára szélesebb, vonzóbb termékportfóliót kínálhat. Ez a cég bevételtermelő képessége szempontjából kritikus, hiszen önmagában az, hogy százmilliók használják videóhívásokra alkalmas platformját, még automatikusan nem generál forgalmat, mivel a felhasználók többségének tökéletesen elég az ingyenes változat funkcionalitása.

A cégvezetői nyilatkozatok alapján a felek azt remélik, hogy a skálázható online ügyfélszolgálati platformot működtető Five9 képességei jól összeilleszthetők a Zoom meglévő megoldásaival, és ebből a házasságból olyan szolgáltatás születhet, ami "újraértelmezheti a vállalatok és az ügyfelek közötti kapcsolattartás folyamatát". 

Felívelő pályán

Az ügyletben érintett mindkét vállalat szekerét alaposan megtolták a világjárvány miatt elrendelt korlátozások. Az online térbe terelődő kommunikáció, munka és tanulás óriási keresletnövekedést hozott. A Zoom a tavaly év elején felmerült biztonsági aggályok ellenére áprilisra már 300 millió felhasználó felett járt, és ugyan ezek nagy része nem fizetett, de a platform általános népszerűsége magával hozta a céges ügyfélkör érdeklődését. 

Mindezzel párhuzamosan a cég értéke is exponenciális növekedésbe kezdett. Az árfolyam a tavaly januári 70 dollár alatti szintről október közepére 560 dollár közelébe ugrott. 2020 vége felé azonban egyre világosabbá vált az a probléma, hogy az ingyenes felhasználók jelentette hatalmas terhelés költségoldalon komoly terhet jelent. Ez is közrejátszhatott abban, hogy idén a kifejezetten jó első negyedéves számok sem tudták jobb kedvre deríteni a vállalat befektetőit: a részvényárfolyam jelenleg nagyjából ott van, ahol januárban kezdett.

Ami a Five9-t illeti: a cég papírjai a koronavírus első hulláma okozta tőzsdei mélyrepülésből még valamennyire kivették a részüket, hogy utána egy év alatt a háromszorosára emelkednek a papírok értéke. Az idei első negyedévban a vállalat 138 millió dollár bevételt ért el, ami közel másfélszerese az egy évvel korábbi teljesítménynek. A profitabilitáson azonban még van mit dolgozni, hiszen a GAAP szerinti nettó profit 12,3 milliós mínuszt mutatott.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.