Kína még márciusban vezette be azokat az eredetileg 2023 végén bejelentett korlátozásokat, amelyekkel lényegében betiltja az amerikai gyártók processzorainak telepítését a kormányzati számítógépeken és szervereken. Mint kiderült, az ilyen eszközökhöz a jövőben csak biztonságosnak és megbízhatónak minősített kínai cserealkatrészeket szerezhetnek be egy aktuálisan 18 processzort tartalmazó jegyzék alapján, amelyen amerikai tiltólistán szereplő termékek is helyet kaptak. Emellett az új szabályok a hírek szerint a Microsoft Windows rendszereit és a külföldi adatbázisokat is kiszorítanák a hazai megoldások javára.
A The Information hétfői beszámolója alapján azonban ezzel még nincs vége a dolognak. A lap szerint kormányzati tisztviselők arra kérték a kínai technológiai óriáscégeket, az Alibabát, a Baidut, a ByteDance-t (a TikTok anyavállalatát) vagy a Tencentet, hogy az Nvidia termékei helyett helyi gyártású MI-csipeket vásároljanak, csökkentve a külföldön gyártott alkatrészekre fordított kiadásaikat. A The Information forrásai szerint az érintett vállalatoknak legalább fele-fele arányt kellene elérniük új adatközpontjaik építésekor, bár az irányelv betartását egyelőre nem ellenőrzik szigorúan, és nem is szankcionálják az eltéréseket.
Alakul a teljes szétválás?
A beszámolót egyelőre sem a kínai kormányzati szervek, sem az ottani vállalatok, sem az Nvidia nem kommentálta. Utóbbi esetében minden bizonnyal óriási visszaesést jelentene az új gyakorlat, miután a gyártó az elmúlt időszakban mindent megtett azért, hogy speciális ajánlatokkal álljon elő az amerikai kereskedelmi szankciókkal sújtott kínai piacon. Az Nvidia három új GPU-t is fejleszt Kínának, mindhármat úgy tervezve, hogy megfeleljen a hatályos korlátozásoknak a kritikus fontosságú piacon, ahol a 2023-as pénzügyi évben az Nvidia összes bevételének ötöde származott az adatközponti csipek szegmensében.
Az már korábban kiderült, hogy az Nvidiának nincs vészhelyzeti terve a kínai piaci esetleges kiesésére: ahogy a társaság vezérigazgatója tavaly májusban is kifejtette a Financial Times interjújában, másik Kínát nem tudnak keresni, mert abból csak egy van. A geopolitikai feszültség egyébként más tengerentúli gyártókat is nehéz helyzetbe hozott: még az Apple is azon igyekszik, hogy diverzifikálja ellátási láncait, dollármilliárdokat fektetve indiai üzemekbe és vietnami beszállítókba. A Business Insider oldalán megszólaló elemző szerint gyorsan közeledünk afelé, hogy az USA és Kína ténylegesen elzárja egymástól technológiáit.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak