Tegnap egy csokor komoly technológiai cég állt elő legfrissebb üzleti számaival. A befektetők sok esetben a növekedést lefitymálták, a csökkenést viszont elnézték.

A tőzsde általában kiszámíthatóan reagál a pénzügyi jelentésekre. Első látásra a tegnapi nap ehhez képest valóságos őrültek házát hozott az amerikai értékpapírpiacon. Négy nagy technológiai vállalat is közölt negyedéves számokat, részvényeik pedig nem feltétlenül úgy mozogtak, ahogy az a legfontosabb sorok alapján elvárható lenne. Ha azonban kicsit részletesebben megnézzük az eredményeket, azért látszik, hogy a befektetőknek sem ment el kollektívan az eszük. 

Felrepült a Twitter

A mikroblog-szolgáltató viszonylag régóta van a tőzsdén, de növekedési problémái miatt már jó ideje nem képes egyről a kettőre jutni. Egy közösségi hálózat esetében a befektetők nem feltétlenül a pénzügyi mutatókra figyelnek leginkább, hanem arra, hogy miként alakul a felhasználói tábor mérete, összetétel. A Twitter tegnap közzétett negyedéves jelentése ebből a szempontból kiábrándítónak tekinthető, hiszen az aktív felhasználói szám csökkent az előző periódushoz képest, amely egyébként szintén rosszabb volt, mint az azt megelőző.

Ám az érem másik oldalán ott van, hogy a cég folyamatosan dolgozik azon, hogy kipurgálja rendszeréből a kamufelhasználókat és a robotok által üzemeltetett álhíreket és propagandát szemetelő profilokat, illetve azon, hogy megnehezítse ezek újbóli regisztrálását. Ez ugyan számszakilag visszaveti a közösséget, ám annak minősége és a Twitter használati értéke javul.

Ez meglátszik az értékesítési adatokon is. A vállalat 758 millió dollárt keresett a lezárt három hónap alatt, ami nemcsak hogy közel 30 százalékos növekedést jelent, de még a szakértői várakozásokat is túlszárnyalja. Ennek tükrében már nem is annyira meglepő, hogy a Twitter részvényei valósággal kilőttek és több mint 15 százalékkal drágultak a nyilvánosságra kerülést követő órákban.

Vergődik a Snap

A Snapchatből nevét Snapre rövidítő másik közösségi hálózat szintén nem mutatott túl sok említésre méltót az elmúlt néhány évben. A cégen láthatóan az sem segített sokat, hogy megpróbált új lábat kinöveszteni, és fizikai termék forgalmazásába kezdett. Legutóbb a vállalkozást beindító Snapchat alkalmazást igyekeztek ráncba szedni egy újratervezés keretében, de a változások sem hozták meg a várt áttörést, sőt...

A Snap friss jelentéséből az látszik, hogy a harmadik nyegedévben kétmillió fővel csökkent a napi aktív felhasználói tábor. A redesign tehát nemhogy nem növelte az érdeklődést, de meglévő felhasználókat is elriasztott. Ahogy a Twitternél, úgy itt is azonban van egy másik oldal: a Snap bevételei és profitja is jobban alakult, mint ahogy azt az előzetes elemzői jóslat előre vetítette.

Hogy mennyire nehéz kiigazodni a tőzsdei reakciókon, azt jól mutatja, hogy a Twitterrel ellentétben itt a várakozáson felüli üzleti eredmények sem hatották meg a befektetőket: a Snap-papírok több mint 6 százalékot buktak a zárás utáni kereskedésben.

A nagyoknál a sok is kevés

Bár az előző két vállalat sem tekinthető mikrovállalkozásnak, két igazi nagyágyú is fellebbentette a fátylat legutóbbi negyedévéről. Az Amazon és a Google-t szányai alatt tudó Alphabet egyaránt éves összevetésben komolyan hízó bevételekről számolt be. Az Amazon esetében azonban a 29 százalékos erősödés sem bizonyult elégnek, mert elemzők ennél is többet reméltek.

A tényként bezsebelt 56,6 milliárd dollár és a "elvárt" 57,1 között ugyan látszólag nem sok különbség van, de a befegtetőknek ennyi is elég volt a fintorgáshoz. A cég részvényei ráadásul úgy estek 8 százalékot, hogy a forgalomban mutatkozó némi elmaradás is jobbára az árfolyamhatásból eredő negatív tényezőnek volt köszönhető.

Nem járt jobban az Alphabet sem. A Google anyavállalata 33,74 milliárd dollárt sepregetett össze három hónap alatt, ami 21 százalékkal nagyobb kupac az egy évvel ezelőttinél. Ám a szigorú elemzők 34,05 milliárdnál alább nem gondolták adni. A társaság ráadásul a profitsoron még túl is szárnyalta a szakértői elvárásokat. Minden hiába, a részvények nagyjából 4 százalékot vesztettek értékükből a zárást követő esti órákban.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.