Az USA-ban, Kanadában és Japánban már meg lehet venni a gépeket, de heteken belül érkeznek a többi régióba is.

Egyelőre a Microsoft nem követte az Apple példáját. A héten bemutatott új Surface laptopok maradnak a bevált csipgyártóknál, az Intelnél és az AMD-nél. Az Apple a tavaly ősszel bemutatott gépeit már a saját tervezésű, de ARM architektúrájú M1 csipek köré építette. A Microsoftnál is évek óta terítéken van saját csipek tervezése – szintén ARM alapokon – a Surface-ekhez (pontosabban inkább a Windowshoz), sőt tavaly decemberben arról is lehetett hallani híreket, hogy szervercsipek fejlesztésén dolgoznak Redmondban.

Úgy tűnik, a saját CPU-kra még várni kell. A Microsoft döntése azonban az Intel számára nem feltétlenül megnyugtató: az új Surface-ek ugyanis az AMD előretörését hozták. Míg korábban egyértelmű volt az Intel dominanciája, az előző Surface-generációnál a nagyobb, 15 hüvelykes modellnél már lehetett választani az AMD-t is, most már minden bejelentett gépeknél választhatnak a vásárlók.

A kisebb, 13,5 hüvelykes családban négy modell van: lehet rendelni két négymagos, 11. generációs Intel (Core i5 és Core i7), illetve egy hatmagos (Ryzen 5) és egy nyolcmagos (Ryzen 7) AMD processzorral. A 15 hüvelykes családban csak AMD-Intel a választási lehetőség: vagy a 4 magos, 11. generációs Intel Core i7-et, vagy a nyolcmagos AMD Ryzen 7-et választhatjuk CPU-nak.

A Microsoft az AMD-modelleket olyan felhasználóknak ajánlja, akiknek elsősorban a grafikai teljesítmény a fontos: esetleg azért, mert játszanak is a gépükön, vagy mert utazás közben sokat dolgoznak fotófeldolgozó és videós szoftverekkel.

Amúgy nincs semmi különleges...

Az Surface-ekben ezen túl nincs megrázóan nagy újdonság a 3-as sorozathoz képest. A megcélzott felhasználói réteg számára talán a legfontosabb, hogy sikerült növelni az akkus üzemidőt a korábbi 11,5 óráról 19 órára (a Microsoft mérései szerint). Ezt az üzemidőt csak a 13,5 hüvelykes AMD Ryzen 5-ös modell hozza. Az összes többi modell rövidebb ideig bírja hálózat nélkül, a legrövidebb üzemideje, a kisebb kijelzős i7-es modellé például 16,5 óra.

Ha lassan is, de a Microsoft próbálja a Surface-t feltolni az Apple MacBook Airjeinek a magasságába. Erre szolgál például a speciális Dolby Atmos Omnisonic hangszóró, a 720p felbontású webkamera, illetve az érintőképernyő vagy a teljes méretű USB-port. Lehet utóbbit lényegtelennek tekinteni, de azoknak, akik folyamatosan maguknál hordják a gépüket mint legfőbb munkaeszközüket, olykor a szabványos port is sokat nyom a latba. Már azzal is egyszerűsíti az életüket, hogy nem kell speciális kiegészítő adaptereket használniuk.

Szintén az Apple-modellre hajaz, hogy a Microsoft is egyre több saját márkás kiegészítőt kínál a gépekhez. Van hozzájuk többek között 300 dollárért üzleti fejhallgató (Surface Headphones 2+ for Busines), USB-C portra kapcsolható hangszóró 100 dollárért (Microsoft Modern USB-C Speaker), vagy akinek nem lenne elég jó a beépített 720p-s kamera, vehet 1080p-s külső webkamerát 70 dollárért (Microsoft Modern Webcam).

A gépeket az USA-n kívül egyelőre Kanadában és Japánban lehet megrendelni. A többi régióban az elkövetkező hetekben kezdik meg a szállítást. Az amerikai árak 1000 dollárnál indulnak. Ezért egy 13,5 hüvelykes kijelzőjű, AMD Ryzen processzoros gépet lehet venni 256 GB tárhellyel (SSD). A legerősebb 13,3 hüvelykes modellért (Intel Core i7, 1 TB SSD) 2300 dollárt kell fizetni. A 15 hüvelykes modellek 1300 dollárnál indulnak, a legerősebb gép pedig (Intel Core i7-vel) 2400 dollárba kerül.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.