A Wall Street Journal értesülései szerint eladják a Diem (korábban Libra) technológiáját és eszközeit, az ott dolgozóknak pedig igyekeznek új munkát találni.

A Wall Street Journal szerdai riportja alapján a Meta Plaforms (Facebook) által irányított Diem Association megszabadul blokklánc- és kriptoinfrastruktúrájától, amit körülbelül 200 millió dollárért adna el egy kaliforniai banknak. A lap értesülését sem a Meta, sem a szóban forgó bank, a Silvergate nem kommentálta azonnal. Utóbbi korábban már megegyezett a Diemmel egy stablecoin-kibocsátásról, de ezeket a törekvéseket a Bloomberg szerint az amerikai jegybank megakadályozta.

A Silvergate Capital holdingcég, amely pénzügyi infrastruktúrát és szolgáltatásokat nyújt a digitális eszközökben érdekelt tagjainak, ezzel lényegében saját befektetőihez juttatná vissza azt a tőkét, ami a Diem Associationben nagyjából egyharmados részesedéssel rendelkező Metánál van. Ez természetesen hatással lenne a Diem stablecoin (a hagyományos eszközökhöz, ebben az esetben az amerikai dollárhoz kötött árfolyamú kriptopénz) már bejelentett kibocsátására is.

A korábban Libra néven nyomuló Diem projekt már a kezdetektől vegyes megítéléssel működött. A Facebook 2019 júniusában mutatta be az ambiciózus projektet, a világszerte több milliárd felhasználó számára bevezetett facebookos fizetési eszköz ötlete azonban komoly ellenállásba ütközött az amerikai és európai szabályozók és politikusok oldalán is. A Libra szövetség eredetileg a PayPal, a Stripe, a Visa, a Mastercard és sok más nemzetközi nagyvállalat bevonásával indult, amelyek azonban egymás után hátráltak ki belőle.

Fogpiszkáló, ha el nem baltázzuk

A Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg kongresszusi bizottság előtt volt kénytelen bizonygatni, hogy a kezdeményezés nem fogja aláásni a globális pénzügyi rendszereket. Miután a program finanszírozását jelentősen csökkentették, a Meta-Facebook tulajdonában lévő Novi kriptotárca bejelentésével és a szabályozói nyomás fozódásával a Diem fejlesztései is lelassultak, a Libra és a Novi felépítését a kezdetektől felügyelő David Marcus pedig decemberben távozott a Facebooktól.

A Diem projektet először a különféle valuták sorához kapcsolták volna, hogy legutóbb már a dollár alapú stablecoint vegyék elő. A szervezet genfi központját feladva az Egyesült Államokba költözött, visszavonva a svájci pénzügyi felügyelethez benyújtott kérelmét a fizetési rendszer engedélyezésére. A szabályozók jóváhagyására azonban akkor is szüksége van az átnevezett Librának, ha kizárólag az Egyesült Államok piacára összpontosít, és a hírek szerint a hazai pályán sem volt sokkal könnyebb dolga.

A kriptoeszközökre szakosodott Silvergate bankkal tavaly léptek partnerségre, amely ennek alapján a dollár alapú stablecoin kizárólagos kibocsátója lesz. A Facebook azonban most már a károkat minimalizálja, arra pedig továbbra is várni kell, hogy egy potenciális vevő képes lesz-e hozzáadott értéket biztosítani a Diem szellemi tulajdonához, vagy alkalmazza-e majd az infrastruktúra felállításán eddig dolgozó mérnököket. A Bloomberg szerint egyébként a tárgyalások még csak a kezdeti szakaszban járnak, és a kimenetelük is bizonytalan.

A kezdeti befektetéseken egyelőre a Meta és a Diem Association összesenhúsz tagja osztozik, köztük például a Coinbase, az Anchorage, az Uber, a Lyft vagy az Iliad. Az állítólagos felvásárlás értékét összefüggésbe helyezi, hogy a tagoknak minimum 10 millió dollárral kellett beszállnia a közös vállalkozásba.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.