A Wall Street Journal szerdai riportja alapján a Meta Plaforms (Facebook) által irányított Diem Association megszabadul blokklánc- és kriptoinfrastruktúrájától, amit körülbelül 200 millió dollárért adna el egy kaliforniai banknak. A lap értesülését sem a Meta, sem a szóban forgó bank, a Silvergate nem kommentálta azonnal. Utóbbi korábban már megegyezett a Diemmel egy stablecoin-kibocsátásról, de ezeket a törekvéseket a Bloomberg szerint az amerikai jegybank megakadályozta.
A Silvergate Capital holdingcég, amely pénzügyi infrastruktúrát és szolgáltatásokat nyújt a digitális eszközökben érdekelt tagjainak, ezzel lényegében saját befektetőihez juttatná vissza azt a tőkét, ami a Diem Associationben nagyjából egyharmados részesedéssel rendelkező Metánál van. Ez természetesen hatással lenne a Diem stablecoin (a hagyományos eszközökhöz, ebben az esetben az amerikai dollárhoz kötött árfolyamú kriptopénz) már bejelentett kibocsátására is.
A korábban Libra néven nyomuló Diem projekt már a kezdetektől vegyes megítéléssel működött. A Facebook 2019 júniusában mutatta be az ambiciózus projektet, a világszerte több milliárd felhasználó számára bevezetett facebookos fizetési eszköz ötlete azonban komoly ellenállásba ütközött az amerikai és európai szabályozók és politikusok oldalán is. A Libra szövetség eredetileg a PayPal, a Stripe, a Visa, a Mastercard és sok más nemzetközi nagyvállalat bevonásával indult, amelyek azonban egymás után hátráltak ki belőle.
Fogpiszkáló, ha el nem baltázzuk
A Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg kongresszusi bizottság előtt volt kénytelen bizonygatni, hogy a kezdeményezés nem fogja aláásni a globális pénzügyi rendszereket. Miután a program finanszírozását jelentősen csökkentették, a Meta-Facebook tulajdonában lévő Novi kriptotárca bejelentésével és a szabályozói nyomás fozódásával a Diem fejlesztései is lelassultak, a Libra és a Novi felépítését a kezdetektől felügyelő David Marcus pedig decemberben távozott a Facebooktól.
A Diem projektet először a különféle valuták sorához kapcsolták volna, hogy legutóbb már a dollár alapú stablecoint vegyék elő. A szervezet genfi központját feladva az Egyesült Államokba költözött, visszavonva a svájci pénzügyi felügyelethez benyújtott kérelmét a fizetési rendszer engedélyezésére. A szabályozók jóváhagyására azonban akkor is szüksége van az átnevezett Librának, ha kizárólag az Egyesült Államok piacára összpontosít, és a hírek szerint a hazai pályán sem volt sokkal könnyebb dolga.
A kriptoeszközökre szakosodott Silvergate bankkal tavaly léptek partnerségre, amely ennek alapján a dollár alapú stablecoin kizárólagos kibocsátója lesz. A Facebook azonban most már a károkat minimalizálja, arra pedig továbbra is várni kell, hogy egy potenciális vevő képes lesz-e hozzáadott értéket biztosítani a Diem szellemi tulajdonához, vagy alkalmazza-e majd az infrastruktúra felállításán eddig dolgozó mérnököket. A Bloomberg szerint egyébként a tárgyalások még csak a kezdeti szakaszban járnak, és a kimenetelük is bizonytalan.
A kezdeti befektetéseken egyelőre a Meta és a Diem Association összesenhúsz tagja osztozik, köztük például a Coinbase, az Anchorage, az Uber, a Lyft vagy az Iliad. Az állítólagos felvásárlás értékét összefüggésbe helyezi, hogy a tagoknak minimum 10 millió dollárral kellett beszállnia a közös vállalkozásba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak