Egy új rendelkezés teljesen kizárja a lehetőségét annak, hogy több kínai technológiai szállító, köztük a Huawei és a ZTE termékeit importálják az USA-ba.

Elfogadhatatlan nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva pénteken tovább szigorították a kínai technológiai vállalatok lehetőségeit az Egyesült Államokbna. A Szövetségi Kommunikációs Bizottság (Federal Communications Commission - FCC) múlt pénteken közölte, hogy véglegesítették azokat a még tavaly belengetett szabályokat, amelyek értelmében mostantól esélyt sem adnak a potenciális vásárlásnak, mivel több nevesített gyártó eszközeire teljes behozatali és értékesítési tilalom lép életbe.

A két legjelentősebb, az amerikai kormányzat által az elnök személyétől függetlenül már egy évtizede folyamatosan szorongatott hálózatieszköz-szállító (Huawei és ZTE) mellett mindez érinti a megfigyelő rendszereket fejlesztő Dahua Technologyt, a kamerás megoldásokra fókuszáló Hangzhou Hikvision Digital Technologyt, illetve a távközlési megoldásokat szállító Hytera Communicationst.

A fenti intézkedések váratlannak nem nevezhetők, mivel az FCC már 2021 júniusában nyilvánvalóvá tette, hogy asztalon van az a terv, miszerint a mostani listán szereplő valamennyi vállalat berendezései esetében beszüntetnék az eseti engedélyezés lehetőségét.

Földrengést nem hoz a döntés

A pénteki döntésnek abból a szempontból nincs óriási hatása, hogy a kínai cégeket már tavaly márciusban feketelistázták Amerikában, egy még 2019-ben született, az amerikai kommunikációs hálózatok védelmét célzó törvény alapján. Ennek és más tiltó rendelkezéseknek köszönhetően az elmúlt időszakban amúgy is szinte lehetetlen volt ezeknek a gyártóknak "beszivárogni" az amerikai piacra. Miközben a kormányzat komoly pénzeket megmozgatva igyekszik a már korábban beszerzett kínai eszközöktől is megtisztítani a helyi távközlési rendszereket. 

A mostani rendelkezésekkel azonban még a szinte szót is kigyomlálják a fenti képletből, mivel az illetékes hatóságoknak már nem lesz megfontolási lehetősége sem arra, hogy eseti engedélyt adjon ki ilyen eszközök behozatalára és beszerzésére.

Geopolitikai vádaskodás

A cikk megjelenését követően a Huawei hazai képviselete kommentárt juttatott el lapunkhoz. Ebben hangsúlyozzák, hogy "az USA-ban most bejelentett szankciók nem jelentenek újdonságot a Huaweire nézve – a vállalat szinte összes eszközére vonatkozóan ezek 2019 óta vannak érvényben  –, ezek további vállalatokra vonatkoznak. Mivel évek óta semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a Huawei bármilyen biztonsági fenyegetést jelentene az Egyesült Államoknak, a Huawei-jel szembeni vádaskodások egyértelműen geopolitikai indíttatásúak. A vállalat a világ több mint 170 országában és régiójában van jelen, és mindenhol a nemzetközi és helyi jogszabályokat szigorúan betartva végzi tevékenységét."

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.