Elfogadhatatlan nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva pénteken tovább szigorították a kínai technológiai vállalatok lehetőségeit az Egyesült Államokbna. A Szövetségi Kommunikációs Bizottság (Federal Communications Commission - FCC) múlt pénteken közölte, hogy véglegesítették azokat a még tavaly belengetett szabályokat, amelyek értelmében mostantól esélyt sem adnak a potenciális vásárlásnak, mivel több nevesített gyártó eszközeire teljes behozatali és értékesítési tilalom lép életbe.
A két legjelentősebb, az amerikai kormányzat által az elnök személyétől függetlenül már egy évtizede folyamatosan szorongatott hálózatieszköz-szállító (Huawei és ZTE) mellett mindez érinti a megfigyelő rendszereket fejlesztő Dahua Technologyt, a kamerás megoldásokra fókuszáló Hangzhou Hikvision Digital Technologyt, illetve a távközlési megoldásokat szállító Hytera Communicationst.
A fenti intézkedések váratlannak nem nevezhetők, mivel az FCC már 2021 júniusában nyilvánvalóvá tette, hogy asztalon van az a terv, miszerint a mostani listán szereplő valamennyi vállalat berendezései esetében beszüntetnék az eseti engedélyezés lehetőségét.
Földrengést nem hoz a döntés
A pénteki döntésnek abból a szempontból nincs óriási hatása, hogy a kínai cégeket már tavaly márciusban feketelistázták Amerikában, egy még 2019-ben született, az amerikai kommunikációs hálózatok védelmét célzó törvény alapján. Ennek és más tiltó rendelkezéseknek köszönhetően az elmúlt időszakban amúgy is szinte lehetetlen volt ezeknek a gyártóknak "beszivárogni" az amerikai piacra. Miközben a kormányzat komoly pénzeket megmozgatva igyekszik a már korábban beszerzett kínai eszközöktől is megtisztítani a helyi távközlési rendszereket.
A mostani rendelkezésekkel azonban még a szinte szót is kigyomlálják a fenti képletből, mivel az illetékes hatóságoknak már nem lesz megfontolási lehetősége sem arra, hogy eseti engedélyt adjon ki ilyen eszközök behozatalára és beszerzésére.
Geopolitikai vádaskodás
A cikk megjelenését követően a Huawei hazai képviselete kommentárt juttatott el lapunkhoz. Ebben hangsúlyozzák, hogy "az USA-ban most bejelentett szankciók nem jelentenek újdonságot a Huaweire nézve – a vállalat szinte összes eszközére vonatkozóan ezek 2019 óta vannak érvényben –, ezek további vállalatokra vonatkoznak. Mivel évek óta semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a Huawei bármilyen biztonsági fenyegetést jelentene az Egyesült Államoknak, a Huawei-jel szembeni vádaskodások egyértelműen geopolitikai indíttatásúak. A vállalat a világ több mint 170 országában és régiójában van jelen, és mindenhol a nemzetközi és helyi jogszabályokat szigorúan betartva végzi tevékenységét."
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak