A kisebb amerikai távközlési szolgáltatók nekiláthatnak lecserélni a kínai gyártók hálózati eszközeit. Az FCC pénzt is ad rá.

Közel kétmilliárd dollárt fordít az FCC (Federal Communications Commission) arra, hogy a két legnagyobb kínai hálózatiberendezés-gyártó írmagját is eltüntetesse az amerikai hálózatokból. A kormányszerv döntése értelmében a kisebb és közepes regionális távközlési cégek összesen 1,9 milliárd dollár támogatásra jogosultak, hogy az FCC által biztonságosnak minősítettre cseréljék Huawe és ZTE gyártmányú hálózati eszközeiket. A támogatást azok a szolgáltatók kapják, melyeknek maximum 10 millió előfizetője van.

Kormányokon átívelő program

A döntés voltaképpen senkit sem ért váratlanul. Az FCC ugyanis már 2019-ben döntött arról, hogy generálisan ki kell vezetni a két kínai gyártó eszközeit a távközlési hálózatokból. Korábban azonban a maximum kétmillió ügyfelet kiszolgáló helyi szolgáltatókat vonták volna bele a támogatási programba, és jóval kisebb, hat-hétszázmilliós támogatásról pletykált az iparág. Az FCC által kiadott határozat szerint a szolgáltatók október 29-étől kérhetik a támogatást.

A támogatásban részesülő szolgáltatók fontos szerepet töltenek be az USA-ban: sokszor egyedüliként szolgáltatnak olyan területeken, melyeket a legnagyobb operátorok (AT&T, T-Mobile, Verizon) nem fednek le. A legtöbb ilyen szolgáltató ügyfeleinek száma egyébként messze nem éri el a milliós nagyságrendet, jellemzően 50-100 ezer előfizetőt szolgálnak ki. Szakmai érdekvédelmi szervezetük, az RWA (Rural Wireless Association) szerint kb. negyedük építette hálózatát Huawei és ZTE eszközökre.

A történet érdekessége, hogy a Huawei és a ZTE ellen az évtized elején indított támadás elnököktől és kormányoktól függetlenül következetesen folytatódott. Még Barack Obama demokrata elnöksége alatt kezdődtek a vizsgálatok, és az első szankciók is megszülettek, majd a republikánus Donald Trump alatt folytatódott a támadás. Bár Trump Kína-ellenes intézkedéseinek sok ellenzője volt az amerikai techiparban, a helyzet egyelőre Joe Biden alatt sem változott.

A Huawei ismét csalódott...

A Huawei szóvivője azt nyilatkozta a The Registernek, hogy vállalata csalódott az FCC döntése miatt. Szerinte teljesen irreális, hogy az FCC valami olyasmit akar megjavítani, ami el sem romlott. Ráadásul az FCC ezzel nehéz helyzetbe sodorja az operátorokat, és ha nem sikerül zökkenőmentesen az átállás, az fennakadásokat okozhat az üzleti életben, az oktatásban, nehezítheti a mentők, tűzoltók, rendőrök munkáját stb., ráadásul az adófizetőknek jó sok pénzébe kerül, miközben a célt, a nagyobb biztonságot nem fogják elérni. A szóvivő szerint nem szakmai, hanem geopolitikai döntés született.

Azt egyébként, hogy a Huawei és a ZTE viszonylag gyorsan komoly tényezővé válhattak a globális távközlési piacon, nem kis részben a jó ár-érték arányú berendezéseiknek köszönhette. (Az FCC-nél is tisztában voltak vele, hogy elsősorban emiatt választották a kisebb szolgáltatók.) Az 5G-s fejlesztésekben ráadásul megkerülhetetlenek is: egy tavaly februári összesítés szerint a két kínai gyártó együttesen több mint 5700 szabadalommal járult hozzá az 5G-s szabványhoz, szemben a két európai konkurensük, a Nokia és az Ericsson 3600 szabadalmával.

Mobilitás

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.