Bár a Google dolgozik az egységesítésen, még mindig nagyon szegmentált az Android-világ. Még csak a készülékek tizedén fut a legfrissebb verzió.

Meglehetősen töredezett az Android-világ, derül ki a Google statisztikájából. Az operációs rendszer legfrissebb kiadása, a 9-es (Pie), mindössze a készülékek tizedén fut.  A Google szerint viszont a tavaly augusztusban kiadott Pie viszonylag gyorsan nyer teret, kiadása óta másfélszer annyi készülékre került fel, mint ugyanennyi idő alatt a 8-as kiadás (Oreo), amit 2017 augusztusában lőttek fel.

A legelterjedtebb főverzió a 6-os kiadás (Marshmallow), ami már közel négy éve a piacon van (2015 októberében jelent meg). A képet azonban árnyalja, ha az alverziókat is nézzük. Így már egyértelműen az Oreo a legnépszerűbb. Az Android 8.0-nak ugyanis 12,9 százalék a részesedése, a 8.1-esnek pedig 15,4 százalék, azaz a két verzió együttesen a készülékek több mint negyedén (28,3 százalék) található meg.

Hasonló a helyzet a 2016-os kiadású Nougattal: a 7.0 a készülékek 11,4 százalékán, míg a 7.1-es verzió 7,8 százalékán fut, azaz együttesen ez a két verzió fut az androidos készülékek közel ötödén.

A legmeglepőbb azonban, hogy a 2014-es 5-ös kiadás (Lollipop) két verziója összességében még mindig 14,5 százalékos részesedéssel bír. Ez elsősorban az 5.1-esnek köszönhető, amely a készülékek 11,5 százalékán fut.

 
Android-verziók részesedése
Infogram


Az ennél is régebbi verziók közül egyedül a 4.4-es verziónak (KitKat) van szemmel látható részesedése, 6,9 százalék.

A Google igyekszik egységesíteni

Ez a fajta szegmentáltság persze elég rossz az ökoszisztémának, ezért a Google igyekszik rávenni a készülékgyártókat valamiféle egységesítésre, többek között arra is, hogy gyorsabban térjenek át az új verzióra. Ezért vezették be az Android Enterprise Recommended programot, ami az üzleti felhasználóknak, pontosabban a beszerzéseket végző szervezeteknek is segít. Az üzleti felhasználók így egyszerűbben azonosíthatják azokat a termékeket, melyek megfelelnek a Google specifikációinak.

Az Enterprise Recommended elvileg biztosítja, hogy a készülékekbe megfelelő hardverek kerülnek, vagy hogy megfelelnek bizonyos biztonsági követelményeknek. Emellett van előírás arra is, hogy melyik az a legrégebbi operációs rendszer, amit még lehet használni, de fontos kritérium az is, hogy azt lehessen frissíteni az Android következő kiadására.

Mobilitás

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.