A magyar vállalatok, főleg a kkv-k pedig le is maradtak az európai élmezőnytől.

Mást gondolnak és tesznek a digitalizációs fejlesztések terén a vállalatvezetők – derült ki a KPMG sajtóbeszélgetésén. A témáról Ságodi Attila, a KPMG vezetési tanácsadásért felelős partnere beszélt. Mint a KPMG egy globális kutatásából kiderült, a vállalatvezetők többsége az ügyfélélmény javításában látják a digitalizáció elsődleges szerepét. Ugyanakkor a beruházási célokat megvizsgálva kiderült, hogy ugyanezeknél a vállalatoknál elsősorban olyan digitalizációs projektek zajlottak, melyek a folyamatok automatizálása révén elsősorban a költségcsökkentést célozták.

Tetemes a magyar vállalatok lemaradása

A magyar helyzet Ságodi szerint egyébként meglehetősen rossz. A magyar gazdaság általános lemaradása a DESI (Digital Economy and Society Index) alapján mintegy 1,6-szeres Európa élmezőnyéhez viszonyítva, de ha csak a vállalati szférát vizsgáljuk, akkor még nagyobb, 2,4-szeres. Főleg a kkv-szektorban látható lemaradás, de a nagyvállalatoknak is sokat kell tenniük, hogy felzárkózzanak.

Pedig számtalan olyan modell van, amely megmutatja, hogy milyen versenyelőnyt jelenthet a digitalizáció. A szakember példaként a német autógyártókat hozta, ahol a rugalmas modellválasztás (szín, motortípus, felszereltség stb.) lehetősége elképzelhetetlen lenne digitalizáció nélkül. Vagy például a telkócégeknél az ajánlatok egyszerűsítéséhez, átláthatóbbá, vonzóbbá tételéhez is a digitalizáció nyújthat segítséget.

A vállalatoknál azonban jellemzően hiány van digitális tehetségekből, mondta Ságodi. Hiába vannak ugyanis innovációs befektetések egy vállalatnál, ha nincsenek emberek, akik végrehajtják azokat. Emiatt a munkaerő ára helyett mára a munkaerő kompetenciája vált kulcskérdéssé a cégek életében.

Lassan és gyorsan digitalizálódó szektorok

A különféle iparágakban más-más ütemben zajlik az átalakulás. Az építőiparban lassabb a tempó, mint a szolgáltató szektorban, mondta Dános Pál, a KPMG ingatlan-tanácsadásért felelős igazgatója. Vannak régóta digitálisan zajló folyamatok, például a tervezés (3D modellezés stb.), ahogy az értékesítés is régóta digitális térben zajlik (online portálok, adatbázisok stb.). De a kivitelezési fázisban még nagyon sok a tennivaló.

Pedig a kivitelezés jövője Dános szerint ugyanaz a rugalmasság és moduláris gondolkodás, ami a folyamat két végén már megvalósult. A cél az lehetne, hogy az épület egy igény szerint testre szabható, időnként a változó igényekhez alakítható moduláris váz legyen, aminek egyes alkotóelemeit akár előre is le lehetne gyártani olyan gyárakban, amelyekben nagyobb termelési biztonságot lehet biztosítani, mint a helyszíni építésnél. A fenntarthatóságot nagyban növelné, ha egy épületet a funkcióváltás miatt nem kell elbontani, hanem az átalakítás révén rugalmasan lehetne növelni az életciklusát.

Ebben nagy szerepe lehet a proptech (property technology) vagy RE tech (real estate technology) cégeknek, melyek technológiai eszközökkel a teljes ingatlanpiaci értékláncot hatékonyabbá kívánják tenni.

Az egészségügyről Kohanecz Margó egészségügyi szektorért felelős igazgató beszélt. Mint mondta, az egészségügy a gyorsan digitalizálható szektorok közé tartozik. Itt a jövő az eredmény- és értékközpontú működési modellekben van, amikor a finanszírozás nem a kezelésekhez, hanem azok sikeréhez kötődik.

A fogyasztói szempontok itt is pontosan ugyanazok, mint bármilyen piaci szolgáltatásnál, ezért a megoldásoknak is ugyanarra kell irányulniuk: a fogyasztócentrikus megközelítésre, az adatfeldolgozásra és -elemzésre, valamint a digitális eszközök használatára. Ez az igazgató szerint egyre égetőbb kérdés lesz, hiszen az előrejelzések szerint 2030-ra az EU lakosságának 34 százaléka 65 év feletti lesz, ami komoly terhet ró majd az egészségügyi ellátórendszerekre.

Piaci hírek

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.