Hekkerek rámolták ki a Bybit nevű kriptotőzsdét. A cég vezérigazgatója, Ben Zhou az X-en jelentette be, hogy a bűnözők mintegy 1,5 milliárd dollárnyi kriptotokent, zömében ethert vittek el. Ez a kriptovilág eddigi történetének legnagyobb rablása, emelte ki posztjában a cégvezető, aki az akció egy érdekes momentumát is közzétette: a tokeneket a Bybit offline walletjéből vitték el.
Az incidens méretét jól illusztrálja, hogy megközelíti a tavaly hasonló incidensek során ellopott kriptovaluták összértékét.
Ahogy az ilyen esetben lenni szokott, az ügyfelek lerohanták a Bybitet attól félve, hogy a kriptotőzsde becsődöl, ők pedig elveszítik az ott tartott vagyonukat. Zhou szerint azonban a pánik elég gyorsan alábbhagyott. A cég áthidaló kölcsönökkel képes volt kezelni a legnagyobb rohamot is, így mindenki korlátozás nélkül visszakapta a Bybiten lévő kriptovalutáját.
Kicsit talán fékezi a Trump-hatást
A Financial Times úgy véli, az incidens fékező hatással lehet a Donald Trump elnökké választása után turbófokozatra kapcsoló kriptoiparra. Az elnök már jelöltként is körbeudvarolta az iparág szereplőit. Beiktatása után pedig olyan pénzügyi vezetőket választott, akik elfogadóak a kriptovalutákkal szemben. Paul Atkinst jelölte az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet élére, valamint a kriptoiparral szoros kapcsolatot ápoló befektetőt, David Sacksot nevezete ki MI- és kriptocárnak.
A betörés egyértelműen mutatja, hogy továbbra is fennállnak azok a problémák, melyeket a kriptovaluták kritikusai megfogalmaznak, köztük a gyenge biztonság, és hogy a befektetők minimális garanciát sem kapnak arra, hogy a cég, amelyre pénzüket bízzák, jól sáfárkodik a vagyonukkal.
Pedig az elmúlt másfél évtizedben több jelentős incidens történt. Már 2011-ben volt olyan hekkerakció, melynek során a bűnözők 470 millió dollárnyi kriptovalutát zsákmányoltak. De nemcsak a hekkerek okoznak problémát, hanem az egész iparág szabályozatlansága is. Az utóbbival kapcsolatos botrányok – az FTX csődje, a Binance pénzmosási botránya, a Coinbase megingása – egyaránt azt mutatták, hogy még az iparág legfontosabb szereplőit is kevésbé az innováció és az ügyfelek iránti elkötelezettség, mint inkább az motiválta, hogy a zavarosban kifizetődő halászni.
Egyelőre nem tudják, mi történt
Az offline, azaz "hideg" pénztárcák alapból biztonságosabbak, mint az online walletek, mert egy tranzakció lebonyolításához több aláírásra van szükség. A cég egyelőre nem tudta megállapítani, hogy törték fel a pénztárcát, de megkezdték a vizsgálatokat.
Egy független kutatócsoport állítólag felfedezte a lopás óta már gazdát cserélt tokenek nyomait. Az elkövetőkről azonban semmi hír nincs.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak