Ez a kriptovaluták történetének eddigi legnagyobb rablása. A támadás elszenvedője, a Bybit nevű kriptotőzsde nyugtatja ügyfeleit: az incidens nem veszélyezteti a működését.

Hekkerek rámolták ki a Bybit nevű kriptotőzsdét. A cég vezérigazgatója, Ben Zhou az X-en jelentette be, hogy a bűnözők mintegy 1,5 milliárd dollárnyi kriptotokent, zömében ethert vittek el. Ez a kriptovilág eddigi történetének legnagyobb rablása, emelte ki posztjában a cégvezető, aki az akció egy érdekes momentumát is közzétette: a tokeneket a Bybit offline walletjéből vitték el.

Az incidens méretét jól illusztrálja, hogy megközelíti a tavaly hasonló incidensek során ellopott kriptovaluták összértékét.

Ahogy az ilyen esetben lenni szokott, az ügyfelek lerohanták a Bybitet attól félve, hogy a kriptotőzsde becsődöl, ők pedig elveszítik az ott tartott vagyonukat. Zhou szerint azonban a pánik elég gyorsan alábbhagyott. A cég áthidaló kölcsönökkel képes volt kezelni a legnagyobb rohamot is, így mindenki korlátozás nélkül visszakapta a Bybiten lévő kriptovalutáját.

Kicsit talán fékezi a Trump-hatást

A Financial Times úgy véli, az incidens fékező hatással lehet a Donald Trump elnökké választása után turbófokozatra kapcsoló kriptoiparra. Az elnök már jelöltként is körbeudvarolta az iparág szereplőit. Beiktatása után pedig olyan pénzügyi vezetőket választott, akik elfogadóak a kriptovalutákkal szemben. Paul Atkinst jelölte az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet élére, valamint a kriptoiparral szoros kapcsolatot ápoló befektetőt, David Sacksot nevezete ki MI- és kriptocárnak.

A betörés egyértelműen mutatja, hogy továbbra is fennállnak azok a problémák, melyeket a kriptovaluták kritikusai megfogalmaznak, köztük a gyenge biztonság, és hogy a befektetők minimális garanciát sem kapnak arra, hogy a cég, amelyre pénzüket bízzák, jól sáfárkodik a vagyonukkal.

Pedig az elmúlt másfél évtizedben több jelentős incidens történt. Már 2011-ben volt olyan hekkerakció, melynek során a bűnözők 470 millió dollárnyi kriptovalutát zsákmányoltak. De nemcsak a hekkerek okoznak problémát, hanem az egész iparág szabályozatlansága is. Az utóbbival kapcsolatos botrányok – az FTX csődje, a Binance pénzmosási botránya, a Coinbase megingása – egyaránt azt mutatták, hogy még az iparág legfontosabb szereplőit is kevésbé az innováció és az ügyfelek iránti elkötelezettség, mint inkább az motiválta, hogy a zavarosban kifizetődő halászni.

Egyelőre nem tudják, mi történt

Az offline, azaz "hideg" pénztárcák alapból biztonságosabbak, mint az online walletek, mert egy tranzakció lebonyolításához több aláírásra van szükség. A cég egyelőre nem tudta megállapítani, hogy törték fel a pénztárcát, de megkezdték a vizsgálatokat.

Egy független kutatócsoport állítólag felfedezte a lopás óta már gazdát cserélt tokenek nyomait. Az elkövetőkről azonban semmi hír nincs.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.