Jövő héttől lesz végponti titkosítás a Zoomhoz. Ezt a cég blogposztban jelentette be. A titkosítás előnyeit a fizetős és ingyenes fiókok felhasználói is élvezhetik. Mint May Krohn, a cég biztonsági vezetője írja a blogpostban, maximum 200 fős konferenciabeszélgetéseket, meetingeket lehet védeni végpontok közötti titkosítással.
Az, hogy az ingyenes változatban is engedélyezik ezt a védelmet, júniustól tudható. Az eredeti tervet, miszerint kizárólag a fizetősben teszik elérhetővé, a negatív visszajelzések hatására gyorsan módosították.
Hatalom és felelősség házigazdának lenni
A titkosítást a meetingek házigazdája kezdeményezheti, az ő feladata a titkosítási kulcsok kiosztása. A kulcsok a Zoom felhős háttérrendszerén még átmenetileg sem tárolódnak. Ez garantálja, hogy a cég se tudjon belenézni titkosított kommunikációba. A 256 bites AES GCM kódolással védett meetingekhez eleve csak az a felhasználó tud csatlakozni, aki bekapcsolja a funkciót (ezt a Zoom ablakának jobb felső sarkában jelzi egy zöld pajzsikon). Félreértés ne essék: normál esetben is titkosított a kommunikáció, csak abban az esetben a Zoom felhős háttérrendszere generál titkosítási kulcsot, és mivel a kulcs a Zoom birtokában van, bármikor bele is nézhet a kommunikációba.
Ahhoz, hogy a végponti titkosításnak legyen is értelme, a Zoom némileg átalakította a szolgáltatást. Ha a meeting résztvevői titkosított kommunikációra váltanak, automatikusan megszűnik minden olyan funkció, amellyel a védelem megkerülhető lenne: az átiratkészítés, a Breakout Rooms (amikor egy nagyobb meetinget max. 50 fős alcsoportokra oszt a házigazda), valamint a meeting felhős rögzítése.
A biztonsági funkciók fejlesztésében a következő, 2021-re tervezett lépése egy hatékonyabb felhasználói azonosítási rendszer bevezetése, valamint a titkosítás és a single sign-on bejelentkezési mód integrációja.
Ökoszisztémát építenek
A Zoom igyekszik kiaknázni azt a gyorsan jött népszerűséget, amire a pandémiás helyzetben tett szert. Ebben a másoknál már bevált utat követi: létrehoz egy online piacteret Zoomon rendezett eseményeknek (pl. konferenciák), valamint külső fejlesztők alkalmazásait is integrálta a Zoommal.
Az egyelőre bétás OnZoom csak a fizetős felhasználóknak szól. A piactéren lehet indítani fizetős rendezvényeket, például tanfolyamokat, de akár koncerteket is, amiket lehet hirdetni és jegyértékesítésre is van lehetőség. Sőt mint általában a boltokban, lehet belépőt küldeni ajándékként is. A hallgatói létszámot a Zoom Meeting licenc határozza meg, a maximum ezer fő. (Itt olvasható róla részletes ismertető.) Ez egyelőre csak az USA-ban érhető el. Jövőre azonban globális szolgáltatássá teszik.
A Zapps nyitóoldala
Külön bolt jött létre az integrált külső alkalmazásoknak – ezeket mélyen szellemes módon zappoknak (Zapps) nevezi a cég. Viszont jó hír, hogy ezeket az ingyenes konstrukcióiban is lehet használni. A zappokkal úgy lehet dolgozni, hogy nem kell elhagyni a videomeeting felületét, és azok tartalmát meg is lehet osztani az adott meeting résztvevőivel. Első körben 25 partnercég alkalmazásait integrálták. A gyűjteménybe főleg kollaborációs eszközök (Atlassian, Slack Dropbox) és oktatási programok (Coursera, Kahoot, Katura) kerültek, de vannak más területről is appok.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak