Az Akamai negyedik negyedéves State of the Internet jelentését szemlézve mi is beszámoltunk arról a trendről, amelynek értelmében a támadók már nem feltétlenül az adatokra, hanem egyre inkább a számítási erőforrásokra vadásznak – legújabban a mobil platformon is. A tanulmány szerint az API-k elleni támadások száma az elmúlt negyedév során amúgy is csaknem megduplázódott, és céljuk már nem egyszerűen valamilyen adatlopási akció volt, hanem a kriptodeviza-bányászaton és más tevékenységeken keresztül próbálták monetizálni az ellenőrzésük alá kerülő számítási kapacitást.
Az Internet Storm Center oldalain egy érdekes felfedezés látott napvilágot ezzel kapcsolatban: a rosszindulatú programok már nem csak az áldozatok processzorát használják titokban a saját céljaikra, hanem egymást is megpróbálják kitúrni a fertőzőtt gépekről. A SANS Institute internetes kártevőket figyelő programjában egy biztonsági szakember olyan kódot (PowerShell szkriptet) fedezett fel, amely más funkciói mellett lelövi az előre meghatározott, erőforrás-igényes folyamatokat. Az egyik listán pedig ott szerepelnek azok az algoritmusok is, amelyeket feltehetően kriptodeviza-bányászatra használnak.
Indul a harc a CPU-ciklusokért!
A kódot közzétevő Xavier Mertens az előbbi mondattal foglalja össze a felfedezés tanulságát, hiszen a szkriptet nehéz máshogy értelmezni, mint a magát HP meghajtóprogramnak álcázó malware kísérletét a vetélytársak kiiktatására. Az Akamai jelentése egyébként azt jósolja, hogy ha a kriptodevizák értéke továbbra is felszálló ágban marad, akkor a kriptobányász malware programok a jelenleginél is sokkal nagyobb ütemben terjednek majd. A mobil platform mellett pedig ott a tárgyak internete (IoT) is, ami egy nagy csomó új erőforrás megszerzésével kecsegteti a támadókat.
Az igényekkel a piaci szereplők is igyekeznek lépést tartani, akik egyre-másra jönnek elő a kifejezetten bányászatra tervezett ASIC hardverekkel és videokártyákkal, egyelőre azonban a kereslet felülmúlja a gyártók által szállított volumeneket: az Nvidia például már kénytelen volt kereskedő partnereihez fordulni, hogy azok a GeForce kártyák értékesítéseinél részesítsék előnyben a termékek alapértelmezett célközönségét.
Azt a kiváló negyedévet zárt gyártó is elismerte, hogy eredményeihez nagyban hozzájárult a tavaly elszabadult a kriptobányász őrület. Mivel a bányászathoz a GPU jobban használhatók a CPU-nál és a memóriánál, mára hiány alakult ki a videokártya-piacon, az árak pedig az egekbe szöktek. (Bár abból a szempontból az Nvidia sem kivétel, hogy a megnövekedett kereslet miatt csak a korábbinál nehézkesebben tudja kielégíteni az igényeket, a cég tavaly még nem változtatott az árain, így a hiányon a forgalmazók is sokat kerestek.)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak