A Netskope legfrissebb statisztikája alapján nem csak a támadók egyre aktívabbak, de a munkahelyi felhasználói gyakorlatok is komoly kívánnivalókat hagynak maguk után.

A Netskope kiberbiztonsági cég adatai szerint a felhőszolgáltatásokon keresztül továbbított rosszindulatú programok mennyisége több mint kétharmadával, 68 százalékkal növekedtek az idei második negyedévben az előző év megfelelő időszakához képest. A társaság legutóbbi Cloud and Threat Report című jelentése alapján ezen belül is a felhő alapú tárolási megoldások viszok a prímet, amelyek az összes ilyen malware terjesztésének több mint 66 százalékáért felelősek.

A hálózati és biztonsági funkciókat egyesítő (Secure Access Service Edge, SASE) cloud platformot fejlesztő Netskope ötödik alkalommal tette közzé a felhőben kezelt adatok kockázatait, illetve az ilyen fenyegetéseket és trendeket feldolgozó riportját. Eszerint 2021 második negyedévében az összes rosszindulatú program letöltésének 43 százaléka valamilyen rosszindulatú Office-dokumentumhoz kapcsolódott, szemben a 2020 eleji 20 százalékkal, ami egyebek mellett azt jelzi, hogy sokan próbálkoznak az időközben felszámolt Emotet banki trójai és annak üzemeltetői által alkalmazott technikákkal.

A rosszindulaú kódok terjesztésének második legnagyobb csoportját a kollaborációs alkalmazások és fejlesztőeszközök teszik ki, miután a támadók egyre gyakrabban használják fel erre a célra a népszerű üzenetküldő almazásokat és repository-kat. Ahogy nemrég például a Kaspersky saját adataiból is kiderült, a társaság androidos biztonsági alkalmazása napi átlagban majdnem 500 kártékony hivatkozást fog az üzenetküldő appokban, amelyeket már 2,7 milliárd ember használ világszerte.

A felhasználók is mindent megtesznek

A Netskope 2021 első felében összességében 290 féle különálló felhős alkalmazásban észlelte és blokkolta a rosszindulatű programok letültését. A vállalat kutatói szerint egyébként az összes ilyen munkafolyamat körülbelül 35 százaléka férhető hozzá valamilyen módon a nyilvános internetről az Amazon (AWS), a Microsoft (Azure) vagy a Google (GCP) platformjain, és érhető el a világhálóról bárhonnan nyilvános IP-címmeken keresztül.

A jelenlegi feltételek között nem meglepő, hogy a távoli asztali protokollok (RDP) egyre gyakoribb támadási vektornak számítanak. A Netskope szerint egy átlagos, 500-2000 alkalmazottal működő szervezet 805 darab különálló alkalmazást és felhőszolgáltatást használ, amelyek 97 százalékát nem menedzseli megfelelően, és azokat gyakran szabadon alkalmazzák az üzleti egységek és a céges felhasználók. Márpedig az ilyen applikációk gyors ütemű bevezetése az idén is folytatódik, a Netskope adatai alapjánaz év első felében 22 százalékkal nőtt a tavalyi szinthez képest.

A jelentése felhívja rá a figyelmet, hogy a munkavállalói szokások önmagukban is jelentős kockázatokat hordoznak ezen a téren, legyen szó az irodai vagy az otthoni munkavégzésről. Ez megmutatkozik a harmadik féltől származó alkalmazások engedélyezésében vagy az olyan jelenségekben, hogy a szervezetekből kilépő alkalmazottak az utolsó 30 munkanapjuk során háromszor több adatot töltenek fel személyes alkalmazásaikba, mondjuk a Google Drive-ra vagy a Microsoft OneDrive-ra. Mivel ezek az esetek legalább 15 százalékában valamilyen belső, menedzselt alkalmazásból származó adatok közvetlen másolatai, nem kérdés, hogy ilyenkor a meglévő céges adatkezelési szabályok is sérülnek.

Biztonság

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.