A Netskope kiberbiztonsági cég adatai szerint a felhőszolgáltatásokon keresztül továbbított rosszindulatú programok mennyisége több mint kétharmadával, 68 százalékkal növekedtek az idei második negyedévben az előző év megfelelő időszakához képest. A társaság legutóbbi Cloud and Threat Report című jelentése alapján ezen belül is a felhő alapú tárolási megoldások viszok a prímet, amelyek az összes ilyen malware terjesztésének több mint 66 százalékáért felelősek.
A hálózati és biztonsági funkciókat egyesítő (Secure Access Service Edge, SASE) cloud platformot fejlesztő Netskope ötödik alkalommal tette közzé a felhőben kezelt adatok kockázatait, illetve az ilyen fenyegetéseket és trendeket feldolgozó riportját. Eszerint 2021 második negyedévében az összes rosszindulatú program letöltésének 43 százaléka valamilyen rosszindulatú Office-dokumentumhoz kapcsolódott, szemben a 2020 eleji 20 százalékkal, ami egyebek mellett azt jelzi, hogy sokan próbálkoznak az időközben felszámolt Emotet banki trójai és annak üzemeltetői által alkalmazott technikákkal.
A rosszindulaú kódok terjesztésének második legnagyobb csoportját a kollaborációs alkalmazások és fejlesztőeszközök teszik ki, miután a támadók egyre gyakrabban használják fel erre a célra a népszerű üzenetküldő almazásokat és repository-kat. Ahogy nemrég például a Kaspersky saját adataiból is kiderült, a társaság androidos biztonsági alkalmazása napi átlagban majdnem 500 kártékony hivatkozást fog az üzenetküldő appokban, amelyeket már 2,7 milliárd ember használ világszerte.
A felhasználók is mindent megtesznek
A Netskope 2021 első felében összességében 290 féle különálló felhős alkalmazásban észlelte és blokkolta a rosszindulatű programok letültését. A vállalat kutatói szerint egyébként az összes ilyen munkafolyamat körülbelül 35 százaléka férhető hozzá valamilyen módon a nyilvános internetről az Amazon (AWS), a Microsoft (Azure) vagy a Google (GCP) platformjain, és érhető el a világhálóról bárhonnan nyilvános IP-címmeken keresztül.
A jelenlegi feltételek között nem meglepő, hogy a távoli asztali protokollok (RDP) egyre gyakoribb támadási vektornak számítanak. A Netskope szerint egy átlagos, 500-2000 alkalmazottal működő szervezet 805 darab különálló alkalmazást és felhőszolgáltatást használ, amelyek 97 százalékát nem menedzseli megfelelően, és azokat gyakran szabadon alkalmazzák az üzleti egységek és a céges felhasználók. Márpedig az ilyen applikációk gyors ütemű bevezetése az idén is folytatódik, a Netskope adatai alapjánaz év első felében 22 százalékkal nőtt a tavalyi szinthez képest.
A jelentése felhívja rá a figyelmet, hogy a munkavállalói szokások önmagukban is jelentős kockázatokat hordoznak ezen a téren, legyen szó az irodai vagy az otthoni munkavégzésről. Ez megmutatkozik a harmadik féltől származó alkalmazások engedélyezésében vagy az olyan jelenségekben, hogy a szervezetekből kilépő alkalmazottak az utolsó 30 munkanapjuk során háromszor több adatot töltenek fel személyes alkalmazásaikba, mondjuk a Google Drive-ra vagy a Microsoft OneDrive-ra. Mivel ezek az esetek legalább 15 százalékában valamilyen belső, menedzselt alkalmazásból származó adatok közvetlen másolatai, nem kérdés, hogy ilyenkor a meglévő céges adatkezelési szabályok is sérülnek.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak