A Kaspersky androidos biztonsági alkalmazása napi átlagban majdnem 500 kártékony hivatkozást fog az üzenetküldő appokban, amelyeket már 2,7 milliárd mber használ világszerte.

A Kaspersky Internet Security for Android biztonságos üzenetküldés (safe messaging) funkciójának lényege, hogy megakadályozza az ilyen alkalmazásokban vagy SMS-ben kapott kártékony hivatkozások megnyitását. A gyártó most ennek alapján tette közzé az előző év decembere és 2021. májusa közötti, több mint 90 ezer észlelés alapján készült globális statisztikáját az adathalász linkek katintásairól.

A Kaspersky közleménye a Statista oldalán megjelent adatokat idézi azzal kapcsolatban, hogy a népszerűség tekintetében az üzenetküldő appok már 2020-ban is 20 százalékkal előzték meg a közösségi hálózatokat, 2,7 milliárd felhasználóval pedig a legnépszerűbb kommunikációs eszköznek számítanak. Ez a szám 2023-ra várhatóan 3,1 milliárdra növekedhet, ami a világ népességének közel 40 százalékának felelne meg.

A biztonsági alkalmazás a fenti időszakban messze a WhatsAppban észlelte a legtöbb kártékony hivatkozást (84,9 százalék), ami nyilván azzal is összefügg azzal is, hogy jelenleg ez a legsikeresebb üzenetküldő alkalmazás. A második helyen a Telegram áll 5,7 százalékkal, a Viber 4,9 százalékkal a harmadik, a Hangouts applikációban felbukkanó adathalász hivatkozások aránya pedig az1 százalékot sem érte el ebben az összefüggésben.

Érdemes megvizsgálni az üzenetben érkező hivatkozásokat

A Kaspersky napi átlagban 480 észlelésről számol be világszerte, a legnagyobb számú adathalász támadást pedig az orosz, a brazil és az indiai felhasználók szenvedték el rendre 46, 15 és 7 százalékos részesedéssel. Az egyes alkalmazások közti különbségek egyébként az eltérő földrajzi régiók szerint is megjelennek: a Hangouts például alacsony globális rátával rendelkezik ugyan, de ezek az észlelések 39-39 százalékban az USA-ban és Franciaországban történtek.

A kockázatok csökkentéséről szólva természetesen a legfontosabb az éberség lenne az üzenetekben található hivatkozások rendellenességeivel kapcsolatban. A Kaspersky szerint a csalók gyakran folyamodnak ahhoz a módszerhez, hogy konkrét felhasználókat vesznek rá a preparált hivatkozások megosztására a saját címlistájukon, ami így hitelesebbnek tűnik az ismerőseik számára.

A bűnözők sokszor törvényes források felhasználásával, például piactereken vagy szobafoglalási szolgáltatásokban találnak rá a célpontokra, és a kártékony üzenetekben is ezeket használják a WhatsApp vagy más üzenetküldők segítségével. Még ha az üzenetek és a weboldalak valódinak is tűnnek, a hiperhivatkozásokban nagy valószínűséggel található valamiféle elírás, vagy pedig másik helyre irányítanak át. Ez a közeli ismerősöktől érkező linkekre vagy csatolmányokra ugyanúgy érvényes, hiszen az ő fiókjukat is meghekkelhették.

Biztonság

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.