A Kaspersky Internet Security for Android biztonságos üzenetküldés (safe messaging) funkciójának lényege, hogy megakadályozza az ilyen alkalmazásokban vagy SMS-ben kapott kártékony hivatkozások megnyitását. A gyártó most ennek alapján tette közzé az előző év decembere és 2021. májusa közötti, több mint 90 ezer észlelés alapján készült globális statisztikáját az adathalász linkek katintásairól.
A Kaspersky közleménye a Statista oldalán megjelent adatokat idézi azzal kapcsolatban, hogy a népszerűség tekintetében az üzenetküldő appok már 2020-ban is 20 százalékkal előzték meg a közösségi hálózatokat, 2,7 milliárd felhasználóval pedig a legnépszerűbb kommunikációs eszköznek számítanak. Ez a szám 2023-ra várhatóan 3,1 milliárdra növekedhet, ami a világ népességének közel 40 százalékának felelne meg.
A biztonsági alkalmazás a fenti időszakban messze a WhatsAppban észlelte a legtöbb kártékony hivatkozást (84,9 százalék), ami nyilván azzal is összefügg azzal is, hogy jelenleg ez a legsikeresebb üzenetküldő alkalmazás. A második helyen a Telegram áll 5,7 százalékkal, a Viber 4,9 százalékkal a harmadik, a Hangouts applikációban felbukkanó adathalász hivatkozások aránya pedig az1 százalékot sem érte el ebben az összefüggésben.
Érdemes megvizsgálni az üzenetben érkező hivatkozásokat
A Kaspersky napi átlagban 480 észlelésről számol be világszerte, a legnagyobb számú adathalász támadást pedig az orosz, a brazil és az indiai felhasználók szenvedték el rendre 46, 15 és 7 százalékos részesedéssel. Az egyes alkalmazások közti különbségek egyébként az eltérő földrajzi régiók szerint is megjelennek: a Hangouts például alacsony globális rátával rendelkezik ugyan, de ezek az észlelések 39-39 százalékban az USA-ban és Franciaországban történtek.
A kockázatok csökkentéséről szólva természetesen a legfontosabb az éberség lenne az üzenetekben található hivatkozások rendellenességeivel kapcsolatban. A Kaspersky szerint a csalók gyakran folyamodnak ahhoz a módszerhez, hogy konkrét felhasználókat vesznek rá a preparált hivatkozások megosztására a saját címlistájukon, ami így hitelesebbnek tűnik az ismerőseik számára.
A bűnözők sokszor törvényes források felhasználásával, például piactereken vagy szobafoglalási szolgáltatásokban találnak rá a célpontokra, és a kártékony üzenetekben is ezeket használják a WhatsApp vagy más üzenetküldők segítségével. Még ha az üzenetek és a weboldalak valódinak is tűnnek, a hiperhivatkozásokban nagy valószínűséggel található valamiféle elírás, vagy pedig másik helyre irányítanak át. Ez a közeli ismerősöktől érkező linkekre vagy csatolmányokra ugyanúgy érvényes, hiszen az ő fiókjukat is meghekkelhették.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak