Maria Cantwell, Edward Markey és Chuck Schumer demokrata szenátorok hétfőn közösen jegyzett levelükben fejezték ki aggodalmukat az olyan adatok kezelése miatt, amelyeket az agy-számítógép interfésztechnológiák gyors fejlődése és kereskedelmi forgalomba hozatala generál. A levélben a neurális adatokat mélyen személyesek és stratégiai szempontból is érzékenyek minősítik, miután kapcsolódnak a felhasználók mentális egészségéhez, érzelmeihez vagy kognitív képességeihez.
A politikusok erről szólva felidézik a NeuroRights Foundation egyik tanulmányát, amely megállapítja, hogy az agyi implantátumokat gyártó cégek túlnyomó többsége kevés korlátozással és homályos szabályokkal gyűjti az adatokat. Emellett széleskörű jogokat tart fenn magának azok megosztására is, amibe sok esetben belefér az adatok jövedelmező értékesítése is a reklámcégeknek vagy az MI-fejlesztőknek. Ez a fajta adatbányászat tehát már nem korlátozódik a telefonokra és a számítógépekre.
A törvényhozói csoport mindennek alapján határozott lépésekre szólítja fel a versenyfelügyeleti hatóságként is működő Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot (FTC), kivizsgálva és szabályozva az olyan cégek működését, mint amilyen az Elon Musk által irányított Neuralink. A beszámolók szerint ez azért is lesz érdekes, mert éppen Musk és úgynevezett kormányzati hatékonysági minisztériuma (DOGE) kezdte drasztikusan leépíteni az ilyen jellegű vizsgálatokat végzőért felelős hivatalok létszámát.
Így nincs sok értelme aggódni
Utóbbiak közé tartozik például az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) is, ahol a Neuralink állatokon és újabban embereken végzett kísérleteit ellenőrzik, arra pedig ennél is nehezebb értelmeset mondani, amkor a DOGE emberei a Musk cégeit vizsgáló szervezetek rendszereiben turkálak. A kommentárokban egyébként az is megjelenik, hogy a levél nem mond túl sokat magáról az adatgyűjtést lehetővé tévő technológiáról, inkább a kínai "agykontroll-fegyverek" fejlesztésével riogat.
Van, aki szerint ez megint jól jelzi az adatbiznisz lényegét jelentő problémát, vagyis azt, hogy az adat ma már a tőke egyik formája, és ennek megfelelően mindenki a felhalmozására törekszik, bármilyen lehetséges eszközzel. Az egyre károsabb hatásoktól pedig nem véd meg az egyes területek, így mondjuk a neurális adatok begyűjtésének és felhasználásának körülményes és hiábavaló szabályozgatása, hanem teljesen véget kellene vetni az ipari adatkereskedelemnek.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak