Bill Gates mérföldkőnek nevezte a tudomány fejlődésében azt, hogy egy öt különálló mesterséges intelligenciából álló különítmény már képes az emberi csapatok leggyőzésére egy összetett, együttműködésre épülő videojátékban.

A nonprofit OpenAI még 2015 végén jött létre, többek között a Tesla és a Space X vezetőjeként ismert Elon Musk támogatásával. A szervezet dedikált célja a mesterséges intelligencia fejlődésével az emberiség jövőjét fenyegető, egyre erősödő kockázatok mérséklése és előnyeinek minél szélesebb körben való elterjesztése. A nagyszerű dolog ebben a kutatási területben az, hogy ezen célokat például a világ legnépszerűbb videojátékának a nyüstölésével is elő lehet segíteni.

Csapatsiker

Az OpenAI munkatársai egy ideje a sok-sok millió dolláros nyereményalapjáról ismert DOTA 2-vel töltik napjaikat, pontosabban egy olyan algoritmus finomításával, amely képes lehet akár csapatszinten is sikert elérni a legnagyobb profikkal szemben. Az úgynevezet szóló módban ez már nem kérdés, hiszen a kutatóknak már tavaly sikerült egy olyan öntanuló algoritmust készíteni, amely a világ legjobb emberi játékosait is elverte egy-az-egy elleni küzdelemben. Most viszont azon dolgoznak, hogy a játék idei, augusztusban rendezendő világbajnokságán ugyanezt megpróbálják elérni a sokkal komplexebb, 5-az-5 elleni játékmódban is.
 


A stílusosan OpenAI Five-nak elnevezett, öt neurális hálózatból álló rendszer naponta 180 évnyi összecsapást játszik le, miközben az ott gyűjtött tapasztalatok alapján finomít stratégiáján, taktikai repertoárján. A gép 80 százalékban saját maga ellen, a maradék időben pedig korábbi önmaga ellen játszik, ami segít megakadályozni, hogy zsákutcába fusson a fejlődés. A mesterséges intelligencia az első órákban csak értelmetlenül ténfergett a pályán, de egy napnak sem kellett eltelnie, hogy alapvető taktikai húzásokat kezdjen használni. Néhány további nap múlva stabilan alkalmazott már az emberi játékosoknál bevett trükköket, valamivel később pedig már a legösszetettebb manővereket is elő tudta húzni a virtuális kalapjából.

A 128 ezer CPU-maggal megtámogatott csapat mostanra már több, egyre értékesebb skalpot is begyűjtött. A fejlesztő csapat legjobbjaiból összeállítot emberi csapat május közepén még képes volt egy döntetlenre a gépek ellen, ám újabb három hét gyakorlást követően már megsemmisítő vereséget szenvedett a húsvér gárda. Ezt követően a májusi meccset élőben figyelő közönség soraiból verbuváltak egy elit csapatot, de annak is kapitulálnia kellett a gépi hatalom előtt. Most már folynak informális tesztek profi csapatok ellen is, és az eredmények több mint biztatóak. Az első hivatalos OpenAI Five vs. profik meccsre viszont csak egy hónap múlva, július 28-án kerül sor, amelyet bárki követhet majd a szervezet Twitch csatornáján.

Jöhet a világbajnokság

Az igazsághoz tartozik, hogy a mérkőzések egyelőre a normál játékhoz képest több megkötést tartalmaznak, az idei legnagyobb megmérettetésen, a DOTA 2 világbajnokságán már korlátok nélkül kell helyt állnia az MI-csapatnak. Egyelőre maguk a fejlesztők sem biztosak abban, hogy elég kifinomult lesz-e addigra a rendszerük, de ahogy nyilatkozták: kemény munkával és némi szerencsével akár esélyük is lehet elkapni a földkerekség legjobb játékosaiból álló ellenfeleket.

Ez azért is lenne nagy szó, mert miközben sakkban már több mint húsz évvel ezelőtt képes volt a gép legyőzni az aktuális világbajnokot, sőt a sokáig számítógépek által megtanulhatalannak tartott góban is ledőltek a tabuk, a csapatban játszható videojátékok sokkal összetettebb környezetben zajlanak, a lehetőségek és kimenetelek végtelen tárháza pedig nem könnyíti meg az algoritmusok tanítását.

Cloud & big data

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.