Az Apple már évek óta napirenden tartja gyártótevékenységének legalább részleges áthelyezését Kínából, amit más körülmények mellett az amerikai-kínai kereskedelmi háború, illetve a szigorú kínai járványügyi intézkedések miatt tartana indokoltak. Bár a létestmények személyes ellenőrzésének körülményessége, a költségek növekedése vagy az elmúlt időszakban tapasztalt áramkimaradások más nyugati megrendelőknek is problémát jelent, és így nem csak az Apple szemez Indiával és különböző délkelet-ázsiai helyszínekkel, az elemzők szerint egyelőre csak az Apple-nek biztosít a puszta mérete olyan alkupozíciót, hogy a gyakorlatban is megvalósítsa az ellátási lánc ilyen szintű átalakítását.
A helyzet újabban annyival bonyolultabb, hogy már nem csak a kínai beszállítók megrendelői, de maguk a kínai gyártók is hasonló lépésekben gondolkodnak. A Bloomberg riportja alapján a tajvani Foxconn vezérigazgatója például arról nyilatkozott, hogy a vállalat kínai versenytársai éppen az ő vietnami bázisuk közelében létesítenek kampuszokat: szerinte amikor kiderült, hol a Foxconn hol építi fel a következő gyárát, akkor rögtön földterületet vásároltak annak közelében, és magasabb fizetéssel igyekeznek magukhoz csábítani a tajvaniak által toborzott szakembereket. Ebben az esetben nem kevesebb mint 60 ezer dolgozóról beszélünk azzal a felütéssel, hogy a Foxconn további nagyszabású bővítéseket tervez.
A Business Insider ezzel kapcsolatban az AXA Investment Management szeptemberi jelentését idézi, amelynek értelmében a kínai gyártók is küzdenek a hazai termelési költségek növekedésével, így Vietnám a számukra is vonzóvá vált az olcsó és képzett munkaerő bősége miatt. Közülük legalább hárman már további Apple-termékek összeszerelését tervezik a szomszédos országban Vietnamban, csatlakozva ahhoz a további 31 vállalathoz, amelyek összesen 160 ezer dolgozót foglalkoztatnak, és amelyek a Saigon Online szerint már Vietnámban gyártanak elektronikai alkatrészeket és más komponenseket az Apple termékeihez. Ahogy korábban írtuk, a társaság a június 30-án végződő negyedévre 4-8 milliárd dollár értékűre becsülte a járványügyi korlátozások és az ellátási problémák okozta forgalomkiesését.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak