Az utóbbi napokban nagyot ment egy algoritmus generálta alkotás, amellyel egyesek szerint a modell képletesen "átment a Turing-teszten".
Hirdetés
 

A képalkotó algoritmusok fejlődésével egyre nehezebb felismerni, melyik alkotás készült emberi kéz által, és melyiket kotyvasztotta össze boszorkánykonyhájában a mesterséges intelligencia. Erre szolgál remek példával az a kép, amelyet egy a technológia adta lehetőségekkel kísérletező műkedvelő felhasználó osztott meg az interneten pár nappal ezelőtt.

Ahogy az fentebb látható, a generatív MI igencsak mutatós, körkörös vonalak mentén rendezett középkori városkát rakott össze. A kép hangulata és érdekes kompozíciója sokakat levett a lábáról, és az eredetileg Redditen közzétett alkotás villámgyorsan bejárta a világhálót.

Ismeretlenek, szakemberek és "celebek" egyaránt kifejezték csodálatukat és elismerésüket a kép kapcsán. Utóbbi csoportba sorolható az Y Combinator társalapítója, aki szerint nála ez volt az a pont, amikor egy algoritmus alkotása "átment a Turing-teszten." 

 

 

Paul Graham átvitt értelemben arra utalt, hogy ha a generatív MI ilyen minőségű munkára képes, akkor ott már elmosódik a határa az emberi és a gépi művészetnek. (Mellékszálként amúgy az is érdekes, hogy mindezt az immár X-nek hívott Twitteren tette közzé, mivel múlt év végén ugyanő azt közölte, hogy befejezte, mert elege van a tulajdonos Elon Musk szeszélyeiből.) 

Az internet persze nem hazudtolta meg önmagát, és a lelkesedők mellett feltűntek a kritikusabb kommentárok is. Utóbbiak szerint például az árnyékok elrendezése, vagy éppen a kémények és az ablakok térbeli elhelyezkedése miatt egyértelműnek tűnik, hogy a képet nem ember készítette.

Megcsavart képalkotás

A sok megosztást kiérdemelt képet a Stable Diffusion képszintetizáló modellt és az arra ráépülő ControlNet neurális hálózatot vetette be. Korábban ugyanezzel a párossal olyan működő QR-kódokat alkottak, amelyek egyben képregénykockaként is megállták a helyüket.

A középkori városka úgy született meg, hogy QR-mintázatok helyett spirálokat, illetve sakktáblamintákat táplálta a ControlNetet. Ezt követően pedig már csak be kellett gépelni a "Középkori falusi jelenet forgalmas utcákkal és várral a távolban (mestermű:1,4), (legjobb minőség), (részletes)" utasítást, az algoritmus pedig innen már elvégezte a munka fennmaradó részét. A sakktáblás elrendezésre például az alábbi megoldást szállította a gép.

 

Cloud & big data

A magyar fiataloknak bejön a mesterséges intelligencia

Egy tavaly ősszel végzett kutatás eredményei szerint a 13–16 éves fiatalok alapvetően pozitívan állnak hozzá a generatív algoritmusokhoz. A nagy többség nemcsak ismeri, de rendszeresen használja is a technológiát.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.