A piaci cégektől a kormányügynökségekig sorra jelentik be a szoftveres ellátási láncok biztosítását célzó kezdeményezéseket.

A múlt héten több, egymástól eltérő kezdeményezést is bejelentettek a szoftveres ellátási láncok biztonságának megerősítésére, ami ismét azt jelzi, hogy ezek a kockázatok mennyire előtérbe kerültek a SolarWinds elleni, két évvel ezelőtti támadás óta. A The Register riportja ezzel kapcsolatban a Gartner előrejelzését idézi, amely szerint 2025-re a különféle szervezetek 45 százaléka fog átélni hasonló incidenseket világszerte, ami háromszoros növekedésnek felelne meg a 2021-ben jelentett esetek számához képest. A dolog lényege, hogy a rosszindulatú szereplők valamilyen rosszindulatú kódot fecskendeznek be az adott szállítók által az ügyfeleiknek küldött proramokba és frissítésekbe, ezeken keresztül pedig feltörhetik az érintett rendszereket.

A támadók újabban a kódtárolókat (repository) és platformszolgáltatókat is célba vették, ami a cikk alapján kibővítette az ellátási lánc elleni támadások definícióját. Erre válaszul indult útjára az Open Software Supply Chain Attack Reference (OSC&R), ami közös keretet biztosítsana a vállalatoknak az ellátási láncaikat érintő kockázatok értékeléséhez és méréséhez, szemben a hagyományosan intuitív és tapasztalatra épülő eljárásokhoz. Az OSC&R-t a Check Point korábbi kiberbiztonsági alelnöke olyan biztonsági szakemberekkel együtt alapította, akik a Google, a Microsoft, a GitLab vagy a Fortinet hátterével rendelkeznek, a keretrendszer pedig kilenc kulcsfontosságú területen járulna hozzá a fenyegetéscsoportok megértéséhez és viselkedésének nyomon követéséhez.

Meglehetősen összetett probléma

Egy kifejezetten az ellátási láncokra fókuszáló biztonsági szállító, a Chainguard eközben a HPE-t, a VMware-t, a The Linux Foundationt és amerikai korámányzati ügynökségeket is magában foglaló csoport élén próbálja beindítani a Visibility Exploitability eXchange (VEX), egy szintén a vállalati szoftverek sebezhetőségeinek kezelésére szolgáló eszköz adaptációját. Az OpenVEX segítségével a beszállítók pontosabban leírhatják a termékek sebezhetőségeit, hozzájárulva a hamis pozitívok kiszűréséhez és a VEX által meghatározott iparági minimum követelmények gyakorlati átültetéséhez. Egy másik szállító, a Checkmarx ugyancsak kijött egy fenyegetésfelderítő eszközzel a rosszindulatú csomagok típus szerinti azonosítására, működésük és a mögöttük lévő historikus adatok elemzésére.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium a kiber- és infrastruktúra-biztonsági ügynöksége (CISA) a maga részéről külön egységet hoz létre a szoftveres ellátási lánc biztonságának kezelésére, együttműködésre törekedve a köz- és magánszektorral is a szövetségi szintű eljárások bevezetésre. Az új iroda által kezelt problémák a hamisított szoftverkomponensektől a nyílt forráskódú szoftverek sebezhetőségéig terjednek. A The Register által idézett szakérő szerint mérföldkőnek számít egy ilyen magas szintű új képesség létrehozása, de így is rendkívül összetett problémáról van szó: a vállalatok és ügynökségek több tízezer nyílt forrású szoftvercsomagot használnak, amelyek mindegyike több tucat újabb függőséget hozhat létre. Az ilyen sebezhetőségek 95 százaléka ennek értelmében a tranzitív függőségekből fakad, amelyek nagy mértékben és szabályozatlan módon növelik az ellátási lánc támadási felületét.

Részletek a The Register összállításában »

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.