A tavalyi mennyiséghez képest idén várhatóan 6,2 százalékkal több okostelefont szállíthatnak le globálisan. Ez rá is fér az előző két évet hátramenetben töltő szektorra.

Szilveszter közeledtével egyre optimistább kép rajzolódik ki az IDC üveggömbjében az okostelefon-piac idei teljesítményét illetően. Az amerikai kutatócég év elején még 2,8 százalékos expanziót látott reálisnak, amit aztán negyedévről negyedévre egyre feljebb tornázott. Az első félévben kimatekozott 4 százalékot a nyár végén bemondott 5,8 százalék követte, hogy aztán a most kiadott legfrissebb jelentésben már 6,2 százalék szerepeljen a várható éves növekedési rátánál.

Vége a két szűk esztendőnek

A szektoriális elemzés szerint a gyártók összességében 1,24 milliárd darab okostelefont szállítanak le világszerte. Mindez bőven ráfér a piacra, hiszen 2022-ben és 2023-ban is zsugorodott a felosztható torta. A mostani fellendülés azonban inkább tekinthető egyszeri nagyobb korrekciónak, mint egy tartós trend kezdetének. Az IDC szakértői szerint az előttünk álló három évben az éves  bővülés megmarad az egyszámjegyű régió legalacsonyabb zónájában.

 

Az okostelefonos piac alakulása az IDC szerint


A fenti grafikonból is kitűnik, hogy a volumen nagyobb része, nagyjából 1 milliárd készülék Androidon fut. A Google operációs rendszere egyébként is jó formában van, hiszen ezekből a modellekből az átlagnál nagyobb mértékben, 7,6 százalékkal több kerül idén forgalomba.

Az Apple telefonjai idén gyakorlatilag stagnálnak, ám az iOS jövőre revansot vehet. Az előrejelzés szerint ugyanis 2025-ben a 3,1 százalékot erősödő iPhone-szállítások húzzák majd az szegmenst, miközben az Android csak 1,7 százalékos éves növekedésben reménykedhet.

A jelentés egyik érdekes megállapítása, hogy az amúgy egyre jobb kritikákat kapó, egyre kiforrottabb hajlított kijelzős mobilok forgalma a harmadik negyedévben jelentősen visszaesett (7,4 százalékkal), ráadásul ebben az időszakban több gyártó jelentkezett új modellel. Ez azonban csak egy pillanatnyi megtorpanásnak minősíthető, hiszen az év egészére így is 10,5 százalékos éves expanziót vár az IDC. Ez a kétszámjegyű tempó pedig vélhetően kitart egészen 2028-ig.

Még nem tényező az MI

Természetesen a generatív algoritmusok (GenAI) témáját itt sem lehetett megúszni. Ahogy sok más helyen, úgy az IDC-nél is nagy reményeket fűznek az MI-funkciókra kihegyezett új generációs okostelefonoktól, ám mindez a friss szállítási adatokon még nem nagyon látszik.

Az elemzés szerint azért nem beszélhetünk egyelőre áttörésről, mert a gyártók egyelőre nem tudtak olyan, GenAI által elérhető új képességre, ami a fogyasztók nagy tömegét tudná mobilizálni egy azonnali készülékcserére. Ennek hiányában az MI-képességek megmaradnak a prémium kategória "játszóterének", ahonnan csak lassan csorog majd le az olcsóbb telefonok szintjére.

(Fotó: Google)

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.