Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.

Meglehetősen nehéz dolga lehetett azoknak az inteleseknek, akikre az a feladat hárult, hogy a cég törekvéseit támogató összefoglalót készítsenek az általuk megrendelt felmérés számaiból.

A nem éppen legjobb napjait élő csipgyártó azt vizsgálta, hogy állnak a felhasználók az úgynevezett AI PC-kkel. A mesterséges intelligenciához kötődő funkciókban bővelkedő eszközöktől várják ugyanis, hogy felpezsdítsék a személyi számítógépek szegmensét – ami természetesen nagyon jól jönne a PC-csipeket szállító Intelnek.

Amit megnyernek a réven...

A címében "napunk visszaszerzését" ígérő kutatást (PDF) az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban végezték, összesen 6000 ember bevonásával. Az összefoglaló egyik alapvető megállapítása, hogy a felhasználók hetente nagyon sokat, megközelítőleg 15 órát áldoznak "digitális házimunkára".

A kifejezés olyan általános, hétköznapi feladatokat takar, mint a levélírás, a megbeszélések után készítendő összefoglalók, vagy éppen az állományok kezelése, rendezése. Ezeknek a terheknek egy jó részét képes a mesterséges intelligencia átvenni, ami azt jelenti, hogy az embereknek több idejük marad másra – érvel a tanulmány.

Az anyag heti 4 órát említ megspórolható időként, ám ahogy arra a The Register beszámolója nagyon helyesen felhívja a figyelmet: mindezt csak egy cikkre mutogatva teszi, amelynek szövege azonban csak hivatkozás nélkül idézi mindezt egy Anthropic-tanulmányból. Az MI-fejlesztéssel foglalkozó Anthropic pedig messze nem tekinthető pártatlannak a kérdésben. 

...azt elvesztik a vámon

A jelentés legérdekesebb része viszont a fentiekkel ellentétben azt állítja, hogy az AI PC-vel rendelkezők átlagosan több időt töltöttek számítógépes feladatokkal, mint azok, akiknek hagyományos gépük, laptopjuk volt. Hogy pontosan mennyi időről, milyen arányokról van szó, arra sajnálatos módon nem tér ki az összefoglaló. (A brit lap ezzel kapcsolatban meg is kereste az Intelt, ám onnan egyelőre nem kapott választ.)

Az elemzők szerint a várakozásoktól eltérő eredmény azért születhetett meg, mert az emberek túlságosan sok időt töltenek azzal, hogy megpróbálják kitalálni az algoritmusokkal történő kommunikáció legcélravezetőbb formáját. Magyarul a felhasználók annyi ideig babrálnak az MI utasítgatásával, hogy az alatt már maguk is elkészültek volna gépi segítség nélkül.

Edukációs kényszer

Az Intel olvasatában ez egyértelműen azt mutatja, hogy bőven van mit elmagyarázni és megértetni a nagyközönséggel annak érdekében, hogy az új technológiában rejlő lehetőségeket a lehető legjobban ki lehessen aknázni. Ez az edukációs feladat pedig már maguknál az MI-funkciókkal szerelt eszközöket gyártó cégeknél kell elkezdődjön, biztosítva azt, hogy a felhasználók "hatékonyan és etikusan használhassák az AI PC-t".

Az emberek megbarátkoztatása az új típusú személyi számítógépekkel már csak azért is fontos a szállítóknak, mivel a kutatás szerint nagyon rosszul áll az AI PC ismertsége és kedveltsége. A megkérdezettek 86 százaléka például még soha nem hallott AI PC-ről. Ráadásul közülük csak minden harmadik mutatkozott nyitottnak egy ilyen gép megvásárlására. Az sem túl hízelgő adat, hogy az AI PC-t már kipróbáló kisebbség esetében is mindössze 64 százalék mondta azt, hogy legközelebb ilyet venne.

Mindenesetre a PC-piac legutóbbi negyedéves adatai alapján az nagy biztonsággal kijelenthető, hogy bőven van tere a népszerűsítésnek.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.