Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.

Nagyban zajlik a nagyhatalmi játszma az USA és Európa között, melynek célja, hogy a felek számukra kedvező pozíciót harcoljanak ki az egyre feszültebbé váló kereskedelmi kapcsolatokban. A Donald Trump által néhány hete kivetett, majd egy időre felfüggesztett vámok hatása a jelek szerint az amerikai technológiai óriások és Brüsszel ügyes-bajos dolgaira is hatással van.

A Wall Street Journal tegnapi beszámolója szerint az Európai Bizottság (EB) azért nem hozta nyilvánosságra a héten az Apple és a Meta ellen már lezárt két komoly következményekkel fenyegető hatósági vizsgálat eredményeit és az ezekből fakadó döntéseket, hogy azzal ne rontsák a vámtarifákkal kapcsolatos tárgyalások esélyeit. Mindez azonban a lap forrásai szerint nem tetszik az Európai Parlament egyes képviselőinek, akik aggályosnak tartják, ha politikai megfontolások befolyásolják az elvileg tisztán szabályozási kérdéseket.

Az amerikai pénzügyi lapnak súgó meg nem nevezett informátorok elmondása alapján a halasztásról szóló döntés közvetlenül az előtt született, hogy az Európai Unió (EU) kereskedelmi biztosa, Maroš Šefčovič hétfőn Washingtonba látogatott, hogy amerikai tisztviselőkkel személyesen egyeztessen a vámtarifákról.

Súlyos ügyek

A diplomácisi tojástánc abból a szempontból érthető, hogy nagyon komoly ügyekről van szó, amelyek potenciálisan súlyos büntetésekkel és egyéb negatívumokkal fenyegetik a big tech képviselőit. A digitális piacokról és szolgáltatásokról hozott, nemrégiben életbe lépett új szabályozási keretrendszerekkel (DMA és DSA) az Unió deklarált célja a technológiai óriások megzabolázása, hogy ezek a cégek erőfölényük birtokában ne tudják saját akaratukat rákényszeríteni a teljes digitális piacra.

A Meta ellen azért indult hatósági vizsgálat, mert a cég előfizetés ellenében hajlandó csak mentesíteni a Facebook-felhasználókat az alól, hogy személyes adataikra építve célzott hirdetésekkel bombázza őket. Az Apple esetében több probléma is felmerült, többek között a cég alkalmazásboltja, az App Store működését tartja szabályellenesnek az EB.

Ezekben az ügyekben a maximális bírság mértéke a vétkes vállalat éves globális bevételének 10 százalékával egyenlő. A DMA rendelkezéseinek visszaesőként történő kijátszásával ez az összeg a duplájára emlekedhet. Folytatódó jogsértések esetén pedig az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

Sajtóértesülések szerint a mostani eljárásokban a büntetési tétel jóval kevesebb lesz az elméleti maximumnál, de a végzések egyben a jogellenes magatartás beszüntetésére kötelezik a vétkes cégeket, ami a gigantikus pénzbüntetéseknél is súlyosabban érintheti az Apple és a Meta üzletmenetét.  

Nincs itt semmi látnivaló

Bár azt már év elején borítékolni lehetett, hogy ezek a hatósági ügyek a kereskedelmi tárgyalások részévé válnak, az EU részéről igyekeznek ezeket a felvetéseket rendszeresen cáfolni. Hiába sulykolják azonban az EB képviselői a "szabályozási autonómia" megvédésének fontosságát, a tényleges történések némileg gyengítik ezeket a nyilatkozatokat. A két cég ellen folyó ügyekben eredetileg egyébként már márciusban meg kellett volna születnie a végső határozatnak. Valamiért azonban sem az eredeti, sem az erre a hétre kitűzött módosított határidőre sem sikerült nyilvánosságra hozni a döntést.  

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.