Csak három szolgáltató licitálhat szeptember 23-ától négy napon át az 5G-s frekvenciákra.

Három jelentkezőt – a Magyar Telekomot, a Telenort és a Vodafone-t – vette árverési nyilvántartásba ma a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Az NMHH közleménye szerint A 700 MHz-es, a 2100 MHz-es, a 2600 MHz-es és a 3600 MHz-es frekvenciasávok árverésére augusztus 8-án mind a négy mobilszolgáltató jelentkezett.

November elejére meglesz az eredmény

A közjegyző jelenlétében felnyitott pályázatokat első körben alaki vizsgálatnak vetették alá, ami után a hatóság hiánypótlásokat is kért. Végül, a hiánypótlás lezárása után ma csupán a magyar mobilpiac három nagy szereplőjét vette nyilvántartásba. A Digi ugyanis nem felelt meg a részvételi feltételeknek, így nem vehet részt a versenyben. Azt azonban az NMHH közleménye nem részletezte, milyen okokból zárta ki a céget.

Az eljárás során az NMHH a 700 MHz-es frekvenciasávban öt darab 10 MHz-es (5×2×5 MHz megoszlásban), a 2100 MHz-es sávban három darab 10 MHz-es (3×2×5 MHz), a 2600 MHz-es sávban egy 15 MHz-es (1×15 MHz), a 3600 MHz-es sávban pedig összesen 31 darab 10 MHz-es (31×10 MHz) spektrumot értékesít. Ezekre a szolgáltatók tizenöt évre szerezhetnek használati jogot, ami versenyeztetés nélkül egy alkalommal hosszabbítható meg öt évvel. (Az árverési feltételekről itt írtunk részeletesen.)

A három szolgáltató frekvenciasávonként négy külön naptári napon licitálhatnak majd, sorrendben a 2600 MHz-es, a 3600 MHz-es, a 700 MHz-es és végül a 2100 MHz-es frekvenciasávok blokkjaira. A résztvevőknek az NMHH ezt megelőzően próbaárverést is tart.

Az NMHH az egyes árverési napok eredményét csak az eljárás végén, az árverési eljárást lezáró döntésében, egyszerre hozza nyilvánosságra. Erre a tervek szerint október végén, november elején kerülhet sor.

Nehéz helyzetbe kerül a piac kihívója

A Digi ezzel nehéz helyzetbe került. Ahhoz ugyanis, hogy valóban veszélyeztesse a három nagyobb szereplő piaci pozícióit, gyorsan kellene bővítenie a hálózatának mind a lefedettségét, mind a kapacitását, amihez újabb frekvenciákra lett volna szüksége.

A szolgáltató nem kapkodta el a piacra lépést. Bár már 2014-ben frekvenciához jutott az 1800 MHz-es sávban, majd két évvel később a 3400-3800 MHz-es sávra kiírt tenderen is elhozott négy alapblokkot, saját szolgáltatását csak idén május végén sikerült elindítania. A korlátozott lefedettséget azonban agresszív árazással ellensúlyozta.

Bár a Digi kizárásának a másik három szolgáltató egyöntetűen örülhet, a HWSW-nek több forrás is azt mondta, hogy elsősorban a Telenor profitálhat belőle az állítólagosan küszöbön álló, korábban hírbe hozott állami befektetés miatt. A Telenornak ugyanis épp azokra a sávokra van szüksége, mint a Diginek. (Júniusban röppent fel a hír, hogy az állam az Antenna Hungárián keresztül 25 százalékos részesedést szerezne a Telenorban.)

Mobilitás

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.