Az amerikai kereskedelmi tárca vezetője ma hivatalosan is bejelentette, hogy az USA kormánya és a ZTE Corp között megszületett a megállapodás az áprilisban hozott technológiai exporttilalom feloldásáról. Ezzel szó szerint a működésképtelenségtől menekül meg a kínai vállalat, ám az alkunak kemény ára van.
Keleti behódolás
Wilbur Ross tájékoztatójában nagyjából ugyanazok a feltételek kerültek elő, mint amiről az amerikai sajtó néhány napja már nagyrészt tényként írt. A ZTE-nek többek között 30 napja van rá, hogy a tengerentúliak számára elfogadható módon változtasson a felső vezetők összetételén, emellett egymilliárd dollárra rúgó bírságot fizet, további 400 milliót letétbe helyez és felállít egy új compliance csapatot, amelyet szintén az amerikaiak szája íze szerint válogatnak össze. A kereskedelmi miniszter ugyanakkor leszögezte, hogy véleménye szerint ennek a megállapodásnak nem lesz hatása a két ország között nemrégiben beindult vámháborúra.
Amire viszont hatással lesz, az a ZTE működése. A kínai szállító ugyanis pár héttel a technológiai transzfer megtiltását követően gyakorlatilag teljesen lebénult, mert eszközeibe kulcsfontosságú alkatrészeket adott több amerikai vállalat is. Alig egy hónap után pedig már több mint 3 milliárd dollárnyi veszteséget emlegettek. Ha innen nézzük, már nem is akkora az az összeg, amennyit most fizetni kell, hogy újra beindulhassanak a szállítások. A megállapodással egyébként nem teljesen tűnt el a korbács a képből, hiszen az embargót "csak" felfüggesztették, és azt bármiféle újabb szabálysértés esetén gyorsan életbe lehet léptetni.
Régi história
A ZTE egy sok évvel ezelőtti ügy miatt került tavasszal a büntetőpadra. Az amerikai hatóságok hosszan tartó vizsgálódása során kiderült, hogy a ZTE fedőcégeken keresztül mintegy 32 millió dollár értékben szállított mobil rendszereket Iránba, ráadásul közel háromszáz telefonszállítmány pedig Észak-Koreában landolt. Az érintett rezsimek mind embargó alatt állnak, így számukra nem lehetne amerikai technológiát szállítani.
A vállalat végül elismerte a törvénysértést, de sok jel mutat arra, hogy az ügyről széles körben tudtak a felső vezetés körében, és cégen belül igyekeztek eltűntetni a terhelő bizonyítékokat, leveleket. A kínaiak azt is állították, hogy az érintett munkatársaktól mind egy szálig megszabadultak, ám az amerikaiak szerint ez sem valósult meg maradéktalanul. A ZTE márciusban mindezekért történelmi léptékű, 1,2 milliárd dollárra rúgó büntetést kapott, de a gyilkos csapás csak ezt követően érkezett az áprilisi embargó képében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak