Közös hadiipari céget alapított a Rheinmetall, a 4iG és a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. A vállalat többségi tulajdonosa 51 százalékos részesedéssel a Rheinmetall, a 4iG-nek 39, míg a Honvédelmi Minisztérium cégének 10 százalék részesedése van a vállalatban. A Budapesti Értéktőzsde oldalán közzétett közlemény szerint az alapítók célja, hogy a közös vállalat részt vállaljon a Magyar Honvédség digitalizációjában, valamint a közép-kelet-európai NATO-tagállamok számára digitális eszközöket fejlesszen és forgalmazzon.
A cég, amely "digitális harci-, valamint szárazföldi, illetve légi szimulációs rendszerek, illetve a C4ISTAR-képességen alapuló felszerelések fejlesztésére, illetve értékesítésére jön létre", a tervek szerint 2022 második felében kezdené meg a működését.
A Rheinmetall technológiai szolgáltatóként működik közre az alkatrészek, termékek, katonai képességek és know-how-k területén. A HM EI Zrt. hozza a védelmi informatikai és infrastrukturális szolgáltatások, a taktikai harci menedzsment és rendszerintegráció terén szerzett tudását, míg a 4iG az informatikai és telekommunikációs hátterét, kibervédelmi- és fejlesztési kompetenciáját. Utóbbi vállalat biztosítja a szoftverfejlesztéshez szükséges feltételeket is.
A fejlesztett digitális harci rendszereket, szárazföldi és repülési szimulációs eszközöket a magyar honvédség mellett egyes közép-kelet-európai NATO-tagállamok fegyveres erőinek is értékesítik majd.
Az alapítók szerint a közös vállalat piacra lépését támogatja, hogy a védelmi ipari termékek iránt jelentős mértékben megnövekedett a kereslet. (Mint egy csiphiányról szóló anyagunkban érintőlegesen írtuk, a Rheinmetall Ukrajna lerohanása óta szárnyal, árfolyama csaknem duplázódott.)
Része lesznek a Rheinmetall digitalizációs tervének
A partnerek által létrehozott közös vállalat az egyik központi eleme lesz a Rheinmetall és a 4iG digitális fejlesztési stratégiájának, és szerves része lesz a Rheinmetall hadiipari digitalizációs stratégiájának is, idézi a közlemény Armin Pappergert, a Rheinmetall vezérigazgatóját.
A 4iG vezérigazgatója, Jászai Gellért szerint a Rheimetall-lal kötött partnerségnek köszönhetően a 4iG stratégiai szinten léphetett be egy új üzleti területre, a védelmi ipar technológiai és digitalizációs részére. "Az együttműködés elősegíti a technológiai és tudástranszfert a vállalatok között, a közös fejlesztésű katonai célú megoldások pedig a későbbiek során kulcsszerepet tölthetnek be további fejlesztési és gyártókapacitások Magyarországra vonzásában" – idézi a közlemény a vezérigazgatót.
A Rheinmetall nem mellesleg a magyar infokommunikációs cég résztulajdonosa is, miután a tavaly novemberi szándéknyilatkozata után idén januárban megszerezte a 4iG 25 százalékát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak