A Samsung Electronics 15-20 százalékkal emeli bérgyártási árait, de emel a TSMC és a kisebb bérgyártók is.

Brutálisan megemelné a csipek bérgyártásának árát a Samsung, értesült a Bloomberg. A dél-koreai gyártó, amely a szerződéses gyártásban felzárkózott a TSMC mellé, bonyolultsági szinttől függően 15-20 százalékos áremelést tervez. A megrendelőivel már tárgyal az új árakról, sőt a Bloombergnek név nélkül nyilatkozó informátorok szerint néhánnyal már meg is állapodott. Az új árképzést az év második felétől tervezik alkalmazni. A Samsung nem kívánta kommentálni az értesülést.

Nem csak a kereslet-kínálat számít

A Samsung a legutóbbi negyedéves pénzügyi jelentésében is utalt arra, hogy nem látszik enyhülni a kereslet, és bérgyártási kapacitásaira is sokkal nagyobb az igény, mint a rendelkezésre álló kapacitás. A Bloomberg ugyanakkor nem csak ezzel magyarázza az áremelést. Mint írják, a nemzetközi politikai (ukrajnai háború, az ismételt kínai lezárások) és gazdasági (emelkedő alapkamat, infláció) változások kényszerítették a Samsungot középtávú üzleti tervei felülvizsgálatára. Mindezek miatt ugyanis a gyártási költségek is jelentősen megnőttek: drágultak az alapanyagok és a gyártóberendezések is.

Az áremelés értelemszerűen továbbgyűrűzik, így hamarosan az okostelefonok, az autók, a játékkonzolok és egyéb elektronikai eszközök végfelhasználóinak is szembesülniük kell vele. Alternatíva nem nagyon van: a Samsung és a TSMC a globális bérgyártási kapacitás több mint kétharmadát adja. Nem mellesleg utóbbi szintén közölte, hogy emel, de csak 2023-tól és 5-8 százalékot. (A két nagy mellett több kisebb gyártóvállalat is jelzett áremelést.)

A megrendelők kényszerhelyzetben vannak: vagy elfogadják a magasabb árakat, vagy nem lesznek félvezető alkatrészeik, amiket beépíthetnek a termékeikbe. A bérgyártók most nyeregben érezhetik magukat. A Samsung például nyolcszor akkora megrendelésállománnyal rendelkezik a következő öt évre, mint a 2021-es bevétele volt. A vállalat igyekszik lépést tartani ezzel: tavaly több mint 36 milliárd dollárt költött a csiprészleg bővítésére, főleg a jelenlegi csúcstechnológiát képviselő gyártóberendezésekre.

Nem mindenkinek fog fájni

Az áremelés, illetve a legtöbb iparágban továbbra is jelentős gyártási problémákat okozó csiphiány nem sújt mindenkit egyformán. Vannak olyan gyártók, melyek több évre elegendő csipet táraztak be. Mint a Reuters írja, a német hadiipari óriáscég, a Rheinmetall (amely egy összeszerelő üzem és a 4iG-ben szerzett részesedése révén jelentős magyarországi érdekeltségekkel is rendelkezik), annyi csipet halmozott fel, hogy készleteiből öt évig tudja biztosítani a termelés zarvartalanságát.

A vállalat idén 500 millió eurót költött arra, hogy félvezető és elektronikus alkatrészeket halmozzon fel. Mivel az orosz invázió miatt az európai országok is növelik katonai kiadásaikat, a vállalat árfolyama csaknem duplázódott Ukrajna megtámadása óta. Németország például bejelentette, hogy 100 milliárd euróval növeli katonai kiadásait.

Hamarosan kiderülhet, hogy jól kalkulált-e a német hadiipari vállalat. Vannak ugyanis olyan vélemények is, hogy az orosz és az ukrán piac lenullázódása rövidesen normális mederbe terelheti a félvezetőpiacot.

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.