Brutálisan megemelné a csipek bérgyártásának árát a Samsung, értesült a Bloomberg. A dél-koreai gyártó, amely a szerződéses gyártásban felzárkózott a TSMC mellé, bonyolultsági szinttől függően 15-20 százalékos áremelést tervez. A megrendelőivel már tárgyal az új árakról, sőt a Bloombergnek név nélkül nyilatkozó informátorok szerint néhánnyal már meg is állapodott. Az új árképzést az év második felétől tervezik alkalmazni. A Samsung nem kívánta kommentálni az értesülést.
Nem csak a kereslet-kínálat számít
A Samsung a legutóbbi negyedéves pénzügyi jelentésében is utalt arra, hogy nem látszik enyhülni a kereslet, és bérgyártási kapacitásaira is sokkal nagyobb az igény, mint a rendelkezésre álló kapacitás. A Bloomberg ugyanakkor nem csak ezzel magyarázza az áremelést. Mint írják, a nemzetközi politikai (ukrajnai háború, az ismételt kínai lezárások) és gazdasági (emelkedő alapkamat, infláció) változások kényszerítették a Samsungot középtávú üzleti tervei felülvizsgálatára. Mindezek miatt ugyanis a gyártási költségek is jelentősen megnőttek: drágultak az alapanyagok és a gyártóberendezések is.
Az áremelés értelemszerűen továbbgyűrűzik, így hamarosan az okostelefonok, az autók, a játékkonzolok és egyéb elektronikai eszközök végfelhasználóinak is szembesülniük kell vele. Alternatíva nem nagyon van: a Samsung és a TSMC a globális bérgyártási kapacitás több mint kétharmadát adja. Nem mellesleg utóbbi szintén közölte, hogy emel, de csak 2023-tól és 5-8 százalékot. (A két nagy mellett több kisebb gyártóvállalat is jelzett áremelést.)
A megrendelők kényszerhelyzetben vannak: vagy elfogadják a magasabb árakat, vagy nem lesznek félvezető alkatrészeik, amiket beépíthetnek a termékeikbe. A bérgyártók most nyeregben érezhetik magukat. A Samsung például nyolcszor akkora megrendelésállománnyal rendelkezik a következő öt évre, mint a 2021-es bevétele volt. A vállalat igyekszik lépést tartani ezzel: tavaly több mint 36 milliárd dollárt költött a csiprészleg bővítésére, főleg a jelenlegi csúcstechnológiát képviselő gyártóberendezésekre.
Nem mindenkinek fog fájni
Az áremelés, illetve a legtöbb iparágban továbbra is jelentős gyártási problémákat okozó csiphiány nem sújt mindenkit egyformán. Vannak olyan gyártók, melyek több évre elegendő csipet táraztak be. Mint a Reuters írja, a német hadiipari óriáscég, a Rheinmetall (amely egy összeszerelő üzem és a 4iG-ben szerzett részesedése révén jelentős magyarországi érdekeltségekkel is rendelkezik), annyi csipet halmozott fel, hogy készleteiből öt évig tudja biztosítani a termelés zarvartalanságát.
A vállalat idén 500 millió eurót költött arra, hogy félvezető és elektronikus alkatrészeket halmozzon fel. Mivel az orosz invázió miatt az európai országok is növelik katonai kiadásaikat, a vállalat árfolyama csaknem duplázódott Ukrajna megtámadása óta. Németország például bejelentette, hogy 100 milliárd euróval növeli katonai kiadásait.
Hamarosan kiderülhet, hogy jól kalkulált-e a német hadiipari vállalat. Vannak ugyanis olyan vélemények is, hogy az orosz és az ukrán piac lenullázódása rövidesen normális mederbe terelheti a félvezetőpiacot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak