A geopolitikai és gazdasági okok miatt beindult elvándorlás annyira jól sikerült, hogy az egyébként olcsó munkaereje miatt is vonzó Vietnámban már inkább a dolgozók diktálnak.
Hirdetés
 

Néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt Vietnámban, hogy az elsősorban a nagy nyugati technológiai vállalatoknak gyártó összeszerelő üzemeknek kelljen teperniük a potenciális munkavállalók megnyeréséért. Márpedig a Rest of World helyi beszámolója alapján pontosan ez zajlik Ázsia egyik legfelkapottabb országában.

Rámentek a lepattanóra

A mostani történet igazából jó pár évvel ezelőtt kezdődött, és nem is Vietnámban, hanem Kínában. A 2010-es évek második felére ugyanis olyan jó ütemben fejlődött a távol-keleti nagyhatalom, hogy az lassacskán lecsorgott az alsóbb társadalmi rétegekhez is, ami viszont az egyik nagy versenyelőnyét, az olcsó munkaerőt kezdte zárójelbe tenni.

A Google 2019-es költözésének oka azonban már nem csupán az emelkedő bérek voltak, hanem a Washington és Peking között egyre magasabb fokozatra kapcsoló kereskedelmi háború is. Az azóta sem csillapodó geopolitikai kockázatok közepette ráadásként kitört a pandémia, ami még egy komoly okot szolgáltatott a beszállítói lánc újratervezésére, diverzifikálására.

Mindebből Vietnám profitált, ahol az elmúlt nagyjából egy évtizedben gombamód kezdtek szaporodni az összeszerelő üzemek. Többek között az Apple is folyamatosan dolgozott a beszállítói kör áttelepítésén erre a térségre. Az országban nagy számban állt rendelkezésre fiatal, jól képzett, olcsó munkaerő, akik közül kedvükre válogathattak a Foxconn és más elektronikai beszállítók HR-esei. Egyáltalán nem volt ritka, hogy a dolgozó fizetett azért, hogy egy sokak által áhított pozíciót megkapjon.

Fordulóban a kocka

Hogy mennyit fordult a világ, azt jól mutatja, hogy már TikTokon és Facebookon kell magukat élőzve reklámozni az üzemeknek, hátha így felkeltik a fiatal célközönség figyelmét. Ahogy nő az országba beköltöző gyártók száma, úgy találják egyre jobb érdekérvényesítési pozícióban magukat az álláskeresők.

Ennek a folyamatnak köszönhető, hogy a munkaadók már jutalékot adnak, aki új embert hoz, a friss kollégákat pedig belépési bónuszokkal és egyéb juttatásokkal igyekeznek lekenyerezni. Ezzel párhuzamosan javulnak a munkakörülmények is, ami mindenképpen üdvözlendő változás.

Bármennyire is javul a helyzet a dolgozók szempontjából, a bérek még így is bőven a megfizethető kategóriában maradnak a gyártók számára. Kínában például nagyjából kétszerannyit kell fizetni egy feldolgozóiparban alkalmazott munkásnak, mint ahol most a vietnámi bérszint tart.

Közösség & HR

A magyar fiataloknak bejön a mesterséges intelligencia

Egy tavaly ősszel végzett kutatás eredményei szerint a 13–16 éves fiatalok alapvetően pozitívan állnak hozzá a generatív algoritmusokhoz. A nagy többség nemcsak ismeri, de rendszeresen használja is a technológiát.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.