A geopolitikai és gazdasági okok miatt beindult elvándorlás annyira jól sikerült, hogy az egyébként olcsó munkaereje miatt is vonzó Vietnámban már inkább a dolgozók diktálnak.

Néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt Vietnámban, hogy az elsősorban a nagy nyugati technológiai vállalatoknak gyártó összeszerelő üzemeknek kelljen teperniük a potenciális munkavállalók megnyeréséért. Márpedig a Rest of World helyi beszámolója alapján pontosan ez zajlik Ázsia egyik legfelkapottabb országában.

Rámentek a lepattanóra

A mostani történet igazából jó pár évvel ezelőtt kezdődött, és nem is Vietnámban, hanem Kínában. A 2010-es évek második felére ugyanis olyan jó ütemben fejlődött a távol-keleti nagyhatalom, hogy az lassacskán lecsorgott az alsóbb társadalmi rétegekhez is, ami viszont az egyik nagy versenyelőnyét, az olcsó munkaerőt kezdte zárójelbe tenni.

A Google 2019-es költözésének oka azonban már nem csupán az emelkedő bérek voltak, hanem a Washington és Peking között egyre magasabb fokozatra kapcsoló kereskedelmi háború is. Az azóta sem csillapodó geopolitikai kockázatok közepette ráadásként kitört a pandémia, ami még egy komoly okot szolgáltatott a beszállítói lánc újratervezésére, diverzifikálására.

Mindebből Vietnám profitált, ahol az elmúlt nagyjából egy évtizedben gombamód kezdtek szaporodni az összeszerelő üzemek. Többek között az Apple is folyamatosan dolgozott a beszállítói kör áttelepítésén erre a térségre. Az országban nagy számban állt rendelkezésre fiatal, jól képzett, olcsó munkaerő, akik közül kedvükre válogathattak a Foxconn és más elektronikai beszállítók HR-esei. Egyáltalán nem volt ritka, hogy a dolgozó fizetett azért, hogy egy sokak által áhított pozíciót megkapjon.

Fordulóban a kocka

Hogy mennyit fordult a világ, azt jól mutatja, hogy már TikTokon és Facebookon kell magukat élőzve reklámozni az üzemeknek, hátha így felkeltik a fiatal célközönség figyelmét. Ahogy nő az országba beköltöző gyártók száma, úgy találják egyre jobb érdekérvényesítési pozícióban magukat az álláskeresők.

Ennek a folyamatnak köszönhető, hogy a munkaadók már jutalékot adnak, aki új embert hoz, a friss kollégákat pedig belépési bónuszokkal és egyéb juttatásokkal igyekeznek lekenyerezni. Ezzel párhuzamosan javulnak a munkakörülmények is, ami mindenképpen üdvözlendő változás.

Bármennyire is javul a helyzet a dolgozók szempontjából, a bérek még így is bőven a megfizethető kategóriában maradnak a gyártók számára. Kínában például nagyjából kétszerannyit kell fizetni egy feldolgozóiparban alkalmazott munkásnak, mint ahol most a vietnámi bérszint tart.

Közösség & HR

A Pentagon MI-vel gyártana mesterséges internet-felhasználókat

Olyan technológiákat keresnek, amelyekkel képesek lehetnek a valódi emberektől teljesen megkülönböztethetetlen online személyiségeket előállítani.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.