A Pixel telefonok gyártásánák átirányítása mögött csak az egyik indok az egyre magasabb lángokat gerjesztő kínai-amerikai vámháború.

Úgy tűnik, több ázsiai ország is haszonélvezője lehet az Egyesült Államok és Kína között immár több éve dúló kereskedelmi csatározásnak. A legfrissebb értesülések szerint ugyanis a Google-nél is megkezdték az aktív intézkedéseket a kínai beszállítói háttér leépítésére.

Jó reggelt, Vietnám!

Még ebben az évben beindulhat a Pixel telefonok gyártása Vietnámban - értesült tűzhöz közeli forrásokból a Nikkei üzleti napilap. Az információk alapján egy helyi partner bevonásával már javában zajlik egy régi Nokia-üzem átalakítása a Google igényeinek megfelelően. A Vietnám északi részén található gyár ugyanott helyezkedik el, ahol a Samsung már nagyjából egy évtizede elkezdte kiépíteni saját beszállítói bázisát, így a megfelelően képzett munkások keresése sem jelenthet különösebb problémát a Google számára.

Ezzel párhuzamosan az is valószínűleg látszik, hogy a cég a jövőben a nappalikba szánt okos hangszóróit sem feltétlenül Kínában kívánja előállítani. Az informátorok Thaiföldet jelölték meg esélyes célpontként, ahová átkerülhet a Google Home eszközök gyártásának egy része. Ugyanezen források szerint azonban a fejlesztés és a kezdeti előállítás feladata maradna Kínában.

Vámok és bérek

A lépés természetesen segíthet csökkenteni a már emlegetett nagyhatalmi kereskedelmi szkanderozás káros hatásait. Megegyezés helyett a két fél inkább heti rendszerességgel dobálja egymásra a büntetővámokat, aminek igen komoly következménye van a nemzetközi kereskedelemben érdekelt cégekre nézve.

A Google esetében sem véletlenül merült fel a költözés gondolata. Tavaly a cég Pixel telefonjainak kétharmadát ugyanis az Egyesült Államokban vásárolták, a Google Home eszközökből pedig nagyjából minden második kelt el hazai földön. Az egyre emelkedő vámtételek miatt viszont tarthatatlanná válik a termékek kínai gyártása.

Van azonban egy másik ok is. Az utóbbi évtizedekben hasító kínai gazdaság eredményei lassan lecsorognak a társadalom alsóbb szintjeire, ami a munkabérek emelkedésével jár. Így az ország ma már egyáltalán nem tud ezen a területen versenyezni az olyan, némileg gyengébben teljesítő szomszédokkal, mint amilyen Vietnám is. 

A Google a megszellőztetett tervek szerint a tavalyi bő 4 millió darabos Pixel-eladásait idén 8-10 millióra akarja növelni, azaz Vietnám egy igazán kövér fogással gazdagodhat, részben a két szuperhatalom acsarkodásának köszönhetően.

Kockázatok és mellékhatások

Miközben Donald Trump elnök az újraválasztásában reménykedve egyre keményebb intézkedéseket jelent be, és folyamatosan arra buzdítja az amerikai nagyvállalatokat, hogy vigyék haza a gyártást, a cégeknek óvatosan kell lavírozni a politikai hadszintéren.

Kína ugyanis már rengeteg termék, szolgáltatás esetében a világ legnagyobb piacának számít. Az ottani vezetésnek pedig nem szokása tárt karokkal várnia a külföldieket, hacsak azok nem mutatnak hajlandóságot a politikai és gazdasági elvárásoknak megfelelő együttműködésre. Nem véletlen, hogy a Google-nél sem teljes kivonulásról beszélnek, mint ahogy az sem, hogy egyes amerikai cégek épp a legnagyobb vámháború közepén igyekeznek a Nagy Falon belülre kerülni.

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.