Úgy tűnik, több ázsiai ország is haszonélvezője lehet az Egyesült Államok és Kína között immár több éve dúló kereskedelmi csatározásnak. A legfrissebb értesülések szerint ugyanis a Google-nél is megkezdték az aktív intézkedéseket a kínai beszállítói háttér leépítésére.
Jó reggelt, Vietnám!
Még ebben az évben beindulhat a Pixel telefonok gyártása Vietnámban - értesült tűzhöz közeli forrásokból a Nikkei üzleti napilap. Az információk alapján egy helyi partner bevonásával már javában zajlik egy régi Nokia-üzem átalakítása a Google igényeinek megfelelően. A Vietnám északi részén található gyár ugyanott helyezkedik el, ahol a Samsung már nagyjából egy évtizede elkezdte kiépíteni saját beszállítói bázisát, így a megfelelően képzett munkások keresése sem jelenthet különösebb problémát a Google számára.
Ezzel párhuzamosan az is valószínűleg látszik, hogy a cég a jövőben a nappalikba szánt okos hangszóróit sem feltétlenül Kínában kívánja előállítani. Az informátorok Thaiföldet jelölték meg esélyes célpontként, ahová átkerülhet a Google Home eszközök gyártásának egy része. Ugyanezen források szerint azonban a fejlesztés és a kezdeti előállítás feladata maradna Kínában.
Vámok és bérek
A lépés természetesen segíthet csökkenteni a már emlegetett nagyhatalmi kereskedelmi szkanderozás káros hatásait. Megegyezés helyett a két fél inkább heti rendszerességgel dobálja egymásra a büntetővámokat, aminek igen komoly következménye van a nemzetközi kereskedelemben érdekelt cégekre nézve.
A Google esetében sem véletlenül merült fel a költözés gondolata. Tavaly a cég Pixel telefonjainak kétharmadát ugyanis az Egyesült Államokban vásárolták, a Google Home eszközökből pedig nagyjából minden második kelt el hazai földön. Az egyre emelkedő vámtételek miatt viszont tarthatatlanná válik a termékek kínai gyártása.
Van azonban egy másik ok is. Az utóbbi évtizedekben hasító kínai gazdaság eredményei lassan lecsorognak a társadalom alsóbb szintjeire, ami a munkabérek emelkedésével jár. Így az ország ma már egyáltalán nem tud ezen a területen versenyezni az olyan, némileg gyengébben teljesítő szomszédokkal, mint amilyen Vietnám is.
A Google a megszellőztetett tervek szerint a tavalyi bő 4 millió darabos Pixel-eladásait idén 8-10 millióra akarja növelni, azaz Vietnám egy igazán kövér fogással gazdagodhat, részben a két szuperhatalom acsarkodásának köszönhetően.
Kockázatok és mellékhatások
Miközben Donald Trump elnök az újraválasztásában reménykedve egyre keményebb intézkedéseket jelent be, és folyamatosan arra buzdítja az amerikai nagyvállalatokat, hogy vigyék haza a gyártást, a cégeknek óvatosan kell lavírozni a politikai hadszintéren.
Kína ugyanis már rengeteg termék, szolgáltatás esetében a világ legnagyobb piacának számít. Az ottani vezetésnek pedig nem szokása tárt karokkal várnia a külföldieket, hacsak azok nem mutatnak hajlandóságot a politikai és gazdasági elvárásoknak megfelelő együttműködésre. Nem véletlen, hogy a Google-nél sem teljes kivonulásról beszélnek, mint ahogy az sem, hogy egyes amerikai cégek épp a legnagyobb vámháború közepén igyekeznek a Nagy Falon belülre kerülni.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak