Érzékelhető, de nem látványos az amerikai szankciók hatása az ország csipgyártási beruházásaira.

Tavaly 5 százalékkal nőtt a felvezetőgyártó berendezések globális értékesítése, tette közzé a napokban a SEMI. A félvezetőgyártókat is tömörítő iparági szövetség külön kiemelte, hogy az amerikai szankciók ellenére (amikhez Hollandia és Japán is csatlakozott), Kína továbbra is a legnagyobb vásárló.

A SEMI adatai szerint tavaly világszerte 107,6 milliárd dollár értékben adtak el csipgyártó berendezéseket, szemben a 2021-es 102,6 milliárd dollárral. Ez mutatja, hogy a félvezetőgyártók a világszerte érezhető infláció és gazdasági nehézségek ellenére továbbra is növelik gyártási kapacitásaikat. Azzal számolnak ugyanis, hogy a kulcsfontosságú felvevőpiacaik (pl. a nagy teljesítményű számítástechnika vagy az autóipar) igényei továbbra is dinamikusan bővülnek.

A gyártóberendezések iránti keresletet az is növelte, hogy a csipgyártók tudatosan elébe szerettek volna menni, hogy megismétlődjenek az ellátási láncnak azok a problémái, melyeket a pandémia alatt-után tapasztalhatott meg a piac. Emiatt még a használt gépekért is nagy volt a verseny.

Ázsia lassul, Európa és Amerika gyorsul

Az, hogy a gyártóberendezés-piac képes volt 5 százalékot nőni, azért nagy fegyvertény, mert a csipgyártás fellegvárában, Ázsiában jelentős visszaesés történt. A három legnagyobb csipgyártó-kapacitással rendelkező ország közül kettőben jelentősen bezuhantak a beruházások.

Kína továbbra is a legnagyobb annak ellenére, hogy 5 százalékkal kevesebbet költött gyártógépekre, mint egy évvel korábban. A SEMI a visszaesést egyértelműen az amerikai szankciókkal hozta összefüggésbe, pedig a Biden-kormány csak idén januárban állapodott meg a két legjelentősebb gyártóberendezés-szállító országgal, Hollandiával és Japánnal az embargóhoz való csatlakozásról.

Kína egyébként azóta ellentámadásba ment át, hívta fel a figyelmet a SEMI-jelentés kapcsán a The Register. A kínai kereskedelmi miniszter állítólag arra szólította fel Japánt, hogy a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint járjon el, és ne veszélyeztesse a globális ellátási láncok stabilitását. Peking azonban nem csak verbális intervencióval kísérletezik: szankciókkal fenyegette meg a Micron nevű amerikai csipgyártót, amelynek történetesen az egyik legfontosabb piaca épp Kína.

 
SEMI Worldwide Semiconductor Equipment Market Statistics 2022
Infogram

Tajvan viszont töretlenül fejleszt: éves alapon tavaly 8 százalékkal növelték az ott működő gyártók a beruházásaikat, így összességében 26,8 milliárdot költöttek gyártóberendezésekre, szemben a 2021-es 24,9 milliárddal.

A harmadik nagy játékos, Dél-Korea piaca viszont jelentősen, 18 százalékkal visszaesett: a 2021-es 25 milliárdról 21,5 milliárdra. Bár ennek okait a SEMI közleménye nem részletezi, összefügghet a memóriapiac zsugorodásával, ami súlyosan érinti például a Samsungot is.

De akkor honnan jön a globális piac plusz 5 százaléka? Mindenekelőtt Európából és az USA-ból. Az európai befektetések lenyűgöző mértékben, 93 százalékkal lőttek ki 2022-ben – és így sikerült elérni volumenben a kínai piac beruházásainak ötödét. Nagyot nőtt az észak-amerikai piac beruházási kedve is: az ottani gyártók tavaly 38 százalékkal költöttek többet berendezésekre, mint 2021-ben.

A SEMI adatai azt is mutatják, hogy míg az ostyafeldolgozó berendezések globális értékesítése 8 százalékkal nőtt, tokozó berendezésekből 19 százalékkal kevesebbet adtak el, mint egy évvel korábban. A tesztberendezések iránt szintén csökkent a kereslet 4 százalékkal.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.