Az egekben lőtt a használt gyártó berendezések ára, vannak olyan húszéves gépek, melyekért annyit is megadnak, amennyi az új áruk volt.

Ezerrel pörög a használt csipgyártó berendezések piaca. Az elmúlt két év alatt úgy elszálltak az árak, hogy némelyik géptípusért már annyit kérnek, mint amennyibe "nullkilométeresen" kerültek. Iparági szereplők szerint az elmúlt két évben a használt litográfiai gépek ára átlagosan megduplázódott. A legnagyobb vásárlók a kínai félvezetőgyártók, írja a Nikkei. (Kezd termőre fordulni Kína törekvése, hogy megerősítse saját félvezetőgyártását, a Nikkei szerint idén már a globális csipgyártási kapacitás 21 százalékát adja, és bár a vágyott önellátástól még messze van, ezzel piacvezető lesz.)

Nem a csúcstechnológia hajtja fel az árakat

Egy használt berendezéseket forgalmazó japán vállalat vezetője abszolút keresleti piacot lát: ha megjelenik a piacon egy új ajánlat, a vevők azonnal megjelennek. De nem feltétlenül a csúcstechnológiát keresik. A legnagyobb tömegben az autóipar és háztartási gépek gyártói vásárolnak csipket. Ezek a félvezetők pedig jellemzően 15-20 évvel ezelőtti technológiával készülnek. Bár kisebb rajtuk a margó, mint például a csúcsmobilokba szerelt csipeken, a nagy tömeg és a kiforrott gyártási technológia miatt összességében jövedelmezőbb a gyártásuk.

A használt gépek azért ennyire kapósak, mert a csipgyártó berendezések szállítóinak elégtelenek a kapacitásai. Az új berendezések leszállításását korábban egyéves határidővel vállalták, ma már jó, ha a másfél évet tartani tudják. Az igény olyan nagy, hogy már maguk a csipgyártók is igyekeznek segíteni a berendezésgyártókat: a TSMC például szakembereket kölcsönzött számukra.

Használt gépekkel sincs tele a padlás, de nagyjából egy hónapos átfutási idővel hozzá lehet jutni a szükséges gyártóeszközökhöz. Ez azonban kényszermegoldás. (Egy régi gép jellemzően több karbantartást igényel, ami több leállást és magasabb üzemeltetési költséget is jelent.) Egy félvezetőgyártó cég vezetője mondta a Nikkeinek: jobb lenne új gépeket venni, de nem válogathatnak, ha ki akarják elégíteni ügyfeleik megnövekedett igényeit.

Olyan ez, mint a használt autók piaca

A használt berendezések ára az állapottól és a kortól függően nagy szórást mutat. A felső szegmenst képviselő berendezések között vannak olyanok, melyeknek a használtpiaci ára ötszörösére emelkedett az elmúlt másfél-két évben. A legnagyobb tülekedés a 200 mm-es szilícium ostyákhoz használt, egyébként régebbi gépek körül van. Ezeket használják ugyanis az autók és háztartási készülékek csipjeinek gyártásához.

Ilyen berendezéseket az 1990-es évek óta használnak, így nem egy közülük már több mint 20 éves. Ennek ellenére egy-egy jobb állapotú berendezésért sokszor az új árát is hajlandók megadni a félvezetőgyártók.

Mint a Nikkei felhívja a figyelmet, nem csak a piaci kereslet tolja a kínai gyártókat a régi technológiájú gyártóberendezések felé, hanem az is, hogy a legkorszerűbb technológiákra továbbra is érvényben van az USA exportkorlátozása. A régi berendezések esetében viszont jobbára senki nem ellenőrzi, hogy épp hova kerülnek.

A nagy kereslet egyébként a berendezésgyártók fantáziáját is megmozgatta. A jelenlegi legmodernebb technológiát képviselő EUV (extrém ultraibolya litográfia) berendezések terén a holland ASML monopolhelyzetben van. A régebbi, ún. i-line berendezéseket ellenben sokan szállítottak, és most tervbe vették a kapacitás növelését is.

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.