Ezerrel pörög a használt csipgyártó berendezések piaca. Az elmúlt két év alatt úgy elszálltak az árak, hogy némelyik géptípusért már annyit kérnek, mint amennyibe "nullkilométeresen" kerültek. Iparági szereplők szerint az elmúlt két évben a használt litográfiai gépek ára átlagosan megduplázódott. A legnagyobb vásárlók a kínai félvezetőgyártók, írja a Nikkei. (Kezd termőre fordulni Kína törekvése, hogy megerősítse saját félvezetőgyártását, a Nikkei szerint idén már a globális csipgyártási kapacitás 21 százalékát adja, és bár a vágyott önellátástól még messze van, ezzel piacvezető lesz.)
Nem a csúcstechnológia hajtja fel az árakat
Egy használt berendezéseket forgalmazó japán vállalat vezetője abszolút keresleti piacot lát: ha megjelenik a piacon egy új ajánlat, a vevők azonnal megjelennek. De nem feltétlenül a csúcstechnológiát keresik. A legnagyobb tömegben az autóipar és háztartási gépek gyártói vásárolnak csipket. Ezek a félvezetők pedig jellemzően 15-20 évvel ezelőtti technológiával készülnek. Bár kisebb rajtuk a margó, mint például a csúcsmobilokba szerelt csipeken, a nagy tömeg és a kiforrott gyártási technológia miatt összességében jövedelmezőbb a gyártásuk.
A használt gépek azért ennyire kapósak, mert a csipgyártó berendezések szállítóinak elégtelenek a kapacitásai. Az új berendezések leszállításását korábban egyéves határidővel vállalták, ma már jó, ha a másfél évet tartani tudják. Az igény olyan nagy, hogy már maguk a csipgyártók is igyekeznek segíteni a berendezésgyártókat: a TSMC például szakembereket kölcsönzött számukra.
Használt gépekkel sincs tele a padlás, de nagyjából egy hónapos átfutási idővel hozzá lehet jutni a szükséges gyártóeszközökhöz. Ez azonban kényszermegoldás. (Egy régi gép jellemzően több karbantartást igényel, ami több leállást és magasabb üzemeltetési költséget is jelent.) Egy félvezetőgyártó cég vezetője mondta a Nikkeinek: jobb lenne új gépeket venni, de nem válogathatnak, ha ki akarják elégíteni ügyfeleik megnövekedett igényeit.
Olyan ez, mint a használt autók piaca
A használt berendezések ára az állapottól és a kortól függően nagy szórást mutat. A felső szegmenst képviselő berendezések között vannak olyanok, melyeknek a használtpiaci ára ötszörösére emelkedett az elmúlt másfél-két évben. A legnagyobb tülekedés a 200 mm-es szilícium ostyákhoz használt, egyébként régebbi gépek körül van. Ezeket használják ugyanis az autók és háztartási készülékek csipjeinek gyártásához.
Ilyen berendezéseket az 1990-es évek óta használnak, így nem egy közülük már több mint 20 éves. Ennek ellenére egy-egy jobb állapotú berendezésért sokszor az új árát is hajlandók megadni a félvezetőgyártók.
Mint a Nikkei felhívja a figyelmet, nem csak a piaci kereslet tolja a kínai gyártókat a régi technológiájú gyártóberendezések felé, hanem az is, hogy a legkorszerűbb technológiákra továbbra is érvényben van az USA exportkorlátozása. A régi berendezések esetében viszont jobbára senki nem ellenőrzi, hogy épp hova kerülnek.
A nagy kereslet egyébként a berendezésgyártók fantáziáját is megmozgatta. A jelenlegi legmodernebb technológiát képviselő EUV (extrém ultraibolya litográfia) berendezések terén a holland ASML monopolhelyzetben van. A régebbi, ún. i-line berendezéseket ellenben sokan szállítottak, és most tervbe vették a kapacitás növelését is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak