Az IDC szerint a mobilgyártókra az idei pokoljárás után szebb évek várnak. Igazán jó eredményekre azonban csak nagy képernyőkkel villantó szállítók számíthatnak.

Kezdjük a rossz hírrel: az amerikai piackutató előzetes kalkulációja alapján idén elég komoly, 3 százalékos eladásvisszaesés mutatkozik az okostelefonoknál. Az IDC azonban jó hírt is csomagolt az ünnepek előtti elemzésébe, hiszen az előttünk álló néhány évben visszatérhet a mérsékelt, de folyamatos növekedés.

Kockázatok és mellékhatások

A szakértői optimizmust kicsit beárnyékolja az USA és Kína közötti kereskedelmi szkandermeccs bizonytalan kimenetele, de a kutatók szerint a feltörekvő régiók élénkülése, az 5G-s hálózatok és készülékek megjelenése így is elég kakaót biztosít majd a szegmens újraindításához.

Addig is azonban le kell nyelni az idei békát. A tavaly eladott 1,47 milliárd készülékhez képest nagyjából 50 millióval kevesebbet fognak idén értékesíteni. Az IDC üveggömbje 2019-re tekintve 2,6 százalékos emelkedést mutat, négy év múlva pedig a globális szállítások mennyisége meghaladhatja az 1,57 milliárdos darabszámot.

A világ teljesítményét nagyban befolyásolja a teljes forgalom nagyjából 30 százalékát kiadó kínai piac, ami idén 8,8 százalékot zuhanhat, jövőre azonban már nagyjából tudja hozni az idei bázisértéket, utána pedig ott is felfelé indulhat a görbe. Az USA-ban hasonló folyamatok játszódnak le, csak nem ilyen nagy kilengésekkel. Az Egyesült Államok idei teljesítményére negatívan hatott a ZTE időszakos letiltása is.

Befagy az iPhone

Az előrejelzés kitér arra is, hogy miként alakulnak az erőviszonyok a mobil operációs rendszerek frontján. Ugyan az már eddig sem volt kérdés, hogy csak a Google Androidja és az Apple iOS rendszere tekinthető komolyan vehető szereplőnek, ám a 2022-re vonatkozó becslésben már tényleg a kimutathatóság küszöbére ért minden egyéb próbálkozás.

 

Okostelefon-eladások operációs rendszerek szerint (IDC)
Infogram

 

Ahogy a számokból jól kivehető, Cupertinóban annak is örülni kell az elkövetkező években, ha nem esnek vissza az eladások. Mivel azonban az Apple-nek van a legdrágább kínálata, amivel nem mellesleg a legtöbbet is tudja zsebre tenni, így azért nem kell különösebben siratni a gyártót.

Az androidos szállítók viszont apránként fokozni tudják jelenlétüket a kétszereplősre egyszerűsödött piacon. Számukra jó hír, hogy az átlagos eladási ár (ASP) idén elég szépen, közel 10 százalékkal nőtt, azaz a Google operációs rendszerére szavazó közönség is hajlandó kicsit többet kiadni egy-egy mobilért. A drágulás enyhébb mértékben, de kitarthat az előrejelzési időszak végéig.

A méret lesz a lényeg

Az IDC elkészített egy speciális diagramot is, amelyen az látszik, hogy miként alakul a készülékek aránya a kijelzőméret tekintetében. Jelen pillanatban épp egy őrségváltás közepén vagyunk, hiszen a piackutatónál az előző negyedév volt az első, amikor a 6 és 7 hüvelyk közötti mobilokból adták el a legtöbbet. Ez egyébként annak volt köszönhető, hogy éves összehasonlításban a négyszeresére nőtt az ilyen méretű telefonok értékesítése.
 


Ahogy az előrejelézésben haladunk előre, úgy válnak egyre dominánsabbá a nagyméretű kijelzők. 2022-ben 5 hüvelyk alatti telefonnal már nem lehet labdába rúgni, de azok a (kicsit) nagyobb mobilok sem fogynak majd jól, amelyek nem érik el a bűvös 6 hüvelykes határt.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.