Kezdjük a rossz hírrel: az amerikai piackutató előzetes kalkulációja alapján idén elég komoly, 3 százalékos eladásvisszaesés mutatkozik az okostelefonoknál. Az IDC azonban jó hírt is csomagolt az ünnepek előtti elemzésébe, hiszen az előttünk álló néhány évben visszatérhet a mérsékelt, de folyamatos növekedés.
Kockázatok és mellékhatások
A szakértői optimizmust kicsit beárnyékolja az USA és Kína közötti kereskedelmi szkandermeccs bizonytalan kimenetele, de a kutatók szerint a feltörekvő régiók élénkülése, az 5G-s hálózatok és készülékek megjelenése így is elég kakaót biztosít majd a szegmens újraindításához.
Addig is azonban le kell nyelni az idei békát. A tavaly eladott 1,47 milliárd készülékhez képest nagyjából 50 millióval kevesebbet fognak idén értékesíteni. Az IDC üveggömbje 2019-re tekintve 2,6 százalékos emelkedést mutat, négy év múlva pedig a globális szállítások mennyisége meghaladhatja az 1,57 milliárdos darabszámot.
A világ teljesítményét nagyban befolyásolja a teljes forgalom nagyjából 30 százalékát kiadó kínai piac, ami idén 8,8 százalékot zuhanhat, jövőre azonban már nagyjából tudja hozni az idei bázisértéket, utána pedig ott is felfelé indulhat a görbe. Az USA-ban hasonló folyamatok játszódnak le, csak nem ilyen nagy kilengésekkel. Az Egyesült Államok idei teljesítményére negatívan hatott a ZTE időszakos letiltása is.
Befagy az iPhone
Az előrejelzés kitér arra is, hogy miként alakulnak az erőviszonyok a mobil operációs rendszerek frontján. Ugyan az már eddig sem volt kérdés, hogy csak a Google Androidja és az Apple iOS rendszere tekinthető komolyan vehető szereplőnek, ám a 2022-re vonatkozó becslésben már tényleg a kimutathatóság küszöbére ért minden egyéb próbálkozás.
Ahogy a számokból jól kivehető, Cupertinóban annak is örülni kell az elkövetkező években, ha nem esnek vissza az eladások. Mivel azonban az Apple-nek van a legdrágább kínálata, amivel nem mellesleg a legtöbbet is tudja zsebre tenni, így azért nem kell különösebben siratni a gyártót.
Az androidos szállítók viszont apránként fokozni tudják jelenlétüket a kétszereplősre egyszerűsödött piacon. Számukra jó hír, hogy az átlagos eladási ár (ASP) idén elég szépen, közel 10 százalékkal nőtt, azaz a Google operációs rendszerére szavazó közönség is hajlandó kicsit többet kiadni egy-egy mobilért. A drágulás enyhébb mértékben, de kitarthat az előrejelzési időszak végéig.
A méret lesz a lényeg
Az IDC elkészített egy speciális diagramot is, amelyen az látszik, hogy miként alakul a készülékek aránya a kijelzőméret tekintetében. Jelen pillanatban épp egy őrségváltás közepén vagyunk, hiszen a piackutatónál az előző negyedév volt az első, amikor a 6 és 7 hüvelyk közötti mobilokból adták el a legtöbbet. Ez egyébként annak volt köszönhető, hogy éves összehasonlításban a négyszeresére nőtt az ilyen méretű telefonok értékesítése.
Ahogy az előrejelézésben haladunk előre, úgy válnak egyre dominánsabbá a nagyméretű kijelzők. 2022-ben 5 hüvelyk alatti telefonnal már nem lehet labdába rúgni, de azok a (kicsit) nagyobb mobilok sem fogynak majd jól, amelyek nem érik el a bűvös 6 hüvelykes határt.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak