Úgy tűnik, mostanra sikerült úrrá lenni az új vezetésnek azon a krízisen, amelyet az USA kormányának idén áprilisban bevezetett technológiai exporttilalmi intézkedése okozott. A kínai vállalat hazája második legnagyobb mobilgyártója és a globális piac meghatározó szereplője többek között a kommunikációs hálózatok területén.
Back to business
A ZTE frissen kinevezett új vezetősége örömmel tudatta a sajtóval, hogy a héten visszaállt a szokásos munkavégzés a gyártósorokon és a kutatás-fejlesztésért felelős részleg is igyekszik gyorsan felvenni a fonalat. A társaságot vezérigazgatóként mindössze júliustól vezető Xu Ziyang szerint a vállalat továbbra is a kommunikációs szektor élharcosának tekinthető.
Az utóbbi két hónap rendelési állománya a hírek szerint nagyjából hasonló szinten alakult, mint az egy évvel korábbi időszakban, ami mindenképpen pozitív eredménynek tekinthető. A tekintélyes részt képviselő hálózatos üzletág várhatóan jövőre állhat ismétetlen növekedési pályára.
A vezetés terveiben a gyártósorok újraindítása mellett a fejlesztés felfuttatása is prioritásként szerepel például a félvezetők területén. A cég igyekszik erősíteni a kapcsolatait más csipgyártókkal is, annak érdekében, hogy ne legyen annyira kitéve az amerikai beszállítóinak.
Viharos tavasz
A ZTE egy sok évvel ezelőtti ügy miatt került tavasszal a büntetőpadra. Az amerikai hatóságok hosszan tartó vizsgálódása során kiderült, hogy a ZTE fedőcégeken keresztül mintegy 32 millió dollár értékben szállított mobil rendszereket Iránba, ráadásul közel háromszáz telefonszállítmány pedig Észak-Koreában landolt. Az érintett rezsimek mind embargó alatt állnak, így számukra nem lehetne amerikai technológiát szállítani.
Az áprilisban bevezetett szankciók azért érintették annyira érzékenyen a céget, mert a tilalom többek között az Intel és a Qualcomm megoldásaira is vonatkozott, amelyek elengedhetetlen alkotóelemei a kínai cég termékeinek. A technológiai transzfer megtiltását követően gyakorlatilag teljesen lebénult, alig egy hónap után pedig már több mint 3 milliárd dollárnyi veszteséget emlegettek. Ezt követően született meg a megállapodás, amelynek értelmében a ZTE összesen 1,4 milliárd dollárral lett könnyebb, új compliance csapatot kellett felállítani és a felső vezetők összetételén is a tengerentúliaknak megfelelően kellett változtatnia.
Bár a krízishelyzet ezzel egyelőre megszűnt, és ahogy fentebb leírtuk, a munka ismét a nomrális kerékvágásban folyik, a kínai vállalat idei eredményein csúnya nyomot hagy az incidens. Második negyedéves jelentését a héten közlő ZTE előzetes számításai szerint az első féléves számok 7-9 ezer milliárd jüan (1,1-1,3 milliárd dollár) közötti nettó veszteséget mutatnak majd, miközben egy évvel korábban még 2300 millió jüanos nyereségük volt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak