Minden eddiginél biztonságosabb kommunikációt ígér az Apple egy új funkcióval. Ősszel, az iOS 16, az iPadOS 16 és a macOS Ventura rendszerben már működik majd a Lockdown mód. Ezt a funkciót az Apple nem a széles tömegeknek szánta: azoknak a felhasználóknak szeretne opcionálisan bekapcsolható védelmet biztosítani, akik folyamatosan az államilag szponzorált hekkerek célkeresztjében vannak, írja a vállalat közleménye. A védelem meglehetősen radikális módszert alkalmaz: kikapcsol minden olyan funkciót, amely potenciális kockázatot jelent a telefon használójára.
Letiltja például az iMessage számos preview funkcióját és a mellékletküldést, korlátozza a Safari böngészőben a JavaScriptek futását, tiltja új konfigurációs profilok telepítését, blokkolja a vezetékes kapcsolatokat az adatmásolás megakadályozásához, és leállítja a bejövő Apple-szolgáltatások kéréseit, például a FaceTime-hívásokat.
Ez azonban csak az induló készlet. A vállalat ígérete szerint további funkciókkal bővíti majd a szolgáltatást.
A Lockdown mód biztonságosságában az Apple valószínűleg nagyon erősen hisz, mert közleményébe beletett egy biztonsági kutatóknak szóló felhívást: bug bounty programja keretében akár 2 millió dollárt is hajlandó fizetni annak, aki kritikus biztonsági hibát talál a funkcióban.
Miért kell spéci védelmi funkció?
Miért kell külön felkészíteni az eszközöket az állami szervek tudtával-támogatásával működő hekkerek ellen? Mint a CNBC összegzi: támadásaikat nagyon drága és speciális céleszközökkel hajtják végre, a legtöbbször észrevétlenül. Ilyen támadásnak csak kevesen vannak kitéve: jellemzően újságírók, emberi jogi aktivisták, vállalatok felső vezetői, politikusok.
A fejlesztésnek valószínűleg nagy lökést adott az izraeli NSO Group által fejlesztett Pegasus kémprogram körüli botrány. Mint kiderült, a program segítségével magyar újságírókat és közéleti személyiségeket is megfigyeltek. (Az üggyel a Bitport is több cikkben foglalkozott.) Az NSO hangoztatta, hogy szoftverét kizárólag a kormányoknak adják el, és csakis pedofilhálózatok és terroristák elleni küzdelemben használják. Az Apple azonban tavaly beperelte a biztonsági céget, mondván üzleti kárt okozott számára. Később a Meta is bírósághoz fordult a WhatsApp miatt, amit szintén a Pegasusszal törtek fel és hallgattak le. Végül a Biden-adminisztráció tette fel a pontot az i-re, amikor tavaly kitiltotta az USA-ból az NSO-t.
Az Apple szerint az új funkció a Pegasushoz hasonló kémprogramok ellen is véd. A Lockdown mód alapértelmezetten nem lesz aktív, de a készülékbeállításokban egyetlen érintéssel bekapcsolható. iPhone-on hamarosan tesztelni is lehet egy bétás iOS-verzióval.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak